Október 17. a szegénység elleni küzdelem világnapja, amikor a társadalom fokozattabban figyel a szegényekre. Háromszéken a Máltai Segélyszolgálat működtet állandó programokat a rászorulóknak.
2012. október 17., 11:172012. október 17., 11:17
2012. október 17., 11:542012. október 17., 11:54
Az ENSZ közgyűlése 1992 decemberében a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17-ét, amikor arra hívják fel a társadalom figyelmét, hogy nyújtsanak segítséget a szegénység elleni küzdelemmel kapcsolatos tevékenységek megszervezésében a különböző szervezeteknek. Háromszéken a Máltai Segélyszolgálat figyel oda leginkább a szegény emberekre, valamint az idős, magukra maradt személyekre. „A szegénység olyan jelenség Romániában, melyet minden szinten behatóan tanulmányoznak és megvitatnak, viszont a Máltai Segélyszolgálat számára a szegénység nem egy egyszerű témát jelent, hanem olyan tevékenységi területet, ahol konkrétan be akarunk avatkozni, és gyakorlatban szeretnénk hozzájárulni a leginkább rászorulók életszínvonalának emeléséhez” – áll a szervezet honlapján.
Háromszéken több projekt is van, melyek révén egész évben segítik a rászorulókat, valamint az ünnepek alkalmával fokozottabban figyelnek a szegény emberekre. A Sepsiszentgyörgyön működő Máltai Segélyszolgálat már évekkel ezelőtt elindította a szociális konyhát az idősek számára, mely által azokat segítik, akik a létminimum alatt élnek. Az önkéntesek szociális felmérése alapján 20 személyt segítenek naponta, így ellátják őket élelemmel, de támogatják az otthonukból kimozdulni nem tudó időseket is. Az önkéntesek segítenek a házimunkában, a tisztálkodásban, takarításban és a szabad idő eltöltésében.
Ugyanakkor a hideg időszak beálltával elindítják a hajléktalanokat segítő programjukat is, melynek révén heti két alkalommal meleg teát és szendvicset biztosítanak a rászorulóknak. Baloga Attila, a szeretetszolgálat önkéntese elmondta, évek óta dolgozik a szervezetnél, külföldön is önkénteskedett, számára mindig öröm támogatni azokat, akik rászorulnak. „Szombatonként meleg ételt adunk a szegény családoknak, de a hajléktalanokra is gondolunk, minden télen járjuk a várost, és forró teát, szendvicset vagy zsíros kenyeret osztunk szét köztük. Emellett csomagokat is viszünk azoknak, akik nem tudják megvásárolni az alapélelmiszereket vagy játékokat a gyerekeiknek. A családok meglepődve, de örömmel fogadják az ajándékokat, és leírhatatlan, hogy milyen körülmények között élik túl néhányan a mindennapokat” – mesélte Baloga Attila.
Székely Róbert, a szolgálat ifjúsági vezetője elmondta, állandóan vannak programjaik, melyekkel a szegényeket és idős embereket segítik, főként a téli hónapokban és az ünnepek idején. „Ünnepekkor meleg ételt adunk a hajléktalanoknak a szolgálat székhelyén vagy a templomok udvarain. Szintén decemberben szervezzük az idősek karácsonyát száz egyedülálló idős személynek, akkor egy előadással kedveskedünk, illetve csomagot adunk. Továbbá elmegyünk öregotthonokba, gyerekcsoportjaink készítenek kis ajándékokat, és egy előadással készülünk számukra” – magyarázta Székely Róbert.
A helyi máltások hetente csoporttalálkozókat is tartanak, amikor gyerekeket nevelnek az önkéntesség szellemében arra, hogy embertársainkat segíteni szép és fontos dolog.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
szóljon hozzá!