Hirdetés
Hirdetés

Még egy hónapig adnak ingyen új elektronikus személyit, aztán hetven lej lesz

Most még ingyen kérhető, hogy csipes kártyára cseréljék a személyi igazolványt •  Fotó: Nagy Noémi

Most még ingyen kérhető, hogy csipes kártyára cseréljék a személyi igazolványt

Fotó: Nagy Noémi

Június 30-ig még ingyen ki lehet cserélni a régi típusú személyi igazolványokat új változatokra. A személyicsere megkönnyítését szolgáló, e célból szervezett mobil karaván rendkívül népszerűnek bizonyult Háromszéken.

Bodor Tünde

2026. május 26., 18:442026. május 26., 18:44

Ráduly István Kovászna megyei prefektus fontosnak látta felhívni a lakosság figyelmét, hogy közeleg a határidő, ameddig még ingyenesen lehet kiváltani az új, európai szabványoknak megfelelő elektronikus személyi igazolványt, attól függetlenül, hogy még érvényes vagy már lejárt a meglévő személyi.

A lakosság számára ingyenes műveletet az Országos Helyreállítási Alapból finanszírozzák, és az államnak is érdeke, hogy június 30-ig legalább 3,5 millió új típusú igazolványt bocsásson ki, különben elveszíti (vissza kell fizetnie) a PNRR-támogatást.

A határidő után kiváltott személyiket 70 lej ellenében kaphatják meg az igénylők.

A Kovászna megyei lakosság-nyilvántartó kérésre mobilkaravánt szervezett a dokumentumcsere megkönnyítésére, amelynek keretében természetes és jogi személyek, cégek egyaránt igényelhették, hogy kiszálljon hozzájuk a hivatal személyzete és begyűjtse az okmányokat, illetve egy második körben, egy hét múlva kézbesítse az elektronikus igazolványokat. A szervezők egyedüli feltétele az volt, hogy legalább tíz ember legyen jelen egy ilyen alkalomnál. A kampány annyira sikeres volt – elsősorban az önkormányzatok közreműködésének köszönhetően – hogy június 30-ig már minden időpontra le van foglalva a terepező egység.

Oláh-Badi Csaba, a Kovászna megyei személyi nyilvántartó vezetője érdeklődésünkre elmondta, elsősorban azokba a községekbe mennek, ahol nagyobb lélekszámú hátrányos helyzetű közösség él, és ahol az embereknek valós segítség lehet, hogy nem kell a városba utazni a személyi kártyáért.

Hirdetés

Az is fontos szempont, hogy ha falun valakinek hiányzik valamilyen okmánya (pl. születési bizonyítvány, házasságlevél, lakcímigazolás, lakástulajdon-igazolás), akkor azt a polgármesteri hivatal munkatársai azonnal pótolni tudják a saját nyilvántartásukból, a gazdalajstromból vagy anyakönyvekből.

Azt, hogy hány településre mehetnek a hatóságok, korlátozza az idő, hiszen

naponta legfeljebb harminc-negyven emberrel tudnak foglalkozni: fényképeket, ujjlenyomatokat kell készíteni, és ezek nem mindig sikerülnek első próbálkozásra,

közölte az igazgató. Eddig voltak Uzonban, következik Kőröspatak, Gidófalva és a többi település.

korábban írtuk

Digitális személyi okmányokkal zökkenőmentes a külföldre utazás
Digitális személyi okmányokkal zökkenőmentes a külföldre utazás

A kiskorúak külföldre utazásának feltételei nem változtak Románia schengeni csatlakozása után sem – hívta fel a figyelmet októberi sajtótájékoztatóján Ráduly István, Kovászna megye prefektusa.

Aki lemarad ezekről az alkalmakról, még mindig személyit cserélhet Kovászna megye öt városának egyikében (Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán, Baróton vagy Bodzafordulón), illetve három nagyközségben (Gelencén, Zágonbárkányban és Ozsdolán).

Megszavazható a medve élete és halála

Románia elnöke május 18-án kihirdette a 73-as törvényt, amely a barnamedvék emberekre és vagyontárgyakra irányuló támadásainak megelőzésére és leküzdésére szolgáló azonnali beavatkozási módszerekre vonatkozik. A 2026/73-as törvény megkönnyíti a közigazgatási egységek sürgősségi bizottságainak, hogy kilőjék az agresszív, veszélyt jelentő medvéket: ezt megtehetik a bizottság tagjainak egyszerű többségi voksával.

Ezt annak a fényében értékelte a prefektus, hogy 2025-ben csak Kovászna megyében 216-szor jelezték a hatóságoknak medve jelenlétét a helységekben vagy azok közelében, valamint 235 kártételről készült jegyzőkönyv: 447 állatot (ennek közel fele baromfi) és 30 kaptárt pusztított el a nagyvad.

A prefektúra statisztikája szerint két medvetámadás irányult emberre, ám Ráduly István hozzátette,

ha az áldozat a 112-es sürgősségi hívószámon csak a mentőket hívja, akkor az nem kerül bele a prefektúra statisztikájába.

Idén már 64-szer volt medve miatti riasztás, ebből 27 májusban, tehát észlelhető a növekvő tendencia.

Kovászna megye is pénzt kaphat a tavalyi árvízkárokra

A május végi heves áradásokat követően a prefektúra már tavaly júniusban kérte a kormánytámogatást az érintett falvaknak – közölte Ráduly István –, főleg a közúti infrastruktúra rendbetételére, helyreállítására. Most 14,3 millió eurót kapnak az ország középrégiójában az érintett települések.

A megyei sürgősségi bizottság felmérése szerint a tavalyi árvizekben viszonylag kismértékben károsodott a háromszéki infrastruktúra az érintett helységekben (főleg Nagyborosnyó és Kökösbácstelek területén), a kárt mintegy 250 ezer lejre becsülték.

