
Fotó: Szigeti Vajk István
Szakmai előadásokkal várja az érdeklődő méhészeket és tagságát éves nagygyűlésére a Hargita Megyei Méhészegyesület. A rendezvényt szombaton 10 órától tartják Hargita Megye Tanácsának nagytermében.
2017. február 02., 17:262017. február 02., 17:26
2017. február 02., 17:272017. február 02., 17:27
Egy méhészet fenntartásához nem elegendőek az eszközök és a szándék, hanem szakmai tudásra is szükség van – hívta fel a figyelmet Lázár Tibor. A Hargita Megyei Méhészegyesület vezetője rámutatott, még ha a méhek nem is változnak, a technológia folyamatosan alakul, amit érdemes követnie egy méhésznek. A termést befolyásolja továbbá az időjárás, a méhek teherbírása is. A betegségek, paraziták elleni állandó harc is folyamatos feladatokat jelent méhészek számára. Emiatt is fontos, hogy a méhészek ismerjék az aktuális méhészeti témákat, az új kutatásokat, a számukra biztosított lehetőségeket.
Éves gyűléseik alkalmával éppen amiatt szerveznek tájékoztató előadásokat, hogy az érdeklődő méhészek hozzáértő, elismert szakemberek révén jussanak hozzá olyan aktuális információkhoz, amely munkájukat nagyban segítheti – tisztázta a méhész. Hozzátette, az idei, szombatra szervezett rendezvényükön Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor például a hazai törvénykezés méhészekre vonatkozó aktualitásairól számol be, míg a Lázár István, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség munkatársa az idén induló új Országos Méhészeti Programról tájékoztatja a jelenlevőket.
A méz árának világpiaci alakulásáról Mészáros József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) gazdasági igazgatója informálja a megyei méhészeket, Tóth Péter méhész szakember pedig az atkák elleni védekezéssel kapcsolatban szolgál majd hasznos tanácsokkal.
Felajánlásokat gyűjtenek
A korábbi évekhez hasonlóan a rendezvényen idén is lehetőség lesz adományozásra: a méhészek egy-egy kilogramm mézzel, illetve annak pénzbeli értékével járultak hozzá a Böjte Csaba ferences szerzetes alapította csíksomlyói Szent István Gyermekvédelmi Központ lakóinak szervezett gyűjtéshez.
Közölte a 2026-os házszentelések menetrendjét a csíkszeredai Szent Ágoston Római Katolikus Plébánia. A látogatásokra január 2-a és 5-e között kerül sor.
A kisfiú január elsején 10 óra 57 perckor született meg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Márton Dávid egy gyimesbükki család harmadik gyermekeként jött a világra.
Közúti baleset történt az év utolsó napjának délelőttjén a 12A jelzésű országúton, Csíkszentmiklós és Csíkszereda között. A rendőrség közleménye szerint három autó összeütközött, egy személy megsérült.
Meglepte az a szintű magyarellenesség Szondy Zoltán klubelnököt, amit a labdarúgó első osztályban tapasztalt. Ugyanakkor a fociakadémia eljutott egy olyan fejlődési szintre, ahonnan csak úgy tudnak továbblépni, ha jövőtől másképpen fognak dolgozni.
A megszokott formában nem lehet Csíkszeredában tűzijáték szilveszterkor – erről december 30-án kapott tájékoztatást az önkormányzat. A közösségi élmény így sem marad el: fényjátékkal zárul az év, amelyet a Szabadság téren lehet majd megtekinteni.
Csíkszeredában sem csak az inflációs rátával nő jövőre a helyi adók mértéke, hanem emelt adókulcsot vezetnek be az ingatlan- és gépjárműadó kiszámításánál, sőt még adókedvezményeket is eltörölnek.
A Madéfalvi Veszedelem 262. évfordulója alkalmából többnapos megemlékezés-sorozatot szerveznek január 5–7. között Madéfalván.
Több egymást követő tűzeset után rendkívüli falugyűlést tartottak Kászonjakabfalván. A helyiek szerint a történtek egy konkrét személyhez köthetők, ám bizonyíték hiányában senkit nem mertek megnevezni.
Közelebb kerülünk a Dracula Park létrehozásához, amelybe már több millió eurót fektetett be Lénárd András üzletember. A Csíkzsögödbe tervezett tematikus vidámpark munkálatainak elkezdése érdekében hamarosan benyújtják a dokumentációt.
Nem volt áramforrás, sem tűzhely a kászonjakabfalvi katolikus plébánia udvarán levő csűrben, ami porrá égett vasárnapra éjszaka. Nemrég a templom melletti fásszín vált a lángok martalékává. Az önkéntes tűzoltók idegenkezűségre gyanakodnak.
szóljon hozzá!