Ártámogatott gyógyszerek: bővül a lista, de pontosan kinek jár és milyen arányban?

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Tizenhárom új orvossággal bővül az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek listája március elsejétől. Elsősorban súlyos betegségekben szenvedők kezelésére szolgáló készítmények a listára újonnan felkerült gyógyszerek.

Dávid Anna Júlia

2017. február 14., 18:312017. február 14., 18:31

Az új gyógyszerek támogatásáról csütörtöki ülésén döntött a kormány – tájékoztatott a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. A listára felkerült új, innovatív gyógyszerek rákos, érrendszeri, légzőszervi, reumás megbetegedésekben, továbbá cukorbetegségben és más, ritka kórtól szenvedő biztosított páciensek kezelésére szolgálnak. Ezzel az intézkedéssel az állam azokon a biztosítottakon segítene, akiknek a betegsége előrehaladott stádiumban van, és nem kaphatnak más, alternatív kezelést. Az újonnan listára került készítmények közül néhány hamarosan elérhető lesz a betegek számára, míg mások csupán azután, hogy a megfelelő szakbizottságok kidolgozták a rájuk vonatkozó terápiás előírásokat. Az intézkedés – amelyet a gyógyszerészek szakmai kollégiumával folytatott konzultációk után hagyott jóvá a kormány – március elsején lép érvénybe.

Az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek kiváltására szolgáló recepteket egyébként csak azok az orvosok állíthatják ki, akik szerződésben állnak az egészségbiztosítási pénztárral, a receptek felírása elektronikus formában történik. A készítmények csak annak a megyének a gyógyszertáraiból válthatók ki, ahol a receptet kiállító orvos szerződésben áll az egészségbiztosítási pénztárral.

Az ártámogatott gyógyszerek esetében a gyógyszerlistákat (A, B, D, C1, C3), ezek referenciaárát és a támogatás mértékét (A – 90%, B – 50%, D – 20%, C1, C3 – 100%) az egészségügyi minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közös rendelete határozza meg – tájékoztat a megyei egészségbiztosítási pénztár. Teljesen ingyenes receptre a tizennyolc év alatti gyermekek, várandós és gyermekágyas nők, illetve 18 és 26 év közötti diákok, bizonyos krónikus betegségben szenvedő biztosítottak és a speciális törvények kedvezményezettjei (volt politikai foglyok, háborús veteránok stb.) jogosultak.

Ártámogatott gyógyszert az országos egészségbiztosítási rendszerben nyilvántartott összes biztosított kaphat. A 700 lejnél kevesebb havi járandóságot kapó kisnyugdíjasok 90 százalékban támogatott gyógyszerekben részesülhetnek, ha a nyugdíjon kívül nincs más jövedelmük – közölte az ártámogatott gyógyszerekkel kapcsolatos tudnivalókat a megyei egészségbiztosítási pénztár.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 20., csütörtök

Megvan a Gyergyóditrót is érintő autópálya-szakasz kivitelezője

Román-boszniai cégtársulás építi az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya leghosszabb, Gyergyóditró és Grințieș közötti szakaszát – közölte csütörtökön Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.

Megvan a Gyergyóditrót is érintő autópálya-szakasz kivitelezője
2025. március 19., szerda

Megáldották a Munkás Szent József-templom zenei szívét

Gyergyószentmiklós legnagyobb orgonáját szentelték fel szerdán, Szent József ünnepnapján a felszegi városrészben található Munkás Szent József-templomban. Azonban nemcsak a városban, de az egész megyében különlegesnek számít ez a hangszer.

Megáldották a Munkás Szent József-templom zenei szívét
2025. március 19., szerda

Áramszünetre figyelmeztetnek

Az áramszolgáltató közlése szerint javítási munkálatok miatt március 20-án 9 és 14 óra között áramszünet lesz Gyergyószentmiklós egy részén.

Áramszünetre figyelmeztetnek
Áramszünetre figyelmeztetnek
2025. március 19., szerda

Áramszünetre figyelmeztetnek

2025. március 18., kedd

Veszélyesnek ítélt fákat vágnak ki Gyergyószentmiklóson

Elkezdődött Gyergyószentmiklóson a veszélyesnek minősített köztéri fák kivágása. A központi parkban indult a munka, majd haladnak a város más részei felé. Mintegy 35–40 fát kell kivágni, helyükbe másokat ültetnek.

Veszélyesnek ítélt fákat vágnak ki Gyergyószentmiklóson
2025. március 16., vasárnap

Ettek, ittak, ahogy régen a katonák

Nem ment rosszul a sora a katonának, amikor olyan ételt kapott, amilyent Török Zoltán főzött vasárnap Gyergyószentmiklóson. A 19. alkalommal megrendezett katonaeledel-kóstolóval folytatódott egy hagyomány. A jövőben is megtartanák.

Ettek, ittak, ahogy régen a katonák
Ettek, ittak, ahogy régen a katonák
2025. március 16., vasárnap

Ettek, ittak, ahogy régen a katonák

2025. március 16., vasárnap

Ötszáz kokárda készült, örvendetes, hogy nem jutott mindenkinek

A gyergyószentmiklósiak idén másképp ünnepelték március 15-ét, mint korábban. Szebb volt a hangulat, és a résztvevők létszáma is többszöröse volt annak, ami ezelőtt jellemző volt. A nagy elődökre emlékeztek, de a mai hétköznapi hősökre is gondoltak.

Ötszáz kokárda készült, örvendetes, hogy nem jutott mindenkinek
2025. február 18., kedd

Tűz ütött ki egy garázsban, egy 66 éves nő pánikrohamot kapott

Kigyulladt egy garázs kedden este Marosfőn, egy személygépkocsi és egy robogó volt benne. Az eset miatt egy 66 éves nő pánikrohamot kapott.

Tűz ütött ki egy garázsban, egy 66 éves nő pánikrohamot kapott
2025. február 13., csütörtök

Gyergyói RMDSZ: hiszünk az alelnök ártatlanságában

Az RMDSZ gyergyószéki szervezete kiáll Barti Tihamér megyei önkormányzati alelnök, gyergyószéki politikus mellett – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben.

Gyergyói RMDSZ: hiszünk az alelnök ártatlanságában
2025. február 12., szerda

Kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén

Újabb kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén, amely minden érdeklődő számára nyitott. A képzés helyszíne a Csutakfalvi Közösségi Ház, és nyolc héten keresztül zajlik, egészen április 10-ig.

Kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén
Kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén
2025. február 12., szerda

Kertésztanfolyam indul Gyergyóremetén

2025. február 09., vasárnap

Ügyészség: elégették az orotvai gyilkosság áldozatának holttestét

Megrázó részletek derültek ki az orotvai haláleset kapcsán. Az ügyész tájékoztatása szerint gyilkosság miatt folyik nyomozás Ditróhoz tartozó Orotván, és „úgy tűnik, hogy a holttestet elégették”, ezért nem egyszerű megállapítani a halál pontos okát.

Ügyészség: elégették az orotvai gyilkosság áldozatának holttestét