
Telt ház előtt mutatták be a két vaskos kötetet, mely az udvarhelyszéki gyógyászat történetét tárja az olvasók elé
Fotó: Barabás Ákos
Dr. Mátyus András nevéhez fűződik a jelenlegi székelyudvarhelyi városi kórház léte, hiszen gondos irányításával öt év alatt készült el a korszerű épület. Negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000-ben vonult nyugdíjba. Ezt az időszakot részletekbe menő, komoly tudományos kutatással töltötte, melynek eredménye Az udvarhelyszéki gyógyászat története címmel látott napvilágot. A kétkötetes átfogó művet péntek délután telt ház előtt mutatták be a Művelődési Ház nagytermében.
2017. május 07., 15:182017. május 07., 15:18
Helyi szakorvosok és egészségügyi dolgozók, a szerző számos barátja, ismerőse és tisztelője látogatott el a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal, illetve a PRO ORL Egyesület által szervezett bemutatóra.
Régen várt, hiánypótló műnek, csodálatos ajándéknak nevezte Gálfi Árpád polgármester a könyvet, melyet a szerző nemcsak orvostársainak, hanem a széles olvasóközönségnek is szánt.
„Én vagyok az a jelen, aki képviseli a székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki élet nehézségeit” – kezdte beszédét a kórház főigazgatója. Lukács Antal elmondása szerint noha személyesen nem ismeri elődjét, a könyv jólelkű, nagyszerű és nagyszívű embert tár az olvasók elé.
„Az udvarhelyszéki gyógyászat története lapjain megelevenedik a múltunk, annak nehézségeivel, gyötrelmeivel és sikereivel, elődeink példamutató munkássága, mely erőt adhat, hogy mindennapi gyógyító tevékenységünket a jelenkor kihívásainak és elvárásainak megfelelően el tudjuk végezni, és ugyanakkor teret adjunk a fejlődésnek is” – jellemezte Andrészek Csaba föl-orr-gégész főorvos a tudományos munkát, majd az egybegyűltekkel ismertette dr. Mátyus András eddigi életpályáját.
Kis fejezeteiből is akár doktori dolgozatok születhetnének – jellemezte a művet P. Buzogány Árpád, a könyv olvasószerkesztője.
Fotó: Barabás Ákos
Nem volt könnyű feladat nyomtatásra előkészíteni a több kilogrammnyi kéziratot – jegyezte meg Mihály János történész, az NSKI kulturális referense, aki elmondása szerint látatlanban vállalta annak átolvasását.
„Érdemes egy ilyen gazdag, értelmes múltra jövőt építeni” – jelentette ki Szász Jenő, az NSKI elnöke. Két tanulmányt ismertetett, melyet munkatársaival készítettek Székelyföld jelenlegi egészségügyi rendszeréről, illetve
A bemutatón végül dr. Mátyus András elmondta, könyvét a régmúltba visszanyúló társadalmi és szakmai igény hozta létre. Szükségességét, hatékonyságát, gazdagságát a jövő megmutatja.
A bemutatót a Grazioso Vonósnégyes előadása színesítette.
Életrajzi adatok
Dr. Mátyus András a Maros megyei Kibéden született 1931. január 31-én. Az általános iskolát Kibéden, az algimnáziumot Makfalván végezte, majd 1951-ben Marosvásárhelyen érettségizett. 1957-ben államvizsgázott a vásárhelyi orvosi egyetemen, ahonnan még abban az évben a székelyudvarhelyi Rajoni Egyesített Kórházhoz került, ahol az intézmény igazgatójával, dr. Szilasi Andrással pénzfeldobással döntötték el, hogy a sebészeti vagy a fertőzőosztályon helyezkedjen el.
Az érme úgy esett, hogy a sebészeten kezdett dolgozni, ugyanakkor, hogy meglegyenek a vizsgához szükséges jegyei, Varság első körorvosa lett. Miután 1960-ban letette az alorvosi vizsgát, majd a marosvásárhelyi fül-orr-gégészeti klinikán szakosodott, 1963-ban sikeresen szakvizsgázott a bukaresti Coltea Egyetemi Kórházban. Székelyudvarhelyen létrehozta a fül-orr-gégészeti osztályt, ami 1966-ig a mostani épület, az egykori Vármegyei Kórház földszintjén működött, majd 1966-ban a volt Imreh Domokos-féle magánkórház épületébe költözött más szakokkal együtt. Itt gyógyított, kialakítva a járóbeteg-szakellátást, bevezetve az akkori modern fül-orr-gégészeti műtéti technikákat. 1964-ben kinevezték az egészségügyi iskola igazgatójának, ahonnan irányítása alatt nagyon jó szakemberek kerültek ki, 1974-ben pedig rábízták a városi kórház igazgatását, majd 1977. május 29-én irányítása alatt elkezdődött az új kórház építése. Az akkori időkben országos szinten nagyon modern, szinte klinikai szintűnek számító kórház 1982-ben kezdte meg működését 430 ággyal. Az öt év alatt a főépület mellett felépült a járóbeteg-rendelő, kórbonctani intézet, víztározó, konyha, laboratórium, kórházi gyógyszertár, illetve sürgősségi és intenzívosztály is létesült. Az intézménynek 1990. február elsejéig volt az igazgatója, ezt követően főorvosként dolgozott a fül-orr-gégészeti osztályon, majd negyvenöt év munka után, amiből huszonhatot igazgatóként töltött, 2000. január 30-án nyugdíjba vonult.
A 86 éves dr. Mátyus András több díjban is részesült: 2002-ben a Román Orvosi Kamara kiválósági oklevéllel tüntette ki, később életműdíjat kapott a megyei önkormányzattól és a Székelyudvarhelyért Alapítványtól, ugyanakkor szülőfaluja díszpolgárává választották.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!