Felháborodást okozott az államfő marosfői nyilatkozata Háromszéken

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A román politikusoknak nem abban kellene versenyezni, hogy ki ítéli el gyorsabban a magyar nyári táborok részvevőinek nyilatkozatait, hanem abban, hogy közösen megoldásokat találjanak a létező problémákra – véli Nemes Előd, az EMNP sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke.

Rákosi Katalin

2013. augusztus 13., 16:102013. augusztus 13., 16:10

Nemes Előd számára érthetetlen, hogyan lehetne betiltani a tusványosi szabadegyetemet, ahogyan azt Traian Băsescu hétfőn nyilatkozta a 11. Marosfői Nyári Egyetem megnyitóján. Az államfő azt mondta, nagyon valószínű, hogy a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor nem Románia területén fog zajlani jövőre. A Néppárt sepsiszentgyörgyi elnöke rámutatott, hogy Tusványos pár évvel ezelőtt a román–magyar párbeszéd helyszíne volt, és újra azzá kellene tenni.

Antal Árpád, a RMDSZ sepsiszentgyörgyi elnöke emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor Tusnádon román- és Románia-barát nyilatkoztatokat tett. „Sajnos ami most történik és minden hasonló konfliktus, az erdélyi magyarok bőrére megy ki. A mi érdekünk, hogy Románia és Magyarország vezetői ne rendeljék alá az erdélyi magyarok érdekeit az ők pillanatnyi politikai érdekeiknek, hanem inkább arról egyeztessenek, mit tehetnének, hogy mi a szülöföldünkön boldoguljunk” – mondta el  a Sepsi Rádiónak. Antal szerint, a román politikusok felelősek a magyarellenes hangulatért, amelyet a központi média generál, éppen ezért felszólítja a romániai felelős politikai vezetőket, hogy a magyar kérdést vegyék le napirendről, és értsék meg, attól, hogy magyarellenesek, nem fog több román gyerek születni, nem fog kevesebb gyerek mély szegénységben élni, vagy nem fog kevesebb román kivándorolni. „A valós problémája az országnak demográfiai, a kivándorlás, és erre kellene koncentrálni” – hangsúlyozta Antal Árpád.

Kulcsár Terza József kiemelte: Traian Băsescu csak egy politikus, Székelyföld azonban volt, van és lesz. Az MPP háromszéki elnöke emlékezteti az államfőt, hogy Románia az EU tagja, tehát bárki szabadon közlekedhet az ország területén. „Ha ez nem tetszik, állítsa vissza a kommunista államhatárokat, és akkor eldöntheti, hogy ki léphet be az országba és ki nem. Ugyanakkor azt ajánlom Traian Băsescunak, hogy vegyen példát Magyarországról. Miközben Romániában dübörög a korrupció, addig Magyarország gazdasági fejlődést jegyez, a demokrácia is sokkal jobban működik, ott nem tiltják a szimbólumok használatát – összegezte.

Mint ismeretes Traian Băsescu Marosfőn azt nyilatkozta, hogy „Románia nagyon gyorsan lépni fog, más országokkal együtt, mert Magyarország az instabilitás tűzfészkévé vált a kisebbségi kérdésben (...) Románia vezető szerepet fog vállalni Budapest rendreutasításában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 17., szombat

Emlékezés a Katrosában a doni áttörés áldozataira

„Ma, amikor újra háborog a világ, amikor a szomszédban háború darál, álljunk meg egy percre a Donnál.” Iochom Zsolt versének sorai a 83 évvel ezelőtti tragédia szereplőire való szombati megemlékezésen hangzottak el a katrosai kettős keresztnél.

Emlékezés a Katrosában a doni áttörés áldozataira
Hirdetés
2026. január 17., szombat

Mintegy tíz köbméter faanyagot loptak el Dobollópatakán

Nyomozást indított a Kovászna megyei rendőrség minősített lopás gyanúja miatt, miután a szitabodzai rendőrök több falopási esetről értesültek.

Mintegy tíz köbméter faanyagot loptak el Dobollópatakán
2026. január 17., szombat

Jogerősen elítélt fiatalt fogtak el a rendőrök

Megpróbált elmenekülni az őt kereső rendőrök elől egy autólopásért elítélt kézdivásárhelyi fiatal, de elfogták. Javítóintézetbe szállították, hogy hároméves büntetését letöltse.

Jogerősen elítélt fiatalt fogtak el a rendőrök
2026. január 17., szombat

Akik védelmezik, és akik magukra hagyják a kutyákat a téli, fagyos időben

Januárban megérkezett az igazi tél, és habár ilyenkor a többség törekedik védelmezni az élőlényeket, most is találni kidobott kutyákat az út szélén. Állatvédő egyesületet kérdeztünk a téli kutyatartásról, valamint a gazdátlan ebek helyzetéről.

Akik védelmezik, és akik magukra hagyják a kutyákat a téli, fagyos időben
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Sepsiszentgyörgyön csökkentik a garázsok bérleti díját, de csak egy feltétellel

Négyzetméterenként 10 euróra csökkentik a garázsok éves bérleti díját, de csak akkor, ha a tulajdonos felújítja azt az előírt szabványok alapján. Ha ezt nem végzi el, a koncessziós díj összege 2027-től jelentősen megemelkedik.

Sepsiszentgyörgyön csökkentik a garázsok bérleti díját, de csak egy feltétellel
2026. január 16., péntek

„Meg szeretnék gyógyulni, élni akarok!” – segítséget kér a szívbetegséggel küzdő férfi

A közösség segítsége kell ahhoz, hogy leküzdhesse az életveszélyt az Erdővidékről származó Dimény István. A férfi súlyos betegséggel küzd, munkaképtelenné vált, így az orvosi vizsgálatok és beavatkozások költségeit önerőből már nem tudja fedezni.

„Meg szeretnék gyógyulni, élni akarok!”  – segítséget kér a szívbetegséggel küzdő férfi
2026. január 16., péntek

Felborult egy traktor Kovászna megyében, a vezetője életét vesztette

Halálos baleset történt Kézdisárfalva és Ozsdola között a 2D jelzésű országúton, szerdán.

Felborult egy traktor Kovászna megyében, a vezetője életét vesztette
Hirdetés
2026. január 16., péntek

A Don-kanyar hőseire emlékeznek Kézdiszéken

A Vörös Hadsereg 1943. január 12-én indított átfogó támadást a keleti fronton, minek következtében a 2. Magyar Hadsereg szinte teljesen megsemmisült. Az évforduló kapcsán szervezett szokásos megemlékezések idén sem maradnak el Kézdiszéken.

A Don-kanyar hőseire emlékeznek Kézdiszéken
2026. január 15., csütörtök

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek

Felrobbant egy gázpalack és tűz keletkezett csütörtökön délután Bikfalván – tájékoztatott a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) sajtóosztálya.

Felrobbant gázpalack miatt ketten égési sérüléseket szenvedtek
2026. január 14., szerda

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya

Túlélte a mínusz 20 fok közeli fagyot egy itthon maradt fiatal gólya a háromszéki Gidófalván. Most már emberi segítséget is kap ahhoz, hogy jövőre már ő is elindulhasson a hosszú vándorútra.

Túlélte a kemény mínuszokat az itthon telelő kisgólya
Hirdetés