Kézdivásárhelyen Potápi-dombormű avatása vezette fel a március 15-i ünnepséget. Gábor Áron szobra mellett Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere hivatalba lépése óta első ízben mondott március 15-i díszbeszédet.
2025. március 15., 14:372025. március 15., 14:37
2025. március 15., 15:022025. március 15., 15:02
Fotó: Tuchiluș Alex
Kézdivásárhelyen Potápi-dombormű avatása vezette fel a március 15-i ünnepséget. Gábor Áron szobra mellett Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere hivatalba lépése óta első ízben mondott március 15-i díszbeszédet.
2025. március 15., 14:372025. március 15., 14:37
2025. március 15., 15:022025. március 15., 15:02
Reggel kilenckor már több százan gyűltek össze a Molnár Józsiás Általános Iskola udvarán, köztük – helyi elöljárók, politikusok társaságában – Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere. Az itteni, két évvel ezelőtt Potápi Árpád akkori nemzetpolitikai államtitkár által felavatott és az ő támogatásával megépült tornaterem falára került fel az arcmását megörökítő dombormű, Vetró András képzőművész alkotása, amelyet ez alkalommal ünnepélyesen felavattak.
A főtéri rendezvény hagyományos módon a helyi iskolák diákjai és tanárai, hagyományőrző csapatok és a környező falvak küldöttségeinek felvonulásával kezdődött, több ezer ünneplő jelenlétében, gyalog, szekéren és lóháton.
Fotó: Kocsis Károly
A pulpitus előtt ott találtuk Rákay Philip médiaszereplőt, televíziós műsorvezető is, akinek szerzeményét, a Most vagy soha! című magyar film betétdalát a Molnár Józsiás-iskola diákkórusa adta elő.
– adta meg az általa felvetett kérdésre a választ beszédében Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Mi tudjuk, honnan indultunk el, és azt is tudjuk, hol vezet az út a célunk felé. Menetelünk előre konokul, nem nézünk sem jobbra, sem balra. Mert a magyar identitás kérdésében nincs félrenézés, csak előre van. A jövő előre van” – fogalmazott az elöljáró, hangsúlyozva,
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének üzenetét Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta. A fiatalok hangján Cisar Viktor-Dániel, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium tizedikes diákja, a Zúg Március szónokverseny győztese szólt az ünneplő tömeghez.
Fotó: Tuchiluș Alex
„Nemcsak tapsolunk a múlt hőseinek, hanem tudjuk, hogy a szabadság nem egy múlt időbe fagyott fogalom. Az itt van, most van, bennünk van. Nem várhatunk arra, hogy mások formálják a sorsunkat! Mi építjük fel azt a világot, amelyben élni akarunk” – nyomatékosította a diákszónok.
Az idei Gábor Áron-szavalóversenyt megnyerő Porkoláb Tamás, a Molnár Józsiás-iskola nyolcadikos tanulójának szavalata után
Itteni népszerűsége nem véletlen, hiszen mint maga is fogalmazott, hazajött, itthon van. „A Teremtő egy csodálatos ajándéka, hogy itt állhatok önök előtt, Háromszéken, ott, ahol nagyapám történetei, fiatal kora és családunk történelme elevenedik meg, amely leírja mindazt, ami nemzetünk történelme magában hordoz.”
Hankó Balázs: támadás alatt áll szabadságunk, a békénk, és támadás alatt áll hitünk is
Fotó: Tuchiluș Alex
Beszédében múltunk ama tanulságára figyelmeztette hallgatóságát, miszerint a magyaroknak, székelyeknek ágyú meg harang is kell. „Egyik nélkül sem vagyunk meg, sőt, az egyik feltételezi a másikat.
– mondta a Magyarország és Erdély kulturális uniója mellett lándzsát törő miniszter.
Fotó: Tuchiluș Alex
A himnuszaink eléneklésével és koszorúzással záruló ünnepség emelkedettségéhez nagyban hozzájárult a Tanulók Klubja fúvószenekarának zenei aláfestése, valamint a Vigadóart Hazatalálsz című kitűnő produkciójából élőben előadott részletek. A teljes műsort péntek este mutatták be a Vigadóban, ahol ma este is meg lehet tekinteni.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Június 21-én három sepsiszentgyörgyi múzeum változatos gyermek- és felnőttprogramokkal, tárlatvezetésekkel, várossétával, egy művészházaspár életművéről szóló előadással, sörkóstolóval és koncerttel várja nagyérdemű közönségét.
Elstartolt a Com’ON Sepsi hetedik kiadása, Sepsiszentgyörgy ifjúsági részvételi programja. Ennek égisze alatt 14–35 év közötti fiatalokból álló csoportok jelentkezhetnek saját ötleteikkel, közösségi kezdeményezéseikkel.
A MOL Románia és A Közösségért Alapítvány immár másfél évtizede díjazza a legkiválóbb tanárokat és edzőket. A tizenötödik alkalommal tető alá hozott Mentor Gálán a kézdivásárhelyi Nagy-Babos Tamás is a tíz kitüntetett személy között szerepelt.
Ismét megnyílnak a kapuk a képzőművészet kedvelői előtt: az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz Sepsiszentgyörgyön.
Kiskorúval folytatott szexuális kapcsolat miatt ítélte börtönre a bíróság azt a zágoni férfit, akit az elmúlt héten tartóztattak fel a Kovászna megyei rendőrök.
Bejegyzetlen, sajátkészítésű utánfutót csatolt mezőgazdasági gépére egy ember Zabola térségében, eljárás indult ellene – közölte hétfőn a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Több mint félezer kisgyerek nyüzsgött, játszott és énekelt hétfőn délelőtt az 56-os emlékparkban Sepsiszentgyörgyön. Botlik, az ördög és Szőrmók, a Székelyföldi Legendárium figurái is elvegyültek közöttük.
Többnapos versennyel és színes programkínálattal zajlott le az idei nemzetközi fogathajtó verseny Oltszemen, amely egyúttal a romániai országos bajnokság második fordulója is volt.
Minden idők legjobb magyar vitorlázója ötször kerülte meg a Földet, ugyancsak ötször a rettegett Horn-fokot, tízszer szelte át az Egyenlítőt, és hétszer kelt át az Atlanti-óceánon. Fa Nándor Székelyföldön mesélt kalandos útjairól.
Itt van a közelben, könnyen megközelíthető, régen tiltott övezetnek számított, kevesen ismerik, és mesébe illő! Ezúttal a Báj-havast ajánljuk túracélpontként bármely hétvégére, gyalogosan, kerékpáron vagy négykerekűn kirándulók számára egyaránt.
3 hozzászólás