Sajtótájékoztató az alfalvi eseményekről. Balról jobbra: Kassay Péter, Gáll Szabolcs és Bege László
Fotó: Balázs Katalin
„Alfaluból indult a falunapi rendezvények sora a Gyergyói-medencében, és itt nőtte ki magát a legnagyobbra. Erre az eseményre várjuk szeretettel a helybélieket és vendégeket, olyan programokra, melyek alkalmat teremtenek az együttlétre, egymás megismerésére, az emlékek felidézésére” – így kezdte a falunapokra szóló meghívóját Gáll Szabolcs, Gyergyóalfalu polgármestere. Nagy ünnepség lesz ugyanis a községben május 24–27-én.
2018. május 15., 19:392018. május 15., 19:39
A szervezők azt tartják, egyházi és világi rendezvények együtt teszik kerekké a Szentháromság ünnepére időzített településünnepet, mely programja a szokásosnál is gazdagabb idén.
Ez hozzávetőleg kétszáz vendéget jelent, akik konferencia keretében ismertetik népük és vidékük jellegzetességeit, gasztronómiai különlegességeikkel kóstoltatják a helybélieket, illetve a színpadon is fellépnek kultúrájukból nyújtva ízelítőt. Kassay Péter, e program egyik koordinátora a keddi sajtótájékoztatón elmondta, a konferencia mindenki számára nyitott, a gasztronómiai kínálat is mindenkinek szól.
Kassay azt reméli, hogy ez az együttlét csak a kezdete lesz egy tartalmas együttműködésnek. Gáll Szabolcs polgármester kiegészítésként fűzte hozzá, hogy a folytatásra nem csak a találkozón aláírandó együttműködési szándéknyilatkozat sarkallja majd a feleket, hanem a hagyomány is.
Fotó: Balázs Katalin
Tartalmasnak ígérkezik tehát a május 24–27. közötti időszak Alfaluban. Újra neves fellépők érkeznek, mind például Nagy Feró és a Beatrice, a P-Mobil és a Bagossy Brothers Company. Utóbbi tagjai nem felejtik el, hogy Alfalu a zenekar alakulása óta mellettük áll. De nem feledkezhetünk meg arról a gesztusról sem, melynek megvalósítói a gyimesi férfikórus tagjai lesznek. Bege László alpolgármester mondta el, főleg régen több alfalvi férfi is csángóföldről hozott feleséget. Ők megtalálták helyüket a községben, beilleszkedtek, ám az alfalviak keveset tudnak arról, honnan is érkeztek. Ebből a kultúrából hoznak ízelítőt a kórustagok, ajándékot ide származott földijeiknek.
Az ünnepség programja
Május 24., csütörtök:
10 óra: XVII. Felszállott a páva – Gyergyói-medencei kisiskolások népdal, néptánc találkozója a művelődési házban;
Május 25., péntek:
9–14 óra: Európai értékek = helyi értékek – konferencia a sportcsarnokban;
18 óra: Családnevek focibajnoksága a műfüves sportpályán;
20 óra: No Sugar-koncert a szabadtéri színpadon;
22 óra: Nagy Feró és a Beatrice-koncert a szabadtéri színpadon;
23.50–2 óra: DJ. Szili a szabadtéri színpadon.
Május 26., szombat:
9–13 óra: Caritas sátor a központi parkban: ingyenes vérnyomás- és vércukorszint-mérés;
9–14 óra: Helyi termékek kiállítása és vására az Al-Falusi Kaláka Egyesület szervezésében a központban;
9 óra: Családnevek focibajnoksága a műfüves sportpályán;
9 óra: Európa gasztronómiája – kulináris séta a tűzoltóság épülete melletti utcákban;
10 óra: Térzene a központi parkban;
10 óra: Ügyességi játékok, kézműves foglalkozások, plébániai vetélkedő a plébánia udvarában és a központi parkban;
16 óra: Lokális–Globális – testvértelepülések kulturális bemutatkozója a szabadtéri színpadon;
19 óra: Brill Dance táncelőadás a szabadtéri színpadon;
20 óra: Titán-koncert a szabadtéri színpadon;
22 óra: P-Mobil-koncert a szabadtéri színpadon.
Május 27., vasárnap:
12 óra: Ünnepi búcsús szentmise;
17 óra: Féltett kincsünk a hagyomány – a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület műsora a szabadtéri színpadon;
18 óra: Gyimesvölgye Férfikórus a szabadtéri színpadon;
20 óra: FullScreen-koncert a szabadtéri színpadon;
22 óra: Bagossy Brothers Company-koncert a szabadtéri színpadon.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!