Az esőzések miatt a padló ázik el, a fagyban jég képződik a nyílászárók belső oldalán, és vastag penészréteg telepedik nem csak a falakra, nyáron – ha éppen sem nem fúj, sem nem esik – jut energia a belső szerelések hibáira, illetve a tömbház körüli terecske hiányosságaira is odafigyelni. Tapasztalataikat így foglalják össze a gyergyószentmiklósi ifjúsági lakások bérlői.
2012. február 22., 17:252012. február 22., 17:25
2012. február 22., 18:152012. február 22., 18:15
Közel két éve népesedett be a Virág negyedi ANL-tömbház, a húsz garzon és ugyannyi kétszobás lakrész mindenikét bérlők foglalták el. A beköltözés örömét bosszankodások sorozata árnyékolta be, szinte mindenkinek volt kifogásolnivalója a lakások minőségét illetően. Azóta az észlelt hibák többségét önerőből kijavították. Volt, aki újrameszelte a falakat, olyan is, aki a termopán ajtók fakereteire rámázolta a második réteg festéket, többen a szobák ajtóinak sarkait szerelték újra, a bejárati ajtókat tették zárhatóvá, csapok, lefolyók hiányosságain javítottak. A legnagyobb döbbenetet az első heves esőzés hozta el, ekkor ugyanis nem csak a tömbház előtt, de a lakásokban is hatalmas tócsák alakultak ki, a csukott ablakok ugyanis nem állták útját az esővíznek. A bérlők észrevételeiket már akkor közölték az épület gondnokságát ellátó polgármesteri hivatallal, és azóta számos alkalommal egészítették ki újabbakkal.
„Körülbelül tizenöt kérést tettem le én személyesen, a másik lépcsőház felelőse legalább egy ennyit. Egy hivatalos választ küldött a korábbi adminisztrátor, és ügyünkben a polgármester kétszer intézkedett” – mondta el Patka Ildikó lépcsőházfelelős.
Az esők okozta bosszankodást télen egy újabb jelenség fokozta: a rosszul záró ablakok, erkélyajtók alatt, a lakásokban jég képződött. „Ezt a teraszajtót utoljára az ősszel nyitottuk ki. Ha most valahogy sikerülne kinyitni, biztos, hogy nem tudnám visszazárni” – mutatta az újságíróknak a szemmel láthatóan ferdén illeszkedő ajtót az egyik lakó. A sajtó jelenlétének hírére több szomszéd is összegyűlt, mindenkinek volt mutatni- és mondanivalója. A lakásokban az erkélyajtók alatt, akárcsak az ablakpárkányokon szivacsok, rongyok, tálacskák sorakoznak, ezekkel próbálják felfogni a lecsapódó párát, de helyenként a felpúposodott padló jelzi, hogy nem mindig sikerrel. A falakon kicsapódó vizet is állandóan törölgetni kell, van, ahol már a festék is lejött a sok súrolástól. A magas páratartalomtól sok helyen a penész jelentkezett; vannak lakások, ahol nem csak a falakon, de a szekrényben tartott ruhákon is megtelepedett. Hogy ezt valamelyest orvosolják – ahol tehetik – állandóan szellőztetnek, aminek negatív hatása viszont a fűtésszámlán jelentkezik. „Azt mondták a szakértők, hogy többet kell szellőztetni. Így olcsóbb lesz az élet valakinek. Nekünk nem” – fogalmazott Patka Ildikó.
Szakértői véleményezésre várnak
A lakók elmondták, volt, akinél időközben az ablakok tömítő gumiját kicserélte az építő, de ez nem sokat segített az igazi problémán. Legutóbb tavaly novemberben járt a lakásokban egy szakértő csoport, akiknek válaszára azóta is várnak. Attól tartanak, hogy a hamarosan lejáró kétéves szavatosságig a kivitelező nem állítja helyre a hiányosságokat, utána pedig a bérlőket fogja terhelni az amúgy nem kevés költséggel járó ajtó-, ablakcsere, akárcsak a többi javítanivaló.
