Kiállítás a néptudás átadásának bizonyítékaként

A gyergyószentmiklósi Tizenhat Patak Egyesület és a Gránátalma Hímzőkör által szervezett Hagyományok Műhelye program zárómomentumaként kiállítást nyitottak kedden a városi könyvtárban. Az alkalomból beszámoltak a három hónapos rendezvényről, valamint díjazták a résztvevőket. A program keretében varrni, hímezni vágyók a Gránátalma kör asszonyainak tudását sajátíthatták el, amivel biztosították a tevékenység továbbörökítését.

Csata Beáta

2012. március 06., 17:502012. március 06., 17:50

2012. március 06., 18:272012. március 06., 18:27

Az októbertől kezdődő programban több mint hetvenen vettek részt. A III-VII. osztályos diákok, valamint a Hóvirág tánccsoport középgenerációja a hímzés művészetét próbálta elsajátítani, az első lépéstől kezdődően. A három hónap leforgása alatt megtanulták, hogyan kell befűzni a tűbe, használni, illetve hogy milyen fonaltípusokkal lehet megvalósítani különböző öltéstechnikákat – tudtuk meg Kis Portik Iréntől, a könyvtár igazgatójától, a Gránátalma kör tagjától. Elmondta: a kézműves műhely során egyik fő céljuk volt úgy megközelíteni a népi tudást, hogy a készített alkotások mindig használati tárgyak legyenek, próbáltak olyan darabokat készíteni, amelyek valamilyen funkciónak tesznek eleget. Kis Portik Irén megjegyezte, a Tizenhat Patak Egyesületnek köszönhetik azt a lehetőséget, hogy az utánpótlás céljából elindított tanítás megvalósulhatott.

Bákai Magdolna, a Tizenhat Patak Egyesület alelnöke a Hagyományok műhelye nevet viselő program véghezviteléért, a gyakorlati és elméleti részének megvalósításáért köszönetét fejezte ki Kis Portik Irénnek. Ugyancsak megköszönte a Gránátalma tagjainak, hogy készségesen továbbadták mindazt a tudást, amit az évek hosszú során gyűjtöttek. Megjegyezte: a kiállításon nem látható az összes alkotás, mivel néhányan nem akartak megválni munkáiktól. Hozzátette: ez az igazi eredmény, olyan alkotások születtek, amelyekhez ragaszkodnak a készítőik. „Erről is szólt a program, a szép alkotásáról, hogy megörvendeztessük magunkat és másokat” – mondta.

Kis Portik Irén szerint a kiállítás megnyitójának időpontja nem véletlenül esett erre a hétre. Mivel a kézműveskedők nagy része nő, ezért a rendezvény egyféle nőnapi tisztelgés szeretne lenni. A továbbiakban igény szerint folytatódik az oktatás. Az esemény végén mindenkit emléklappal, csokoládéval jutalmaztak, majd kisebb nőnapi ünneplés következett.

A Bethlen Gábor Alap, valamint a Porvidentia Kft. támogatásával megvalósuló Hagyományok műhelye program keretében készített úrihímzéseket, álarcokat, fonott karkötőket, nyakláncokat, könyvjelzőket március 16-ig tekinthetik meg az érdeklődők a városi könyvtár kiállítótermében hétköznap 9-17 óra között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 09., csütörtök

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e

Még mindig kérdéses, hogy a romokból újjászülethet-e valamikor a tatárdombi szabadtéri oltár, amelyet a több mint egy hete pusztított vihar tett tönkre. A Gyergyószárhegy és Gyergyóditró közötti Tatárdomb a helyi közösség jelképes tere.

Több mint egy hete romokban a tatárdombi szabadtéri oltár – még nem tudni, hogy újjáépül-e
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 

Bemutatkozási lehetőséget kínál feltörekvő zenészeknek a gyergyószentmiklósi Sunset Session Fest, amelyet július 17–18-án rendeznek meg először.

Feltörekvő előadók kapnak színpadot az új minifesztiválon 
2026. július 09., csütörtök

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó

Három autó ütközött össze a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon csütörtökön dél körül.

Baleset nehezíti a közlekedést Tekerőpatakon – videó
2026. július 08., szerda

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát

A Bucsin-tetőn kialakult üdülőfalu sokáig alapvető közművek nélkül létezett: sem villanyáram, sem ivóvíz-, sem pedig szennyvízhálózat nem volt itt. De miután tavaly megoldódott a villany kérdése, most a víz- és csatornahálózat kiépítése következik.

A következő néhány évben még lesz uniós pénz ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésére, aztán viszlát
Hirdetés
2026. július 08., szerda

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson

Több mint húsz év után újra Gyergyószentmiklóson lesznek láthatók Xantus Géza alkotásai. Július 10-én, pénteken 18 órától nyílik meg a Pro Art Galériában a Fényúton című tárlat.

Xantus Géza kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson
2026. július 06., hétfő

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom

Elfogadta a gyergyószentmiklósi képviselő-testület a Kőkereszthez tervezett körforgalom kivitelezési dokumentációját, így megindulhatnak a kisajátítási és engedélyeztetési eljárások.

Közelebb került a megvalósításhoz a rég várt körforgalom
2026. július 06., hétfő

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat

Közel százötven alkalmazottat érintenek Hargita megyében a bejelentett csoportos létszámleépítések: a székelykeresztúri vállalat mellett, most egy maroshévízi gyár jelentette be a tömeges elbocsájtási szándékot.

Újabb tömeges elbocsájtás Hargita megyében: több mint hetven dolgozóból csak kettő maradhat
Hirdetés
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

Megkezdődött a hivatalos turistaszezon a Súgó-barlangban, amely július 1-jétől hétfő kivételével naponta látogatható. A gyergyói természeti ritkaság nyáron több ezer egyéni turistát fogad, miközben a barlang kutatása és újratérképezése is folytatódik.

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban
2026. július 05., vasárnap

Megnyílt a turistaszezon a Súgó-barlangban

2026. július 04., szombat

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson

A nyár során több sportlétesítményben is karbantartási és kisebb felújítási munkálatokat végez a Gyergyószentmiklósi Városi Sportklub (VSK). Eközben a klub pénzügyi helyzete is stabilizálódott.

Víztől a jégig: javításokkal készülnek az új sportidényre Gyergyószentmiklóson
2026. július 04., szombat

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában

Vízvezeték-meghibásodás miatt átmenetileg szünetel az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklóson a Békény utca egy részén, valamint a Víz utcában.

Szünetel az ivóvíz-szolgáltatás két gyergyószentmiklósi utcában
Hirdetés