Ártámogatott gyógyszerek: bővül a lista, de pontosan kinek jár és milyen arányban?

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Tizenhárom új orvossággal bővül az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek listája március elsejétől. Elsősorban súlyos betegségekben szenvedők kezelésére szolgáló készítmények a listára újonnan felkerült gyógyszerek.

Dávid Anna Júlia

2017. február 14., 18:312017. február 14., 18:31

Az új gyógyszerek támogatásáról csütörtöki ülésén döntött a kormány – tájékoztatott a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár. A listára felkerült új, innovatív gyógyszerek rákos, érrendszeri, légzőszervi, reumás megbetegedésekben, továbbá cukorbetegségben és más, ritka kórtól szenvedő biztosított páciensek kezelésére szolgálnak. Ezzel az intézkedéssel az állam azokon a biztosítottakon segítene, akiknek a betegsége előrehaladott stádiumban van, és nem kaphatnak más, alternatív kezelést. Az újonnan listára került készítmények közül néhány hamarosan elérhető lesz a betegek számára, míg mások csupán azután, hogy a megfelelő szakbizottságok kidolgozták a rájuk vonatkozó terápiás előírásokat. Az intézkedés – amelyet a gyógyszerészek szakmai kollégiumával folytatott konzultációk után hagyott jóvá a kormány – március elsején lép érvénybe.

Az ingyenes és ártámogatott gyógyszerek kiváltására szolgáló recepteket egyébként csak azok az orvosok állíthatják ki, akik szerződésben állnak az egészségbiztosítási pénztárral, a receptek felírása elektronikus formában történik. A készítmények csak annak a megyének a gyógyszertáraiból válthatók ki, ahol a receptet kiállító orvos szerződésben áll az egészségbiztosítási pénztárral.

Az ártámogatott gyógyszerek esetében a gyógyszerlistákat (A, B, D, C1, C3), ezek referenciaárát és a támogatás mértékét (A – 90%, B – 50%, D – 20%, C1, C3 – 100%) az egészségügyi minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közös rendelete határozza meg – tájékoztat a megyei egészségbiztosítási pénztár. Teljesen ingyenes receptre a tizennyolc év alatti gyermekek, várandós és gyermekágyas nők, illetve 18 és 26 év közötti diákok, bizonyos krónikus betegségben szenvedő biztosítottak és a speciális törvények kedvezményezettjei (volt politikai foglyok, háborús veteránok stb.) jogosultak.

Ártámogatott gyógyszert az országos egészségbiztosítási rendszerben nyilvántartott összes biztosított kaphat. A 700 lejnél kevesebb havi járandóságot kapó kisnyugdíjasok 90 százalékban támogatott gyógyszerekben részesülhetnek, ha a nyugdíjon kívül nincs más jövedelmük – közölte az ártámogatott gyógyszerekkel kapcsolatos tudnivalókat a megyei egészségbiztosítási pénztár.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 03., hétfő

Hétmillió lejből újul meg a Jakab Antal tér és két központi utca Gyergyószentmiklóson

Jóváhagyták a Jakab Antal tér, a Fürdő utca és a Budai Nagy Antal utca felújításának frissített műszaki és gazdasági mutatóit, valamint költségvetését a gyergyószentmiklósi tanács hétfői ülésén.

Hétmillió lejből újul meg a Jakab Antal tér és két központi utca Gyergyószentmiklóson
Hirdetés
2026. augusztus 03., hétfő

Vízszünetre kell számítani Gyergyószentmiklós egy részén

Vízszolgáltatási fennakadásokra kell számítani hétfőn és kedden délelőtt Gyergyószentmiklós Virág negyedének északi részén, miután csatornázási munkálatok közben megsérült egy vízvezeték.

Vízszünetre kell számítani Gyergyószentmiklós egy részén
2026. augusztus 02., vasárnap

Családias hangulat, telt udvar és sok ismerős – beváltotta a reményeket a Folk & Roll Víkend

Különleges közösségi élménnyel, telt ház közeli estékkel, zenei találkozásokkal zajlott a Folk & Roll Víkend. A háromnapos minifesztivált egyszeri alkalomként tervezték, de sokan kérik máris a folytatást.

Családias hangulat, telt udvar és sok ismerős – beváltotta a reményeket a Folk & Roll Víkend
2026. július 27., hétfő

Megújul a gyergyócsomafalvi „nagy iskola” – aláírták a finanszírozási szerződést

Jelentős energetikai korszerűsítés előtt áll a gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskola 5–8. osztályos épülete. Aláírták a beruházás finanszírozási szerződését, a kivitelezés pedig egy év múlva indulhat el.

Megújul a gyergyócsomafalvi „nagy iskola” – aláírták a finanszírozási szerződést
Hirdetés
2026. július 24., péntek

A jövőnek üzen a Szent Miklós-templom tornyában elhelyezett új időkapszula

Visszakerült a toronygomb és a kereszt a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyára. A péntek délelőtti esemény nem csupán a felújítás egyik leglátványosabb mozzanata volt, hanem a jelen nemzedékének üzenete is a századok múlva élőknek.

A jövőnek üzen a Szent Miklós-templom tornyában elhelyezett új időkapszula
2026. július 23., csütörtök

Elkerülőút, hídfelújítás és az elmaradhatatlan Monturist

A Vitalissima Kft. működtetheti a tömegközlekedést, módosították a kis elkerülő út nyomvonalát, és újabb kísérletet tesznek a Monturist vezetőváltására. Gyergyószentmiklós önkormányzata emellett előkészíti a Gábor Áron utcai Békény-híd felújítását.

Elkerülőút, hídfelújítás és az elmaradhatatlan Monturist
2026. július 23., csütörtök

Egykor az egész városközpontot fűtötte, most végleg eltűnik a régi kazánház

Bontják a Kárpát és a Köves utcák tömbházai közelében álló régi kazánházat Borszéken. A több mint harminc éve használaton kívül álló épület felszámolásával a városrész rendezését készítik elő.

Egykor az egész városközpontot fűtötte, most végleg eltűnik a régi kazánház
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Ízek sokszínűsége: jön a borszéki bográcsfesztivál

Más évekhez képest visszafogottabb zenei programmal, de gazdag gasztronómiai kínálattal várja a vendégeket a július 24–26. között következő bográcsfesztivál. A szervezők idén a helyi és térségi ízeket állították a borszéki események középpontjába.

Ízek sokszínűsége: jön a borszéki bográcsfesztivál
2026. július 22., szerda

Székelyföldi Lovas Ünnep: több felhívást is közzétettek a szervezők

Néhány napon belül elkészül a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep teljes, négynapos programja. Az augusztus 20–23. között Gyergyószentmiklóson sorra kerülő rendezvény szervezői lovasok, szekeres gazdák és kutyatartók számára is felhívást tettek közzé.

Székelyföldi Lovas Ünnep: több felhívást is közzétettek a szervezők
2026. július 22., szerda

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson

Rovarirtást végez Gyergyószentmiklós önkormányzata július 27-én, hétfőn 21 és 24 óra között. A szúnyogok és kullancsok ellen történik az intézkedés.

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson
Hirdetés