
A gyalogos zarándoklat imádságos együttlét a búcsús szentmise előtt és után. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz Plébánia idén is megszervezi a hagyományos csíksomlyói gyalogos zarándoklatot. A 2018-as pünkösdi búcsú mottója: Legyen nekem a Te igéd szerint (Lk 1, 38).
2018. május 08., 14:212018. május 08., 14:21
2018. május 09., 15:362018. május 09., 15:36
A rendkívüli vonzerejű Csíksomlyó üzenetei sok ezer zarándokot indítanak útra pünkösdváráskor. A plébániák az igénylések alapján idén is autóbuszokat indítanak. Azokat, akik az apostolok lován tennék meg az utat Székelyudvarhelyről, a szervezők arra kérik, hogy előzetesen jelentkezzenek be az egyházközség honlapján vagy a plébánia irodájában.
A Kis Szent Teréz-plébániatemplomtól május 18-án, pénteken indul a gyalogos keresztalja, és vasárnap estére érkeznek vissza. Tudnivalóiról a szervező egyházközség plébánosát, Tamás Barnát kérdeztük. Az online regisztráció már elindult a ksztplb.ro honlapon, személyesen pedig a Forrás utca 2. szám alatt, a plébániahivatalban jelezhetik részvételi szándékukat.
Május 17-én, csütörtök este hat órától az ifjúsági szentségimádást a zarándoklatért ajánlják fel a Kis Szent Teréz-plébániatemplomban. Péntek reggel fél hatkor gyülekezés, helyszíni regisztráció, a nagy csomagok felcímkézése és leadása a plébániatemplom előtt, és előkészület a szentmisére. Fontos megjegyezni, hogy
A zarándokcsomag kellékei: rózsafüzér, élelmiszer három napra, réteges öltözék, kényelmes lábbeli, esőkabát, napvédő kalap/sapka, láthatósági mellény. Éjszakára szükséglet szerint hálózsák, izolír, sátor.
A hat órától kezdődő, útra indító liturgián szentgyónási lehetőséget biztosítanak. Utána felsorakozik a gyalogososzlop. A főút mentén haladva a kereszteknél megállnak, imádkoznak és tisztelegnek. Útközben az éneklés, imádság mellett lehetőség lesz szentgyónásra vagy lelkibeszélgetésre. Kisebb pihenők után ebédszünetet tartanak Homoródfürdőn, onnan fél kettőkor indulnak tovább. A szállás idén is Kalibáskő után 3 km-re, Lenkútnál, a lövétei gazdák csűrjeiben, szénában lesz. Ott átvehetők a reggel leadott csomagok. Akik nem ott éjszakáznak, autóbusszal jöhetnek vissza Udvarhelyre, majd szombat reggel a Pethő vendéglő elől induló és a városon áthaladó autóbusszal négy órakor indulnak a Hargitára; a Hármas-keresztnél öt órakor találkoznak a Lenkútnál éjszakázókkal. Imádkozva haladnak az Anna panzió parkolójához. A reggeli friss kalács és forró tea lesz.
Hét órától folyamatosan haladnak Csíkszereda irányába. Tíz óra körül a Márton Áron Gimnázium mellett, a Szék útja elején csatlakoznak az autóbuszokkal beérkező székelyudvarhelyi zarándokokhoz. A keresztalja énekelve, imádkozva vonul a nyeregbe. A zarándokcsoport az udvarhelyiek számára kijelölt helyen vesz részt a búcsús szentmisén.
A papságot, a búcsú szimbólumának tekintett labarumot és a pápai kisbazilika-jelvényt kísérő, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai által alkotott kordon délelőtt fél tizenegykor indul a kegytemplom előtti térről az ünnepi szentmise helyszínére, a Kis- és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregbe a Hármashalom oltárhoz, ahol
– tájékoztatott Borsodi L. László ferences sajtóreferens.
Az ünnepi szentmisét – amelyet a Duna Televízió, az Erdélyi Mária Rádió és a kegyhely honlapján a Csíksomlyói Ferences Kolostor élőben közvetít – Jakubinyi György, a Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke, Varga Lajos, a Váci Egyházmegye segédpüspöke, valamint Tamás József csíkszeredai segédpüspök mutatja be a koncelebráló papsággal együtt. A búcsú egyetlen meghívottja a szentmise szónoka, Marian Adam Waligóra OFSPPE pálos szerzetes, a częstochowai Jasna Góra pálos kegyhely és kolostor házfőnöke lesz.
A székelyudvarhelyi gyalogosok a szentmise után egyeztetik a találkozás helyét és az indulás idejét. Szombat estig eljutnak a lenkúti szálláshoz, ahol éjszakáznak. Pünkösdvasárnap reggel fél hétkor autóbusz indul a Pethő vendéglőtől, megáll a Márton Áron téri buszmegállóban és a Kis Szent Teréz-templomnál: kiszállítja Lenkúthoz azokat, akik visszafelé is gyalog szeretnének jönni. Hét órakor lesz a közös meleg reggeli. Ebédszünetet Homoródfürdőn tartanak. A zarándokok délután öt óra körül lépik át a város határát. Átvonulva a városon a Rákóczi Sportcentrum felé tartanak, a hálaadó ifjúsági szentmisére, amely fél hétkor kezdődik. Pünkösd másodnapján, hétfőn reggel kilenc órától keresztútjárást tartanak a Székely Kálvárián, tíz órától pedig ünnepzáró szentmise lesz az Ugron-kápolnánál.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!