
Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
2024. november 07., 14:452024. november 07., 14:45
Az eARM online platform révén gördülékenyebbé vált a fegyvertartási engedélyek kiváltása – hangzott el a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyén tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Amint azt Mic Eduard illetékes főfelügyelő elmondta,
Akinek már van engedélye, az a személyigazolvány-másolata mellett többek között fel kell töltse a fegyvertartási engedélyét, bizonylatot a fegyverhasználati tanfolyam elvégzéséről, ha vadász, akkor vadászegyesületi tagságról bizonylatot és a vadászati engedélyét is.
Akinek még nincs engedélye, az a személyigazolványa mellett többek között az orvosi bizonylatot is fel kell töltse a rendszerbe, a pszichológiai engedélyt, valamint a 100 lejes illeték befizetéséről a bizonylatot.
Mic Eduard arról is beszélt, hogy Hargita megyében évről évre egyre többen igényelnek fegyvertartási engedélyt.
Azt is elmondta, hogy a fegyvertartók jelentős többsége vadász. Ebben az évben 88 fegyvertartási engedélyt bocsátottak ki a megyében, 39 személy esetében pedig visszavonták az engedélyt, többnyire azért, mert nem kérték annak meghosszabbítását. Ezek az engedélyek ugyanis 5 évre érvényesek, és
Ha nem adja le a fegyverét, az már bűncselekménynek minősül.
Fotó: László Ildikó
Aki ellen bűnvádi eljárás van folyamatban, szintén nem tarthat fegyvert – amíg vádlott, addig felfüggesztik a fegyvertartási engedélyét. Az elhunytak esetében a családja kell jelezze a rendőrségnek, hogy fegyvere van, és egy fegyvertartási engedéllyel rendelkező személy révén le kell adniuk az elhunyt fegyverét.
– hívta fel a figyelmet a rendőr.
A rendőrség egyébként rendszerint ellenőrzi, hogy be vannak-e tartva a fegyvertartásra vonatkozó előírások, például külön vannak-e tárolva a töltények a fegyvertől.
Idén 219 esetben végeztek ellenőrzést természetes és jogi személyeknél. Az ellenőrzések során 14 fegyvert foglaltak le, köztük hat halálos fegyvert, továbbá 1800 töltényt. Az orvvadászat visszaszorítására is hangsúlyt fektettek, ennek eredményeként 250 kilogramm vadhúst és egy vadászfegyvert is lefoglaltak.
A téli ünnepi időszakra időzített pirotechnikai ellenőrzőakció részeként a rendőrség eddig közel 53 tonna pirotechnikai cikket foglalt le, 540 büntetőeljárást kezdeményezett és 606 személy ellen indított nyomozást.
2025 meghatározó év Románia és az erdélyi magyar közösség számára: új politikai helyzet alakult ki, miközben Európát háború és gazdasági bizonytalanság terheli. Magyarországon választások közelegnek – a belpolitikai viták Erdélyben is érzékelhetők.
Erdély szívében, a Torockói-hegység peremén húzódik egy sziklakanyon, amelyet a természet évmilliók alatt faragott a saját arcára. Ez a Tordai-hasadék.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
szóljon hozzá!