
Területet vásárolnának, hogy ne az út mentén kelljen raktározni a kitermelt faanyagot
Fotó: Barabás Ákos
Egy 2,4 hektáros, valamint egy 91 áras területet szeretne megvásárolni a székelyudvarhelyi önkormányzat: a kisebbik telken faraktározó telepet, a nagyobbikon pedig energiafűz-ültetvényt hoznának létre. Jelenleg szakcég értékeli fel a területeket, amelyek tényleges megvételéről később döntenek az önkormányzati képviselők.
2019. június 10., 20:032019. június 10., 20:03
Két személy tulajdonában van az a Kerekerdő közelében lévő, Kánás-dűlőnek nevezett, 91 áras terület, amelyet meg szeretne vásárolni az önkormányzat, hogy faraktározó telepet hozhassanak létre – tudtuk meg a polgármesteri hivatal sajtóosztályától. Az intézménynek összesen 316 hektárnyi erdeje van a környéken, amelyből évente két-háromezer köbméter fát termel ki az időjárási viszonyok és egyéb tényezők függvényében.
amit el lehetne kerülni a tárolótelep létrehozásával. Itt ugyanakkor külön lehetne választani az erdőből érkező tűzifát és műfát is.
„Így szervezett, szakszerű és esztétikus formában raktározódna a faanyag, az erdei utak környéke pedig nem lenne lerakat” – fogalmaznak a lapunknak megküldött önkormányzati válaszlevélben.
Jelenleg egy szakcég végzi a fatelep létrehozásához szükséges terület felértékelését, tényleges vásárlásra csak ezután kerülhet sor. A projekt kivitelezéséhez ugyanakkor megvalósíthatósági tanulmányra is szükség van. Az önkormányzat mind a vásárlásra, mind pedig a tanulmányra különített el pénzt a költségvetés tavaszi elfogadásakor, a konkrét megvalósítás viszont jövőre maradna.
Mezőgazdasági szempontból használhatatlanná vált egy, a víztisztító állomás közelében lévő 2,4 hektáros terület, amelynek földje eliszaposodott, ráadásul benőtte a nád – tudtuk meg a hivatal munkatársaitól. Mint közölték, erkölcsileg is fontosnak tartják az ingatlan környezetvédelmi és esztétikai szempontból történő rendezését, éppen ezért vásárolnák meg. A helyszínen még van 1,2 hektárnyi területe az önkormányzatnak, ahol energiafüzeket szeretnének ültetni, aminek érdekében már el is készítettek egy környezetvédelmi tanulmányt. A megvásárlásra váró ingatlanon is energiafűz-ültetvényt alakítanának ki.
A szóban forgó parcellának egyébként négy tulajdonosa van, akikkel már fel is vették a kapcsolatot a hivatal munkatársai. Ebben az esetben is a terület felértékelése van folyamatban, ugyanakkor korábban már elkülönítették a vásárláshoz szükséges pénzt a költségvetésben. Az intézmény munkatársai azt szeretnék, ha már idén ősszel elkezdhetnék az energiafüzek ültetését. „Az energiafűzből őrlemény készül majd, amelyet fűtőanyagként használhat fel a távhőszolgáltatást biztosító Urbana Rt.” – nyilatkozták lapunknak.
Újabb szavazás kell
Az önkormányzati képviselők már mindkét esetben támogatták a hivatal területvásárlási szándékát, ami ugyanakkor egyelőre csak az eljárás elindításához – felértékelések, tanulmányok készítése stb. – elegendő. A tényleges pénzköltés előtt újból voksolniuk kell a képviselő-testületi tagoknak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás