
Fotó: Törő Enikő
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
2026. március 23., 15:012026. március 23., 15:01
2026. március 23., 15:022026. március 23., 15:02
A Szociáldemokrata Párt első alelnöki tisztségét is betöltő tárcavezető az alakulat vezetőségének ülését követően nyilatkozott a témáról – számol be az Agerpres.
Bogdan Ivan szerint az ágazat képviselőivel és szakértőkkel is egyeztettek a tervezett intézkedésekről. Azt is elmondta, hogy ezek „nem tökéletesek”,
A miniszter megerősítette, hogy a következő napokban elfogadásra kerülő sürgősségi kormányrendelet válsághelyzetet hirdet Romániában a kőolajtermékek piacán, engedélyhez köti a gázolaj exportját, a múlt évi átlag 50 százalékára korlátozza a haszonkulcsot a kőolajipari vállalatok esetében, és csökkenti a benzin biokomponensének arányát.
Bogdan Ivan emlékeztetett, hogy
az elmúlt hetekben a kormány meghosszabbította a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára, amelyek az év végéig literenként 85 banis támogatást kapnak,
a mezőgazdasági gázolajat érintő támogatási program keretében pedig a gazdák literenként 2,6 lej jövedékiadó-különbözet visszatérítésére jogosultak idén.
A tárcavezető emlékeztetett arra is, hogy az energiaügyi minisztérium javaslatára két héttel ezelőtt a földgáz árának ideiglenes korlátozásáról is döntött a kormány.
A miniszter beszélt arról is, hogy az üzemanyagárak elmúlt időszakbeli emelkedésével a költségvetési bevételek is nőttek, és ezt a többletbevételt szerinte vissza kell fordítani a vállalatoknak és a lakosságnak egy később kidolgozandó támogatási rendszer révén.
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
Elkezdődött a végzősök próbaérettségije, Székelyföldön mintegy 6500 diák vesz részt rajta, ebből Háromszéken a legkevesebben, ugyanis a tanárok bojkottja miatt sok helyen elmarad. A többi székelyföldi iskolában megszervezték a próbavizsgát.
Hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgával kezdődik a próbaérettségi.
Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.
Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.
szóljon hozzá!