Újabb lehetőségek és segítségek körvonalazódnak, hogy Gyergyószentmiklóson létrejöjjön a villamos energiát, melléktermékként pedig hőenergiát előállító biomasszaüzem. Nagy Zoltán polgármesteri teendőkkel megbízott alpolgármester svájci útjáról számolt be kedden.
2016. április 20., 13:502016. április 20., 13:50
2016. április 20., 14:132016. április 20., 14:13
A Zöld város projekt kapcsán lehetőség nyílt arra, hogy Gyergyószentmiklós – az országban egyedüli magyar településként – bekerüljön egy svájci–román projektbe. Ennek egyik programpontja az április 4–8. között Svájcban szervezett látogatás volt. Romániából egyébként kilenc települést választottak be a programba, a tizedik megfigyelőként lehetett jelen. Polgármesterek, alpolgármesterek és mindkét partner részéről minisztériumi képviselők vették szemügyre Genf tartományban a zöldenergia előállításának módozatait.
Nagy Zoltán arról számolt be, hogy árammal működő autóbusszal utaztak, a lítiumos akkumulátorokat a megállókban töltik újra. Voltak egy derítőállomásnál, hulladékfeldolgozónál, illetve annál a központnál is, amely a Genfi-tó vizét felhasználva, ha kell hűt, ha kell fűt ,15 ezer személynek nyújtva e szolgáltatást.
Nem a beruházás mihamarabbi megtérülése a cél, hanem a környezetkímélés – szűrte le az egyik következtetését, kiegészítve azzal, hogy csak egységesen lehet „zöldben” gondolkodni. Ennek az egységes nézőpontnak lenne az egyik fontos lépése a biomasszaüzem létrehozása Gyergyószentmiklóson. Látott rá svájci példát, és remény is van arra, hogy ha a projekt során a kiemelt települések közé kerül a város, számíthat svájci monitorizálásra, szaktanácsra és még finanszírozásra is.
Ezzel párhuzamosan más szálakat is megmozgat Gyergyószentmiklós. Az alpolgármester reméli, bekerülhet a város az EU-s polgármesterek azon szövetségébe, amely az energiatakarékossági vállalások teljesítésével érdemelhető ki. Amennyiben húsz-húsz százalékkal sikerül csökkenteni a hulladékmennyiséget, a szén-dioxid-kibocsátást, illetve szintén húsz százalékkal növelni a zöldenergia-termelést, a szövetség tagjaként finanszírozásokra tarthat számot a város. Ennek érdekében már szakcég végez felméréseket, hogy melyik területen lehetne leghatékonyabban elérni a kért csökkentéseket, mi járulna hozzá leginkább a zöldenergia-termelés növeléséhez.
1944 őszén Gyergyószentmiklós mellett 159 magyar honvédet mészároltak le, a város felszegi részén pedig harminc civil halt meg a harcokban. A gyergyóiak minden évben fejet hajtanak a katonák és ártatlan áldozatok emléke előtt.
A közbiztonság megőrzése, fenntartása érdekében szerveztek átfogó ellenőrzést a Hargita megyei rendőrök Maroshévízen, amelynek során jelentős pénzbírságot róttak ki.
Első alkalommal szervez történelmi, népi és huszárprogramokat Gyergyószék legmagasabb pontján, az 1544 méteres Pricske-tetőn a Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesület.
Idén a gyergyószárhegyi Kájoni János Gyermekvédelmi Otthon udvarán tartják meg a hagyományos tatárdombi megemlékezést és az ahhoz kapcsolódó kulturális eseményeket szombaton. A szentmise után néptánc produkciók és színdarab is várja az érdeklődőket.
Javítási munkálatok miatt szünetelni fog az ivóvízszolgáltatás több gyergyószentmiklósi utcában szeptember 5-én, pénteken.
Motorkerékpár és autó ütközött szeptember 3-án délután Gyergyószentmiklós és Gyilkos–tó között.
Tizenötödik alkalommal szervezik meg Gyergyószentmiklóson az Örmény Művészeti Fesztivált, amely szeptember 5–7. között kínál gazdag programot a közönségnek. A kulturális értékek megmutatása és a gasztronómia is jelentős hangsúlyt kap.
Sikerült átütemezni a korábban felvett húszmillió lejes hitel visszafizetését, nyugtázták Csergő Ottó lemondását, és újra közbeszerzést írnak ki a szemét elszállítására. Ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésének témái.
Árokba csúszott egy busz Borzonton hétfő reggel. Felnőttek és gyerekek is a járműben ragadtak a mentőegységek érkezéséig.
Két, személyi sérüléssel járó közúti baleset is történt nagyjából ugyanabban az időpontban Gyergyószéken hétfőn reggel.
szóljon hozzá!