Fotó: Legendárium Facebook-oldala
A Kárpát-medence legendakincsét gyűjtötte össze és foglalja kötetekbe a Székelyföldi Legendárium csapata. A gyűjtemény kötetei év végéig fokozatosan jelennek meg, a próbanyomásokat viszont már a napokban elkészítették Székelyudvarhelyen.
2019. február 21., 19:402019. február 21., 19:40
2019. február 22., 11:142019. február 22., 11:14
Mintegy tízéves gyűjtőmunka gyümölcseként jövőre már minden magyar ajkú gyermek lapozhatja a Kárpát-medence mondakincsét tartalmazó köteteket.
„Mutatóba készültek el az első próbanyomások, hogy mi is lássuk, hogyan néznek ki a könyvek, de munka még van, hiszen időközben több legendával is bővül a gyűjtemény” – árulta el Fazakas Szabolcs. Az ötletgazda hozzátette, eredetileg 900–1000 legendát és mondát tartalmazó gyűjteményt terveztek, az viszont időközben 1300 szövegre duzzadt.
„A gyűjtőmunkát regionálisan a helyi néprajzkutatók és gyűjtők végezték, a szerkesztést pedig saját csapatunk” – sorolta Fazakas. A legendák és mondák figuráit egyébként Márton Zoltán grafikus álmodja meg és rajzolja le, színezésükért Deák Attila felel, a kötetek grafikai szerkesztője pedig Széles Ferenc.
Fotó: Legendárium Facebook-oldala
„Most már megálljt rendeltünk el, és leállítottuk a gyűjtést, hiszen haladnunk kell a szerkesztési, grafikai munkával, de fontos volt, hogy a lehető legtöbb fennmaradt legenda, monda bekerüljön a kötetekbe” – magyarázta a Legendárium-csapat vezetője.
Időközben más projektek is zajlanak a Székelyföldi Legendárium székelyudvarhelyi stúdiójában: készül a legendás rajzfilmsorozat következő része, illetve a csapat már fogadja a jelentkezéseket a második Kárpát-medencei Legendárium Karneválra, amelyet június 15-én tartanak meg Székelyudvarhelyen.
Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.
Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.
Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.
Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.
Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.
Nem szükséges előzetes regisztráció, mindössze érvényes román személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel is voksolhatnak a román állampolgárok Magyarországon. Az államelnöki szavazás péntek reggeltől vasárnap estig tart három városban.
A Múzeumok Éjszakája látogatói ingyenesen utazhatnak Marosvásárhelyen a 45-ös buszjárattal. A különjárat az esemény teljes ideje alatt közlekedik a városközpont és a Somostető között, megkönnyítve az állatkerthez való eljutást.
Élénksárga színekben pompázott Sepsiszentgyörgy főtére péntek reggel: gyerekek, szülők, kísérők gyülekeztek, hogy közösen ünnepeljék a város népszerű programjának születésnapját. A Lábbusz-járatot négy éve indította el az önkormányzat.
1 hozzászólás