
Vinczeffy László képzőművészt tavaly Sepsiszentgyörgy Pro Urbe díjával tüntették ki
Fotó: Farkas Orsolya
Idén is kiosztja a 2013-ban alapított Háromszék kultúrájáért díjakat Kovászna Megye Tanácsa és a és Kovászna Megyei Művelődési Központ. A magyar kultúra napja alkalmából ezúttal két képzőművész részesül elismerésben.
2026. január 22., 08:302026. január 22., 08:30
A január 22-én, csütörtökön 18 órakor kezdődő ünnepség keretében Ütő Gusztáv és Vinczeffy László képzőművészek vehetik át a díjat a Bod Péter Megyei Könyvtárban. Ugyanakkor Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára
Az atyhai születésű (1946) Vinczeffy László Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Bukarestben végezte tanulmányait, l970–79-ig rajztanárként (Zágonban), 1983 után a Székely Nemzeti Múzeum képrestaurátoraként tevékenykedett. 1973 óta számos erdélyi városban mutatta be állandó kísérletezésről tanúskodó műveit. Tavaly Sepsiszentgyörgy Pro Urbe díjával tüntették ki.
Ütő Gusztáv képző- és akcióművész 1958-ban született Sepsiszentgyörgyön. Bár festészet szakon diplomázott Kolozsváron, munkássága elsősorban a performanszai kapcsán ismert. A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusa, a sepsiszentgyörgyi képzőművészeti kar tanszékvezetője, több országos és nemzetközi szakmai intézmény tagja.
Az ünnepségen közreműködnek a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákjai, a végén kortárs szerzők tartanak Bajor Andor-estet az 1927-ben született író halálának 35. évfordulója apropóján, az idén áprilisra tervezett Bajor-konferencia előhangjaként.
Hajnali beavatkozásra riasztották a tűzoltókat a Kovászna megyei Miklósvárra, ahol egy lakóház tetőszerkezete kapott lángra.
Előzetes letartóztatásba került az a Hunyad megyei férfi, aki megszegte a távoltartási végzést Kovászna megyében. A férfi november óta elektronikus megfigyelés alatt állt, miután megfenyegette Háromszéken élő volt élettársát, hogy rágyújtja a házát.
Fontos bejelentés hangzott el a keddi sepsiszentgyörgyi lakossági fórumon: márciusban népszavazással dönthetnek a lakók arról, hogy milyen város adópolitikáját szeretnék követni.
Kézdivásárhelyen is elérhető lesz a helyi önkormányzat és a Diakónia Alapítvány által közösen működtetett Gondosóra program, amelynek használói szükség esetén egyetlen gombnyomással segítséget kérhetnek az éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálaton.
A Lidl másfél évtizeddel ezelőtt húzta fel első üzletét Kézdivásárhelyen. Nemrég hozzáfogtak egy új szupermarket megépítéséhez, elvileg egy év leforgása alatt be is fejezik, de nem tervezik mindkettőt megtartani.
Aláírásgyűjtést indított a sepsiszentgyörgyi adók túlzott megemelése miatt az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A kisebbik romániai magyar párt tagjai felrótták az államnak, hogy miközben évek óta sorjázza követeléseit, a kifizetésekkel hátralékban van.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Több százan gyűltek össze Sepsiszentgyörgy főterén a hétfői békés megmozdulásra. A tiltakozók a városvezetésnek üzentek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével, és követelik a drágítások felülvizsgálatát.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Barcsay 125 emlékév keretében tárlatot nyitnak Barcsay Jenő Művészeti anatómia című könyvének giclée-nyomataiból.
A kovásznai önkormányzatnak is csökkentenie kell a személyzetét, de turisztikai településként és fürdővárosi minőségében plusz alkalmazottakat igénylő feladatai vannak. Vagyis kevesebb emberrel kell még többet felmutatnia.
szóljon hozzá!