Számos veszély leselkedik a vonuló madarakra. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Négy fehér gólyát fogadtak örökbe a napokban a marosvásárhelyi állatkertnél. A madarak különböző sérülések miatt kerültek a Milvus Csoport rehabilitációs központjába, ahol hónapokig gyógyultak, de nem tudtak teljesen felépülni. Idén több mint harminc sérült gólya került a madárvédelmi egyesülethez, sokuk elektromos vezetékek áldozata.
2022. október 31., 13:392022. október 31., 13:39
2022. október 31., 13:492022. október 31., 13:49
Gólyák minden évben érkeznek a Milvus Csoport rehabilitációs központjába, áprilistól szeptemberig kell „számolni velük”, de a legtöbb madár júliusban és augusztusban sérül meg – osztotta meg tapasztalatait a Székelyhonnal Papp Tamás, a Milvus egyesület elnöke.
„A gólyák már áprilisban megérkeznek hozzánk, de ezek tapasztalt madarak, amelyek kevésbé sérülnek.
A gólyák legnagyobb része augusztus végéig elindul Afrikába, de a vonulás folyamán sok veszély érheti őket, ilyenkor nemcsak a romániai gólyákkal kell számolni, hanem azokkal is, amelyek útjuk során átrepülnek felettünk” – magyarázta Papp Tamás. Tőle tudjuk, hogy
A gólyák csoportosan vonulnak ilyenkor, lehet, hogy húszas csapatban, de akár több ezren is repülhetnek együtt, s ilyenkor az egyik legnagyobb veszélyt a középmagas feszültségű vezetékek jelentik számukra.
„Vonulás folyamán a gólyacsapatok leszállnak éjszakázni valahol, nem szeretnek a földön pihenni, mert ott ki vannak téve különböző veszélyeknek, de ugyanakkor sűrű erdőkbe sem mennek be. Nagyon szeretik a ligeteket, de ebből egyre kevesebb van, a középfeszültségű oszlopok azonban keresztül szelik a tájat mindenfelé.
– osztotta meg tapasztalatait Papp Tamás. Hozzátette, sok madár pusztul el áramütés miatt, és kevés kerül el a Milvus Csoporthoz, de sokszor azok sem tudnak teljesen felépülni, az áramütés miatt elhalnak ugyanis az idegek, adott esetben a madár szárnyában, lábában, így ezek már sosem tudnak teljes értékű madarak lenni: egy sok ezer kilométeres afrikai útnak csak tökéletes szárnnyal tud nekivágni a madár.
Állatkerti élet vár négy megmentett gólyára. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az áramütés mellett még sokszor szenvednek töréseket a madarak, elütheti őket egy autó, vagy nekirepülnek a vezetékeknek, ami miatt szárnyuk, lábuk törik – sorolta a biológus. Rámutatott, hogy ezek mégis a jobb esetek, mert ha elég gyorsan kerül hozzájuk a madár, jó eséllyel felépülhet, a VetsWild egyesület állatorvosa, Borka Levente ugyanis szakszerűen műti ezeket.
Ezt a szakaszt nevezhetjük gyengélkedőnek, innen kerülnek a Milvus Csoport által Nyárádszentsimonban működtetett rehabilitációs központba, ahol már felkészülhetnek a szabadon bocsátásukra – ha sikerül.
Hattyúk, récék és más madarak társaságában, egy kis tó partján élhetnek tovább a megmentett vándormadarak. Archív
Fotó: Haáz Vince
„Ott egy nagy udvaron alakítottunk ki egy úgynevezett röpdét, ahol a madarak úgymond gyakorolhatnak, mielőtt szabadon bocsátanánk őket. Megtanulhatnak tehát újra repülni, és elszokhatnak az embertől, mert ott már csak egy csövön keresztül kapnak élelmet.
– közölte Papp Tamás. A négy mentett gólya két hét karantén után több más fehér és fekete gólya, számos hattyú, réce és más madár társaságában élhet a marosvásárhelyi állatkertben egy természetes élőhelyet idéző kifutóban, egy kis tó partján.
Idén egyébként több mint harminc sérült gólya érkezett a Milvus Csoprtohoz, közülük eddig tizenötöt sikerült szabadon engedni.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tíz megye folyóvizeire.
Maros megyében a megyei önkormányzat szakemberei az elmúlt napokban felmérték az utak állapotát, hogy felállítsák a prioritási sorrendet a megyei besorolású utak javítására, aszfaltozására.
Viharos időjárásra figyelmeztető előrejelzést adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Egyre inkább terjed és népszerűbbé válik a közösségi médiában egy olyan kép, amely a Szent Péter-bazilikában felravatalozott Ferenc pápát ábrázolja, ám a felvétel nem igazi.
Két kisebb földrengés történt tíz perc leforgása alatt keddre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Villámcsapás ért hétfő délután egy motorost a Sebes-folyó völgyében. A 26 éves fiatalembernek leállt a szíve és a légzése – számolt be a Fehér megyei rendőrség.
Fekete lobogót helyeznek ki a katolikus templomokra Erdély-szerte, és a pápa temetésének napjáig este is harangoznak.
Folytatódik a csíkszeredai tavaszi nagytakarítás, a városháza közösségi oldalán közzétett bejegyzés alapján mutatjuk az e heti ütemtervet.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!