
Fotó: Veres Nándor
Göröngyös és buktatókkal teli út vezet a Gordon-tetőn épülő Krisztus-kilátóhoz: a közvéleményt megosztó, egyházi áldást nélkülöző ominózus „pléhkrisztus” építése a végéhez közeledik. Hivatalos átadásról ugyan még nincs szó, azonban az építkezési engedélyt november 28-án újból kiadó farkaslaki polgármesteri hivatal további terveket szövöget: jövőtől a tetőre vezető utat is feljavítanák. Megnéztük Kelet-Európa legnagyobb fémből készült Krisztus-ábrázolását.
2011. december 13., 18:562011. december 13., 18:56
2011. december 20., 18:512011. december 20., 18:51
Előbb Farkaslakán jobbra, majd a bogárfalvi tábla mellett balra tértünk: innen kanyarog a néhány kilométeres földút Krisztus lábához. Autónkat féltve a Gordon-tető aljától gyalog vágtunk neki az emelkedőnek, a meredek oldal nem turistabarát. A munkacsoport működtette generátor hangját követve értünk ki a kilátó tisztására: a hétágra sütő napra lehetett nézni, a Krisztus-szoborra nem.
Az alapot a nyikómalomfalvi Laszlo Constr. Kft. készítette, ottjártunkkor a székelyudvarhelyi NYKO Kft. munkásai dolgoztak a fémvázon. Krisztus törzse horganyzott vasból, palástja, feje és a nemrégiben helyükre került kezei pedig inoxszal bevont fémből készültek – tudtuk meg a helyszínen. A hat részből álló szerkezet második szintjéig lehet egyelőre kötél nélkül is felkapaszkodni, a létrák elhelyezése után a szobor szegycsontjánál a szejkei út felé, tarkóján pedig a Kalonda irányába lehet majd kitekinteni. „Szép, tiszta időben legmesszebb a Fogarasi-havasokig is ellát az ember” – mesélték a munkások.
A Zavaczky Walter Levente szobrász által készített szobornak az eredeti tervek szerint augusztus 21-ére kellett volna elkészülnie, a Protemp Alapítvány által szorgalmazott projekt azonban akkor építkezési engedélyek hiányában félbeszakadt. A beruházás közel 200 000 eurónyi költsége a Gordon Kft., a farkaslaki önkormányzat, vállalkozók és magánszemélyek jóvoltából gyűlt össze. A pontos összeg felől tudakozva kerestük Magyari Árpádot, a Protemp Alapítvány elnökét, aki viszont nem volt hajlandó válaszolni kérdésünkre, sőt zaklatásnak minősítette a telefonhívást.
„Kicsit időigényes volt az építés, főként, hogy nyáron az engedélyek hiánya miatt le is kellett állítani, de hál\' istennek most már minden rendeződött” – mondta a helyszínre kiszálló Albert Mátyás, Farkaslaka község polgármestere, hangsúlyozva, hogy a megrendelő a székelyszentléleki közbirtokosság, tehát a belterületként nyilvántartott kilátó építkezési engedélyét a farkaslaki önkormányzatnak kellett kiadni. „Jövő tavasszal a tetőre vezető utat is feljavítjuk, illetve jövőre a szobor alapját természetes kővel burkolják be, valamint lépcsőfeljárat is kerül rá” – tette hozzá az elöljáró, megjegyezve, hogy a munkálatok befejeztével a szobor inoxrészeit újból lekezelik, polírozzák, így valamivel fényesebb lesz azok felülete.
„A község lakosainak reakciói alapján és a turisztikai szempontot figyelembe véve úgy érzem, szükséges volt a kilátó megépítése. Felfelé kanyarogva a tetőre valami felemelő érzés járja át az embert a szobor láttán” – osztotta meg véleményét Albert Mátyás. Farkaslaka polgármestere abbéli örömét is kifejezte, hogy a sok viszálykodás ellenére a gondviselés mégis a beruházás mellé állt, kitartott a szép idő, így néhány héten belül befejeződhetnek a munkálatok.
Az elképzelés szerint turistalátványosság lesz a Krisztus-kilátó, Albert Mátyás úgy véli, a projektet övező viták a tudatos PR-nál is hatékonyabbak voltak: így azok is kilátogatnak a Gordon-tetőre, akik ellenezték, akiket ez idáig nem érdekelt a téma vagy annak vallási vonatkozása. „A tájkép nem a szobor révén fog elcsúnyulni. Véleményem szerint azon szakmabeliek, akik ellenezték a tervet, csak irigységből tették ezt” – fejtette ki az elöljáró, majd hozzátette, a helybéliek úgy lesznek majd a pléhkrisztussal, mint a párizsiak az Eiffel-toronnyal.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!