
Fotó: Veres Nándor
Göröngyös és buktatókkal teli út vezet a Gordon-tetőn épülő Krisztus-kilátóhoz: a közvéleményt megosztó, egyházi áldást nélkülöző ominózus „pléhkrisztus” építése a végéhez közeledik. Hivatalos átadásról ugyan még nincs szó, azonban az építkezési engedélyt november 28-án újból kiadó farkaslaki polgármesteri hivatal további terveket szövöget: jövőtől a tetőre vezető utat is feljavítanák. Megnéztük Kelet-Európa legnagyobb fémből készült Krisztus-ábrázolását.
2011. december 13., 18:562011. december 13., 18:56
2011. december 20., 18:512011. december 20., 18:51
Előbb Farkaslakán jobbra, majd a bogárfalvi tábla mellett balra tértünk: innen kanyarog a néhány kilométeres földút Krisztus lábához. Autónkat féltve a Gordon-tető aljától gyalog vágtunk neki az emelkedőnek, a meredek oldal nem turistabarát. A munkacsoport működtette generátor hangját követve értünk ki a kilátó tisztására: a hétágra sütő napra lehetett nézni, a Krisztus-szoborra nem.
Az alapot a nyikómalomfalvi Laszlo Constr. Kft. készítette, ottjártunkkor a székelyudvarhelyi NYKO Kft. munkásai dolgoztak a fémvázon. Krisztus törzse horganyzott vasból, palástja, feje és a nemrégiben helyükre került kezei pedig inoxszal bevont fémből készültek – tudtuk meg a helyszínen. A hat részből álló szerkezet második szintjéig lehet egyelőre kötél nélkül is felkapaszkodni, a létrák elhelyezése után a szobor szegycsontjánál a szejkei út felé, tarkóján pedig a Kalonda irányába lehet majd kitekinteni. „Szép, tiszta időben legmesszebb a Fogarasi-havasokig is ellát az ember” – mesélték a munkások.
A Zavaczky Walter Levente szobrász által készített szobornak az eredeti tervek szerint augusztus 21-ére kellett volna elkészülnie, a Protemp Alapítvány által szorgalmazott projekt azonban akkor építkezési engedélyek hiányában félbeszakadt. A beruházás közel 200 000 eurónyi költsége a Gordon Kft., a farkaslaki önkormányzat, vállalkozók és magánszemélyek jóvoltából gyűlt össze. A pontos összeg felől tudakozva kerestük Magyari Árpádot, a Protemp Alapítvány elnökét, aki viszont nem volt hajlandó válaszolni kérdésünkre, sőt zaklatásnak minősítette a telefonhívást.
„Kicsit időigényes volt az építés, főként, hogy nyáron az engedélyek hiánya miatt le is kellett állítani, de hál\' istennek most már minden rendeződött” – mondta a helyszínre kiszálló Albert Mátyás, Farkaslaka község polgármestere, hangsúlyozva, hogy a megrendelő a székelyszentléleki közbirtokosság, tehát a belterületként nyilvántartott kilátó építkezési engedélyét a farkaslaki önkormányzatnak kellett kiadni. „Jövő tavasszal a tetőre vezető utat is feljavítjuk, illetve jövőre a szobor alapját természetes kővel burkolják be, valamint lépcsőfeljárat is kerül rá” – tette hozzá az elöljáró, megjegyezve, hogy a munkálatok befejeztével a szobor inoxrészeit újból lekezelik, polírozzák, így valamivel fényesebb lesz azok felülete.
„A község lakosainak reakciói alapján és a turisztikai szempontot figyelembe véve úgy érzem, szükséges volt a kilátó megépítése. Felfelé kanyarogva a tetőre valami felemelő érzés járja át az embert a szobor láttán” – osztotta meg véleményét Albert Mátyás. Farkaslaka polgármestere abbéli örömét is kifejezte, hogy a sok viszálykodás ellenére a gondviselés mégis a beruházás mellé állt, kitartott a szép idő, így néhány héten belül befejeződhetnek a munkálatok.
Az elképzelés szerint turistalátványosság lesz a Krisztus-kilátó, Albert Mátyás úgy véli, a projektet övező viták a tudatos PR-nál is hatékonyabbak voltak: így azok is kilátogatnak a Gordon-tetőre, akik ellenezték, akiket ez idáig nem érdekelt a téma vagy annak vallási vonatkozása. „A tájkép nem a szobor révén fog elcsúnyulni. Véleményem szerint azon szakmabeliek, akik ellenezték a tervet, csak irigységből tették ezt” – fejtette ki az elöljáró, majd hozzátette, a helybéliek úgy lesznek majd a pléhkrisztussal, mint a párizsiak az Eiffel-toronnyal.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!