A hazai színházi világ egyik legnevesebb rendezője, Victor Ioan Frunză viszi színre a Figura Stúdió Színház soron következő előadását. A Karel Čapek: R.U.R. című műve alapján készülő (SZÉP) ÚJ VILÁG nevet kapott darab bemutatójára április 15-én kerül sor.
2012. április 05., 18:102012. április 05., 18:10
2012. április 05., 18:292012. április 05., 18:29
Hogy miként lehet egy történelmi darab egy olyan alkotás, amely a jövőről szól, amelyben a robotok egyre inkább kiszorítják az embereket az élettérből, és mennyire felel meg ez a mának, jövő vasárnap válik láthatóvá a gyergyószentmiklósi nézők számára. A Figura Stúdió Színház színészei Victor Ioan Frunză irányításával ezekben a napokban dolgoznak azon, hogy a cseh író, Karel Čapek 1920-ban született drámáját színre vigyék. Čapek A R.U.R. (Rossum Univerzális Robotjai), című alkotásában az ember alkotta, intelligens gépek egyre inkább átveszik az emberek helyét.
Elvégzik helyettük a munkát, az ember pedig ezzel feleslegessé válik, elveszíti igazi emberiségét, hiszen a munka lenne az, ami az embert emberré teszi, munka nélkül pedig... Hogy mi történik, ha ez bekövetkezik, az majd kiderül a több mint negyven szakmai díjjal kitüntetett rendező, Victor Ioan Frunză által megálmodott és megalkotott előadásból. Érdekesség, hogy a mindenki által ismert „robot” szót Karel Čapek találta fel, és ebben a drámában hangzott el először.
Béres László színházigazgató szerint nagy megtiszteltetés a Figurának az, hogy Frunză Gyergyószentmiklóson rendez. Persze, ez óriási kihívás is a mindössze kilenc színészből álló társulatnak. Béres elárulta, hogy a rendező még az ősz folyamán eljött, és felmérte a gyergyói színészek képességeit, személyiségüket, és „hozzájuk rendezi” az előadást.
Victor Ioan Frunză a gyergyószentmiklósi társulatról elmondta, hogy kevés ugyan a színészek száma, de ettől még egyáltalán nem gyenge a színház, és ezért is döntött úgy, hogy igent mond a Figura Stúdió Színház felkérésének. A társulat „hősies”, és érvényes ez mind az öt székelyföldi színházra, hiszen egyáltalán nincsenek ideális feltételeik a színházi munkához, ennek ellenére rendszeresen minőségi előadásokat tudnak színre vinni, bizonyítva, hogy kis közösségben, visszafogott anyagi körülmények között is lehet jó színházat csinálni – fogalmazott a rendező.
A Čapek-dráma szöveg adaptációját Frunză és Budaházi Attila állította össze, a díszlet- és jelmeztervező pedig Adriana Grand.
Szereposztás: Helena Glory: Bartha Boróka. Harry Domin: Kolozsi Borsos Gábor. Gall: Moşu Norbert-László. Alquist: Kőmíves Csongor. Marius robot: Mihály Alpár Szilárd. Nana: Vajda Gyöngyvér. Sulla robot: Tamás Boglár. Helena robot: Máthé Annamária. Primus robot: Moşu Norbert-László. Radius robot: Boros Mária. A bemutatóra április 15-én 19 órától kerül sor, a Figura Stúdió Színház nagytermében.
Illegálisan birtokolt pirotechnikai eszközökre bukkantak a rendőrök egy Maroshévízen és környékén tartott ellenőrzéssorozat során kedden: több kilogramm tűzijátékot foglaltak le, és büntetőeljárást indítottak az ügyben.
Megszületett a megállapodás: a gyergyószentmiklósi kórház vállalja a bérfizetést a ditrói egység fenntartásáért, de nem lesz kötelessége az épület felújítása. Az egyezség nyomán januártól újraindulhat a betegellátás Gyergyóditróban.
Ünnepi hangulat töltötte meg a Godako Sportközpontot szombat este, ahol megrendezték a 2025-ös gyergyószentmiklósi sportgálát. Az eseményen a város legeredményesebb sportolóit, csapatait és edzőit köszöntötték.
Háromszázan szavaztak a tisztújító közgyűlésen. Nagy Zoltán személyében új elnöke, illetve a szavazás eredményeként új választmánya is van a gyergyószentmiklósi RMDSZ-szervezetnek. Megválasztották a területi küldötteket is.
Sokáig a kismamák legkedveltebb hazai termékének számított, nagyon sok babát táplált a remetei tejpor. Most a világ legkorszerűbbjei közé tartozó csecsemőtápszer-üzemben kel életre egy új termékcsalád: a gyergyóremetei Lullababy.
A magyar építészet legmagasabb állami elismerését, az Ybl Miklós-díjat vehette át Köllő Miklós, a gyergyószentmiklósi Larix Stúdió vezetője. A kitüntetést a Magyar Építészet Napján, a Pesti Vigadóban adták át.
Aláírták a kivitelezési szerződést a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakképző Líceumhoz tartozó műhelysor felújítására. A 3,5 millió lej értékű, uniós támogatásból megvalósuló beruházás 2026. június 30-ig kell elkészüljön.
Egy gyergyószentmiklósi bár előtt kialakult konfliktust szerettek volna megoldani a rendőrök vasárnap hajnalban, később viszont üldözőbe vettek két férfit, akik autóval távoztak a helyszínről. Útközben két baleset is történt.
December 15-től élesben működik a fizetéses parkolási rendszer Gyergyószentmiklóson. A szolgáltatást a piacgondnokság és a helyi rendőrség fogja felügyelni. A bérletek már megvásárolhatók a zöldségpiacnál a piacgondnokság irodájában.
Módosította a költségvetést a gyergyószentmiklósi képviselő-testület, és ezzel több adósságot is rendez. Közelebb került a Virág negyed déli részének korszerűsítése. Terítéken volt a Monturist-téma is: a helyzet ismét a város hátrányára módosulhat.
szóljon hozzá!