Fotó: Barabás Ákos
Több mint 700 diák iratkozott a pótérettségire Hargita megyében. Az augusztus közepétől kezdődő megmérettetésen a legtöbb diáknak román nyelv és irodalomból kell újból vizsgáznia.
2016. augusztus 01., 20:512016. augusztus 01., 20:51
Hargita megyéből 715-ön jelentkeztek a pótérettségire. E szám magába foglalja az idei érettségi szesszió alatt megbukott diákok (883 végzős) egy részét, valamint az előző évben sikertelenül vizsgázókat, akik úgy döntöttek, hogy idén is megpróbálják.
Az augusztusban zajló megmérettetésen a legtöbben, 535-ön román nyelv és irodalomból kívánnak írásbelizni. Matematikából 288, magyarból 109 középiskolai végzős próbálkozik ismét. Biológiából 115-ön, történelemből pedig 27-en vizsgáznak – közölte a lapunkkal a Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársa. A pótérettségire eddig jelentkezettek száma még kiegészül azokkal, akik sikeresen fognak pótvizsgázni a hónap elején, a végzős középiskolások számára ugyanis e héten szervezik meg a pótvizsgákat. A pótérettségi augusztus 16-án kezdődik a készségfelmérő szóbelikkel, az írásbeliket augusztus 22-26. között szervezik meg. Hargita megyében három központban írásbelizhetnek a végzősök: Csíkszeredában a Székely Károly Szakközépiskolában, Székelyudvarhelyen a Kós Károly Szakközépiskolában, a megye északi részén élők pedig a maroshévízi O. C. Tăslăuanu Gimnáziumban vehetnek részt a pótérettségin. Gyergyószentmiklóson idén nem lesz vizsgaközpont.
Akik már érettségiztek, viszont nem sikerült minden vizsgájuk, lehetőségük van arra, hogy csak abból a tantárgyból vizsgázzanak újra, amelyikből az előző érettségi szessziók alatt elbuktak. Akik nyáron pótvizsgáznak és most először állnak érettségire, azok minden vizsgát le kell tegyenek. A tanügy-minisztérium internetes honlapján megjelenő forgatókönyv szerint az első eredményeket augusztus 29-én délután 4 óráig függesztik ki. Aznap lehet letenni az esetleges óvásokat is, a végleges eredményeket szeptember elsején függesztik ki.
A pótérettségi tervezett menete
Kompetenciavizsgák:
Augusztus 16–17. – Román nyelv – A próba
Augusztus 16–17. – Anyanyelv – B próba
Augusztus 17–19. – Idegen nyelv – C próba
Augusztus 18–19. – Számítógépes ismeretek – D próba
Írásbeli próbák:
Augusztus 22. – Román nyelv és irodalom – E próba
Augusztus 23. – Anyanyelv és irodalom – E próba
Augusztus 24. – A szaknak megfelelő kötelező tantárgy – E próba
Augusztus 26. – A szaknak megfelelő választott tantárgy – E próba
Eredmények:
Augusztus 29. – Eredmények kifüggesztése (16 óráig)
Augusztus 29. – Óvások benyújtása (16–20 óra között)
Augusztus 30–31. – Óvások kivizsgálása, újrajavítás
Szeptember 1. – Végleges eredmények közzététele
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!