Három kilométeren teljesen újra kell aszfaltozni a teherautók súlya alatt tönkrement megyei utat
Fotó: Barabás Ákos
Hóolvadáskor, valamint az őszi esőzésekkor korlátozzák a teherautók közlekedését, máskor pedig engedély kiváltásához kötik a túlsúlyos rakomány szállítását az utóbbi időben lényegesen megrongálódott 138B jelzésű megyei úton. Hargita Megye Tanácsa azt ígéri, amennyiben a fuvarozók és más érintettek betartják az intézkedéseket, még idén megpróbálnak forrást rendelni a Székelyvarságra vezető aszfaltút felújításához.
2018. április 08., 10:552018. április 08., 10:55
2018. április 08., 10:592018. április 08., 10:59
Nem kell leállítani a fakitermelést, hiszen sok helyi lakos megélhetése függ ettől, azonban a faanyag elszállítását úgy kell megoldani, hogy közben ne menjen teljesen tönkre az egyetlen aszfaltozott út, amelyen Székelyvarság megközelíthető – magyarázta Tamás Ernő polgármester, aki a héten egyeztetésre hívta össze Hargita Megye Tanácsának képviselőit, illetve az erdőkitermelésben érintett személyeket.
A 138B jelzésű megyei út romlásának megakadályozása szempontjából lényeges, hogy a tavaszi hóolvadás, illetve az őszi esőzések időszakában ne közlekedjenek ott nehéz súlyú járművek – jelenleg 12 tonnás korlátozás van érvényben –, hiszen ilyenkor fellazul a talaj, és a nagy megterhelés alatt hamar tönkremegy a járható felület – magyarázta a megbeszélésen Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke.
A faiparban dolgozók szerint ezt sokszor nehéz betartani, hiszen télen szinte lehetetlen utat vágni az erdei nagy hóban, hogy megközelíthessék a kitermelt fát, amelynek elszállítása rendszerint határidőhöz kötött.
A megyei önkormányzat munkatársai szerint az út megóvása nem lehet alku tárgya, hiszen annak megőrzése létfontosságú.
Már idén dolgozhatnának
Összesen 16 kilométer hosszú megyei útról van szó, amelynek egy 3 kilométeres szakasza annyira megrongálódott, hogy muszáj újraaszfaltozni – jegyezte meg a megyei önkormányzat elnöke, hozzátéve, hogy emellett más helyeken is kell javításokat végezni, ahol jelentősen megsüllyedt az útalap. Mint kiderült, nem lehet abból a pénzből finanszírozni a felújítást, ami a túlsúly szállítására vonatkozó engedélyek kiváltásából származik. Más forrásokra van szükség, így ha sikerül módosítani a megyei önkormányzat költségvetését, és „áll az alku” a fuvarozókkal, már idén nekiláthatnak a munkálatoknak.
Szeptembertől betiltják az Európai Unió országaiban a TPO-t (trimetil-benzil-foszfin-oxid) tartalmazó kozmetikumok forgalmazását – hívta fel a figyelmet szerdai közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Borboly Csaba már a vizsgálat befejezése előtt megtalálta a hibást: a sajtót. Egy dolgot viszont elhallgat a politikus: a média mellett ő sem kérdőjelezte meg a csobotfalvi tragikus pásztorbalesettel kapcsolatos hivatalos rendőrségi információkat.
Újabb harminckét iskolabuszt szállítottak le Hargita megyébe a napokban, ezeket szerdán át is vették az érintett helyi önkormányzatok. A járműveket Hargita Megye Tanácsa az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) szerezte be.
Szeptembertől ötállomásos koncertsorozattal várja a látogatókat Sóvidék, amelynek célja, hogy új lendületet adjon a térség turizmusának, erősítse a helyi kulturális életet, és meghosszabbítsa az idegenforgalmi szezont.
Tavaly az előző évhez képest 40,2 százalékkal több számítógépes csalást jelentettek Romániában, míg a malware-támadások száma 286,8 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismertetett jelentéséből.
Hároméves gyermek vesztette életét, hat ember pedig megsérült és kórházba vitték őket egy szerdai baleset következtében az Olt-völgyében.
Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A korábban sok többletórával rendelkező pedagógusok, a kisebbségi tannyelvű oktatásban dolgozó alsó tagozatos tanítók és az étkezési pótlékot, vakációs utalványt elveszítő oktatók járnak a legrosszabbul a megszorító intézkedések miatt az ágazatban.
Bocsárdi László alapította a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színházat. Innen költözött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Tamási Áron Színházat is meghatározó módon alakítsa. Újabb rendezésével egy koprodukcióban készülő előadás jelent újabb köteléket.
Idén is kaphatnak vakációs utalványokat a tanügyi alkalmazottak – írja elő egy miniszteri rendelet.
szóljon hozzá!