Csütörtökön ér véget a négy évvel ezelőtt indult személyiségfejlesztő táborsorozat, amelyet szakemberek tartottak gyergyóalfalvi kisiskolásoknak. A gyerekek önbizalmának megerősítése, kapcsolatteremtő képességeik fejlesztése, az önállóság, szociális kompetenciák kialakítása és az osztályon belüli közösségformálás céljával indított tábor végig kísérte a diákok fejlődését első osztálytól negyedikig.
2012. április 18., 19:112012. április 18., 19:11
2012. április 18., 20:212012. április 18., 20:21
Április 16–19. között a gyergyószárhegyi Lázár-kastély nyújt otthont az immár utolsónak számító személyiségfejlesztő tábornak. A táborsorozat zárófejezeteként összefoglalták a korábban tanultakat,
és arra fektették a hangsúlyt, hogy a gyerekek saját véleményüket, érdekeiket, hogyan tudják
eredményesen képviselni. A Gyergyóalfalvi önkormányzat, a Sövér Elek Iskolaközpont Szülőbizottsága, valamint a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésében megvalósult táborsorozatot évente két alkalommal tartották meg hétvégenként. Ez idő alatt az önismerettel, a családban, az osztályközösségben való kapcsolataik megerősítésével, a kezdeményezőkészség, bátorság, illetve a helyes kommunikációs magatartás kialakításával foglalkoztak. Mindezt a gyerekek játékokkal, szituációs gyakorlatokkal, dramatizálással sajátíthatták el.
A tábor ötlete 2009 elején a szülők részéről fogalmazódott meg, akik szerint a mai rohanó világban szükség van olyan programra, amely keretében a gyermekek megtanulhatnak szembenézni saját magukkal, társaikkal, mélyebb betekintést nyerhetnek a családi, iskolai, közösségi életbe.
A táborok alatt a marosvásárhelyi Kulcs Egyesület szakemberei, illetve pedagógusok tartották a foglalkozásokat, akikhez a Babeş-Bolyai egyetem szociológiai karán levő hallgatók is társultak önkéntesként – tudtuk meg Lazsádi Csilla, marosvásárhelyi szociálpedagógustól, aki az idei táborban is foglalkozott a gyerekekkel. A szakember elmondta a tábor új helyzetet is jelent a résztvevők számára, amikor elszakadva a szülőktől megtanulnak önállóan boldogulni, illetve döntéseket hozni. Kezdetben a szakemberek több diák esetében bizonytalanságot, félénkséget figyeltek meg. „A bátorság, valamint az önkifejezés terén sokat fejlődtek a gyerekek, illetve az önszervező képességük is jobb lett” – foglalta össze Lazsádi Csilla az utóbbi évek eredményeit.
A mostani, immár utolsó táborban egy gyerekbolygó építésére is sor került, ami nemcsak az elképzeléseiket, de kívánságaikat, igényeiket is megtestesítette. A festett bolygón az olyan mesebeli elemek mellett, mint a mézeskalács ház, vagy a pénztermő fa, megjelentek a fagyi boltok és a játszóterek is. Lazsádi Csilla megjegyezte a gyerekbolygó többek közt szeretné felhívni a felnőttek figyelmét a gyerekek igényeire. A szülők gyakran elfelejtik, hogy mindenben nem kell kiszolgálni őket, mert képesek önállóan megvalósítani dolgokat, csak meg kell mozgatni képességeiket. A négyéves táborsorozat lezárult, elmondható, célját elérte: egy egészségesebb generációt indított útjára.
Idén is ünnepi gálaműsorral köszöntik a Magyar Kultúra Napját a Gyergyói-medencében. Az eseménynek ezúttal a ditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Ház ad otthont január 18-án, vasárnap 18 órától.
Idén is folytatják a Tarisznyás-estek sorozatát Gyergyószentmiklósón a Tarisznyás Márton Múzeumban.
Gyergyószentmiklós viseli Magyarország külhoni ifjúsági fővárosa címet idén, amelyet Cegléd testvérvárossal párban nyert el. A kitüntetéssel járó 100 millió forintos támogatás konkrét fejlesztéseket hoz: például ifjúsági központ épül.
Súlyos tűzesethez riasztották a tűzoltókat: Salamáson lángra kapott a helyi rendőrőrs épülete. A tűz az épület tetőszerkezetét és a manzárdot érinti, mintegy 200 négyzetméteres felületen.
Egy lángoló mezőgazdasági épülethez riasztották szerdán reggel a tűzoltókat Gyergyóremetére: egy nagyméretű istálló gyulladt ki egy farmon. Szerencsére sem emberi sérülés nem történt, sem állatokban nem esett kár.
A lakosság kisebb arányban volt jó adófizető, a cégeknél viszont jelentős adósságcsökkenés történt 2025-ben Gyergyószentmiklóson. A 2026-os évre vonatkozó helyi adók és illetékek befizetése január 15-től lehetséges a városban.
Turisztikai Desztináció Menedzsment alapításával tenné ismertebbé, vonzóbbá a városi és gyilkostói vendéglátóhelyeket, valamint a turisztikai kínálatot Gyergyószentmiklós. Az új évtől bevezetett idegenforgalmi illeték teremti meg ehhez az alapot.
Teljesen lezárták a forgalmat a 12C jelzésű országút Gyergyószentmiklós és Gyilkostó közötti szakaszán szombat reggel, miután az erős havazás miatt az úttestre dőlt egy fa.
Császármetszéssel segítették a világra az év első újszülöttjét a gyergyószentmiklósi kórházban. A kisfiú és édesanyja is egészségesek.
Ma, amikor a különféle alkalmazások akár percnyi pontossággal jelzik előre az esőt, vagy azt, hogy mikor süt ki a nap, a népi időjóslás több ezer éves következtetései már nem létfontosságúak, de egy könyv segít abban, hogy mégse menjenek feledésbe.
szóljon hozzá!