A pénzt az érintett önkormányzatok arra használhatják fel, hogy

  • az utakat az áradások előtti állapotba állítsák vissza,

  • de elszámolhatók egyes sürgősségi beavatkozások költségei is (pl. egy gátszakadás helyreállítása), ha annak idején jelezték az intervenció szükségességét a sürgősségi bizottságnak.

korábban írtuk

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések
Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések

Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.

Arra a kérdésünkre, hogy mikor inkasszálhatják a községek a támogatást, nem kaptunk pontos választ, mivel a kormány még ezután osztja le a településeknek az uniós pénzeket, de ha azt vesszük alapul, hogy egy korábbi hasonló árvíz után hogyan zajlott egy hasonló procedúra, akkor

még akár egy év is beletelhet, amíg megkapják az érintett települések a pénzt.

Ez így volt 2007–2008-ban is, emlékeztetett a prefektus.

Ráduly István azt is bejelentette, hogy 2026. június 8-án 10 órától a Nép ügyvédje brassói területi irodájának képviselői fogadóórát tartanak a Kovászna megyei prefektúrán. Jelentkezni személyesen vagy telefonon lehet a 0267 315 444-es számon, illetve a brassói területi iroda 0268 471 100-as számán. Az eljárás ingyenes, és az anyanyelv használata garantált.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Lezárják Sepsiszentgyörgy több utcáját a hétvégi sportesemények miatt

Jelentős forgalomkorlátozásokra kell számítani Sepsiszentgyörgyön június 12–13-án a Mozgás Éjszakája és a SepsiRun Futófesztivál idején. A lezárások több belvárosi utcát és lakóövezeti szakaszt is érintenek.

Lezárják Sepsiszentgyörgy több utcáját a hétvégi sportesemények miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt

A magyar feltalálókra, számos Nobel-díjas tudósunkra és találmányaikra hívja fel a figyelmet a Dohánygyárban 5. alkalommal megszervezett Magyar Feltalálók Napja. De a mai fiatalok sem maradhatnak ki a programból, hiszen ők lesznek a holnap tudósai.

Magyar feltalálók napja Sepsiszentgyörgyön: tisztelgés az emberi kíváncsiság, innováció és kitartás előtt
2026. június 11., csütörtök

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül

Új nézőpontokat nyit és gondolkodásra sarkall Sepsiszentgyörgy egyik legfiatalosabb rendezvénye. A MindFormers jó lehetőség az iskolák számára, hogy a jövő tanévre tervezett alternatív heteket izgalmas, interaktív programokkal töltsék ki.

MindFormers: tartalmas program az ifjúságnak az iskolafalakon kívül
2026. június 10., szerda

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói

Első alkalommal nyílik lehetőség arra, hogy a sepsiszentgyörgyi művészképzés végzős hallgatói a nagyközönség előtt is bemutatkozzanak. A Diploma című kiállítás a város első egyetemi szintű képzőművészeti képzésének eredményeibe enged betekintést.

Bemutatkoznak a sepsiszentgyörgyi felsőfokú művészképzés végzős hallgatói
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben

Megalakította a Polgári Kört az EMSZ-en belül a székelyföldi tagság egy része, amely régóta konfliktusos viszonyban van az országos vezetéssel. A kezdeményezők szerint az új platform célja a nemzeti oldal megújítása és a közösségi érdekek képviselete.

Nyíltan bírálják az országos vezetést, új platformot alakítottak az EMSZ-ben
2026. június 10., szerda

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene

Két hónapos nőstény vaddisznót találtak a rendőrök egy 43 éves Kovászna megyei férfi otthonában kedden, orvvadászat gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A helyszínen nagy mennyiségű szemét égetésének nyomait is felfedezték, ez szintén büntetendő.

Vaddisznót nevelt az udvarán egy háromszéki férfi, eljárás indult ellene
2026. június 10., szerda

Jubileumi néptánctalálkozót tartanak a Perkőn

Huszadik alkalommal gyűlnek össze a gyermek- és ifjúsági néptáncegyüttesek Kézdiszentlélek búcsújáró hegyén, a XX. Perkő – Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttesek Találkozóján.

Jubileumi néptánctalálkozót tartanak a Perkőn
Hirdetés
2026. június 09., kedd

A lexikális ismeretek mellett ezt is fontos lenne tanítani az iskolás gyerekeknek

Sepsiszentgyörgyi, szegedi és temerini diákokat és pedagógusokat kapcsol össze egy újonnan induló mobilitási projekt. A cél az, hogy a hetedikes és nyolcadikos gyerekek a lexikális tudás mellett az érzelmi intelligenciájukat fejlesszék.

A lexikális ismeretek mellett ezt is fontos lenne tanítani az iskolás gyerekeknek
2026. június 09., kedd

Egyelőre nem tért vissza a medve a sepsiszentgyörgyi tó közelébe

Néhány napja nagyvad jelenléte miatt riasztották a lakókat Sepsiszentgyörgyön és környékén. A medvét az Állomás negyedi tó zónájában, az Olt túloldalán látták.

Egyelőre nem tért vissza a medve a sepsiszentgyörgyi tó közelébe
2026. június 09., kedd

Előleget kértek, majd árat emeltek: csalással gyanúsított építőipari vállalkozókra csaptak le

Házkutatásokat tartottak Galac megyében három, adócsalással és csalással gyanúsított személynél, akiket a Kovászna megyei rendőrség nyomozói állítottak elő.

Előleget kértek, majd árat emeltek: csalással gyanúsított építőipari vállalkozókra csaptak le
Hirdetés