A sajtó megkeresésére Burján Róbert, a polgármesteri hivatal által megbízott adminisztrátor elmondta, a panaszokat előbb annak az építő cégnek továbbították, aki az ablakokkal dolgozott, de mivel a helyszínre érkező csoportnak az volt a megállapítása, hogy a lakásokban lévő gondok nem a nyílászárók miatt vannak, ezért a polgármesteri hivatal egy független szakértői csoportot bízott meg a helyzet felülvizsgálatával. „Nekem elmondták szóban, hogy hol vannak a problémák, de amíg nem kapom meg a jelentést, addig nem tudok mit mondani erre a problémára. Próbálunk ráhatni, hogy minél hamarabb kapjuk meg a véleményezést” – mondta az adminisztrátor.
Az elköltözésen gondolkodnak
A bérlők is szeretnének minél előbb hivatalos választ kapni. Mint mondják, a lakásokban uralkodó körülmények miatt többen az elköltözésen gondolkodnak. „Én nagyon örültem, amikor megkaptam ezt a lakást, azt gondoltam akkor, hogy itt fogom leélni az életemet, de ilyen körülmények mellett biztos, hogy nem” – mondta Patka Ildikó, akinek véleményében szomszédai is osztoztak. Többen is hozzátették, hogy az elköltözés gondolatát a lakások vételára is erősíti. Már a beköltözésukkor közölt négyzetméterenkénti 380 eurót is irreálisnak találták, de az időközben 441 euróra emelt árat egyrészt kifizethetetlennek tartják, másrészt meg ilyen összeggel akár kertes házat is vásárolhatnának – mondják.
Mozgóurnával segíti a levélszavazatok leadását az Erdélyi Magyar Szövetség gyergyószentmiklósi szervezete. A párt székelykeresztúri és szentegyházi szervezete is besegít a szavazatok eljuttatásában a csíkszeredai főkonzulátusra.
Egy gyergyószentmiklósi parkolóban álló autón hagyott, kézzel írt üzenet vet fel kérdéseket. Jogos figyelmeztetés ez vagy alaptalan fenyegetés? – merülhet fel abban, aki ilyen cédulát talál a kocsiján. Utánajártunk, ki döntheti el, ki parkolhat ott.
Egy hetet töltött Spanyolországban, a Kanári-szigetekhez tartozó Tenerifén a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola hét diákja és két tanára az Erasmus+ programnak köszönhetően.
Szerencsés kimenetelű keresési akcióról számolt be kedden a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt, miután a hétvégén egy eltűnt ember felkutatására szerveztek összehangolt bevetést Orotva térségében.
Sövényeket távolítottak el, fákat metszettek és új virágágyásokat készítenek elő Gyergyószentmiklóson. A főtéri park tavaly megkezdett átalakítása idén folytatódik, miközben a város más pontjain is rendezik, bővítik a zöldfelületeket.
Ittas járművezetés miatt indult eljárás egy 44 éves, Gyergyóújfaluból származó férfi ellen, akit hétfőn reggel állítottak meg a rendőrök Gyergyószentmiklóson.
Több mint kétszázan próbálták ki szombaton Gyergyóremete új kerékpárútját, amelyet futók, sétálók és babakocsit toló édesanyák is birtokba vettek. A 3,2 kilométeres aszfaltcsíktól azt várják, hogy egyre többeket mozgásra ösztönöz majd.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Jótékonysági koncertet szerveznek március 27-én Gyergyóalfaluban, hogy befejezhessék a négygyermekes gyergyószentmiklósi család otthonát, amely összefogásból épült fel egy év alatt.
A virágvasárnapi barkaszenteléstől a húsvétvasárnapi határkerülésig több újdonsággal készül Gyergyószentmiklós húsvétra. Idén először a főtéri parkban tartják az ételszentelést, a szervezők pedig a közös ünneplés közösségformáló erejét hangsúlyozták.
szóljon hozzá!