A gazdáktól továbbra is meg lehet vásárolni a bárányokat
Fotó: Veres Nándor
Míg a többi Hargita megyei térségben nincsenek gondok, Udvarhelyszéken továbbra is terjed az afrikai sertéspestis a vaddisznók között, ami a zóna környezeti adottságainak tudható be. Emiatt szinte minden településen korlátozó óvintézkedések vannak érvényben: Székelyudvarhelyen és Székelykeresztúron is elmaradnak a húsvéti bárányvásárok.
2021. március 31., 19:172021. március 31., 19:17
2021. március 31., 20:522021. március 31., 20:52
Legutóbb mintegy tíz napja igazoltak afrikai sertéspestis-fertőzést a Farkaslaka községhez tartozó Kecset környékén. Kovács Lehel, a község polgármestere lapunknak elmondta, egy elhullott vaddisznót találtak a vadászok, amelyben kimutatták a kór jelenlétét. A sertést rögtön el is temették az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket betartva.
Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre kifejtette, Csík- és Gyergyószéken nincsenek gondok, a betegség Udvarhelyszéken terjed – szerencsére, az utóbbi időszakban csak a vaddisznók esetében mutatták ki a kórt. Rámutatott, a gondokat nem az emberek fegyelmezetlensége, felelőtlensége okozza, azok sokkal inkább a térség környezeti adottságaiból fakadnak. Egyrészt
Udvarhelyszéken szinte minden település belekerült egy-egy biztonsági zónába, amelyet a megtalált fertőzött egyedektől számított tíz kilométeres körben hozta létre. Ladó Zsolt rámutatott, ez nem azt jelenti, hogy nem lehet állatokat – az aktuális időszakban bárányt – vásárolni a gazdáktól, ám figyelni kell arra, hogy ellenőrzött, az állategészségügyi igazgatóságnál bejelentett jószágot vegyünk. Mindemellett érdemes tudni, hogy
Természetesen az ehhez szükséges dokumentumokat be kell szerezni. Az állatok tömörülését, így a vásárokat viszont tiltják a biztonsági zónákban lévő településen. Emiatt
– közölték az intézmények képviselői. Noha Szentegyházán nincsenek járványügyi korlátozások a sertéspestis miatt, ott nem is szoktak állatvásárt tartani ebben az időszakban. Az emberek megszokott módon a gazdáktól szerzik be az állatokat – jelezte nekünk Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere.
Ladó Zsolt egyébként a korlátozásokkal kapcsolatban arra is kitért, hogy a biztonságos legeltetés miatti intézkedésekről még egyeztetniük kell, így erről a szezon kezdete előtt tájékoztatják a gazdákat. Kiemelte, a meghozott korlátozások betartása a gazdáknak az egész megye közösségének fontos.
A helyi gazdákat nagyon rosszul érintik az afrikai sertéspestis megjelenése miatt elmaradó vásárok, hiszen gyakran jártak oda eladni jószágaikat – hangsúlyozta Kovács Lehel. Erről a bögözi állattartó egyesület elnökének, Szilágyi Lajosnak a véleményét is meghallgattuk. Mint mondta, sok kellemetlenséget okoznak a gazdáknak a korlátozások, ám náluk az emberek már megszokták, hogy többnyire a portákról vásárolják meg a jószágokat.
Két és fél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte jogerősen csütörtökön a bukaresti táblabíróság a szexuális erőszakkal vádolt Visarion Alexa ortodox pópát.
Jóval a megengedett sebesség felett, 109 km/órával száguldott településen belül a Mehedinți megyei rendőrség vezetője szolgálati autójával, és nem volt küldetésen – hozta nyilvánosságra az esetet az Europol szakszervezet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, hogy véleménye szerint legalább még hat hónapig meg kell tartani az alapélelmiszerek árréssapkáját, mert „az embereknek érezniük kell, hogy védelmezik őket”.
Akár több ezer lejes bírságra is számíthatnak azok az állattartók, akik közterületen hagyják magukra állataikat, vagy elmulasztják kedvenceik ivartalanítását és chipezését.
Az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt enyhén csökkent az építőipari termelés volumene júliusban az előző hónaphoz képest, és a tagállamok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Négyszáz rögzített sebességmérő kamera telepítését irányozta elő a romániai utakon a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR), de a projekt pénzhiány miatt késik. Eredetileg idén nyárra kellett volna felszerelni.
A magánszemélyek szeptember 30-tól igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlásra a roncsautóprogram keretében – jelentette be csütörtökön a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az idei év első hét hónapjában a nyers adatok szerint 12,2 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 10,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
A kormánynak két javaslata van a helyi önkormányzatok kiadásainak lefaragására: az egyik a bérköltségek 10 százalékos csökkentése, a másik az álláskeret „fékezett módú” 40 százalékos csökkentése.
Háromnapos tudományos és kulturális konferenciát rendeznek Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából születési helyén, a Brassó megyei Apácán szeptember 26–28. között.
szóljon hozzá!