Hirdetés
Hirdetés

Indulnak a kisajátítások, hogy elérjék az autópályát

A bekötőút látványterve •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A bekötőút látványterve

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végleges a sepsiszentgyörgyi bekötőút nyomvonala, hamarosan megkezdődik a telkek és ingatlanok kisajátítása is. Erről a csütörtöki rendes havi tanácsülésen döntött a helyi képviselő-testület.

Bodor Tünde

2026. május 28., 19:002026. május 28., 19:00

2026. május 28., 20:042026. május 28., 20:04

Történelminek nevezhető a mai tanácsülés – mondta a Székelyhonnak Jakab Barna városgondnok –, mivel Sepsiszentgyörgy városvezetése eddig még nem folyamodott kisajátításokhoz semmilyen ügyben. Most ez történik, hogy

a majdani A13-as autópályával összekötő szakaszt megépíthesse a város.

A május havi rendes tanácsülés egyik napirendi pontja ezzel volt kapcsolatos: a nyomvonal, valamint a kisajátítási folyamat (a listázott magántulajdonú ingatlanok kisajátításának és kárpótlásának) jóváhagyása volt. Ez alkalommal Jakab Barna projektvezetőként bemutatta a két szakaszra tagolt bekötőút nyomvonalát és látványtervét is.

Hirdetés

A két szakaszra tagolás azért volt szükséges, hogy ha nem sikerül a teljesre megszerezni az összes engedélyt, legalább az egyik megépülhessen – hangzott el.

  • A bekötőút első szakasza a Lidl áruháznál lévő körforgalomtól indul az Olt-gáttal párhuzamosan Brassó irányába, keresztezi a Nicolae Iorga és Domokos Géza utcákat, majd egy újabb körforgalomnál balra térve egy új, impozáns Olt-hídon vezet át az út a Păiuș David utcába.

  • Az út másik szakasza Illyefalva irányába tér a jelenlegi bicikliút mellett, és az egykori lőtér közelében csatlakozik be a Jókai Mór utcába (illyefalvi útba) egy körforgalommal.

Az A13-as autópálya, amely Kökösnél lép be Kovászna megyébe, észak felé halad, egy szakaszon párhuzamosan a jelenlegi elkerülőúttal. Lesz egy lejárata az Uzont és Kilyént összekötő megyei útra, és e lejárat közeléből, a körforgalomtól indul ki egy másik bekötőút, amely beletorkollik a Lidltől kiinduló szakaszba. A két összekapcsolódó bekötőút teremti meg az összeköttetést a sztrádával.

A város közel 6,4 hektár területet sajátít ki.

Többnyire külterületekről beszélünk, amelyeket előzőleg felértékeltetett a város. Egy hektárra számítva 26 ezer eurós kártérítést fizet az önkormányzat, összesen 826 452 lej van erre a célra elkülönítve.

A bekötőútnak 2029 végére kell elkészülnie, kivitelezésére a Fejlesztési Középrégiótól nyert finanszírozást a város, de saját hozzájárulása is jelentős.

Az utolsó, s majd még egy

„Ez az utolsó nagy infrastrukturális beruházás, amely a városból eltereli az áthaladó forgalmat. Ez az út biztosítja majd, hogy az Előpatak irányából jövők is elkerülhessék a háromszéki megyeközpontot. Még egyetlen nagy megvalósítandó beruházása marad a városnak, a Brassó megyével együtt megépítendő, a reptér könnyebb elérését szolgáló vasútvonal” – egészítette ki az elmondottakat a tanácsülésen Antal Árpád polgármester.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt

A magyar feltalálókra, számos Nobel-díjas tudósunkra és találmányaikra hívja fel a figyelmet a Dohánygyárban 5. alkalommal megszervezett Magyar Feltalálók Napja. De a mai fiatalok sem maradhatnak ki a programból, hiszen ők lesznek a holnap tudósai.

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül

Új nézőpontokat nyit és gondolkodásra sarkall Sepsiszentgyörgy egyik legfiatalosabb rendezvénye. A MindFormers jó lehetőség az iskolák számára, hogy a jövő tanévre tervezett alternatív heteket izgalmas, interaktív programokkal töltsék ki.

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül
2026. június 10., szerda

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói

Első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy a sepsiszentgyörgyi művészképzés végzős hallgatói a nagyközönség előtt is bemutatkozzanak. A Diploma című kiállítás a város első egyetemi szintű képzőművészeti képzésének eredményeibe enged betekintést.

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói
2026. június 10., szerda

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben

Megalakította a Polgári Kört az EMSZ-en belül a székelyföldi tagság egy része, amely régóta konfliktusos viszonyban van az országos vezetéssel. A kezdeményezők szerint az új platform célja a nemzeti oldal megújítása és a közösségi érdekek képviselete.

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene

Két hónapos nőstény vaddisznót találtak a rendőrök egy 43 éves Kovászna megyei férfi otthonában kedden, orvvadászat gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A helyszínen nagy mennyiségű szemét égetésének nyomait is felfedezték, ez szintén büntetendő.

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene
2026. június 10., szerda

Jubileumi néptánctalálkozót tartanak a Perkőn

Huszadik alkalommal gyűlnek össze a gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek Kézdiszentlélek búcsújáró hegyén, a XX. Perkő – Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttesek Találkozóján.

Jubileumi néptánctalálkozót tartanak a Perkőn
2026. június 09., kedd

A lexikális ismeretek mellett ezt is fontos lenne tanítani az iskolás gyerekeknek

Sepsiszentgyörgyi, szegedi és temerini diákokat és pedagógusokat kapcsol össze egy újonnan induló mobilitási projekt. A cél az, hogy a hetedikes és nyolcadikos gyerekek a lexikális tudás mellett az érzelmi intelligenciájukat fejlesszék.

A lexikális ismeretek mellett ezt is fontos lenne tanítani az iskolás gyerekeknek
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Egyelőre nem tért vissza a medve a sepsiszentgyörgyi tó közelébe

Néhány napja nagyvad jelenléte miatt riasztották a lakókat Sepsiszentgyörgyön és környékén. A medvét az Állomás negyedi tó zónájában, az Olt túloldalán látták.

Egyelőre nem tért vissza a medve a sepsiszentgyörgyi tó közelébe
2026. június 09., kedd

Előleget kértek, majd árat emeltek: csalással gyanúsított építőipari vállalkozókra csaptak le

Házkutatásokat tartottak Galac megyében három, adócsalással és csalással gyanúsított személynél, akiket a Kovászna megyei rendőrség nyomozói állítottak elő.

Előleget kértek, majd árat emeltek: csalással gyanúsított építőipari vállalkozókra csaptak le
2026. június 09., kedd

Lányok, akik tizenévesen válnak anyává, és kisbabák, akikről már a születésükkor lemondanak

Kevesebb újszülöttet hagytak a kórházban, de még mindig sok a kiskorú anya – derül ki a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság kimutatásából. Öt olyan lányt vettek nyilvántartásba, akik mindössze tizenhárom évesen váltak anyává.

Lányok, akik tizenévesen válnak anyává, és kisbabák, akikről már a születésükkor lemondanak
Hirdetés