
Korhű öltözetben vagy népviseletben lehet résztvenni az eseményen. Archív
Fotó: Pinti Attila
Október első hétvégéjén újra sor kerül az Őszi hadjárat nevet viselő eseménysorozatra Szentegyházán. A Szentegyházi Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gyermekfilharmónia szervezésében zajló program során betekintést nyerhetnek érdeklődők, hogy milyen lehetett a huszárcsapatok mozgása, a verbuválás Kossuth idejében – adják hírül a szervezők.
2022. október 05., 18:222022. október 05., 18:22
A programsorozat elsődleges célja, a tiszteletadás az 1848-as hősök emlékére. A rendezvény a péntek délután öt órakor kezdődő szentmisével veszi kezdetét a szentegyházasfalvi Szent András-templomban, azt követően, háromnegyed hattól a tizenhárom aradi vértanúról emlékeznek meg.
Szombaton reggel fél 8-tól lesz a gyülekező, amelyet követően nyolc óra után indul toborzó útjára az Őszi Hadjárat, egy korhű ágyú kíséretében.
A vonuláson körülbelül nyolcvan lovashuszár és negyven, szekéren utazó vesz részt, kötelezően korabeli ruhákba vagy népviseletbe öltözve.
Szombat este a résztvevők közösen vacsoráznak, kiértékelőt tartanak, majd huszárbál lesz.
Vasárnap reggel 9 órától szentmisével indul a nap, majd 11 órakor gyülekező lesz a szelterszi gyakorlótéren. Délután 1 órától közös bográcsolás veszi kezdetét, napközben különböző műsorok teszik ünnepélyessé a hangulatot a helyszínen felállított színpadon. Délután 4 órakor kiértékelő lesz, majd hosszan tartó énekórára kerül sor.
A szervezők felhívják a figyelmet, hogy az elmúlt évekhez képest néhány új szabályt kellett bevezetniük a szombati szekeres, verbuváló nap eseményeire.
Ugyanakkor kiemelik, hogy a verbuváláson résztvevő külön személyek a szekereken megmaradt helyeket igényelhetik a szervezőktől, a szekerekre pedig kizárólag huszárjeggyel engedélyezett a felszállás.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy a szombati toborzó körúton csak lovas szekerek vonulhatnak fel, tehát a menetben traktorokkal, személygépkocsikkal részt venni tilos.
Szentkeresztbánya, illetve Kápolnásfalu központja lesznek a toborzó helyszínek, ahová minden érdeklődőt várnak a szervezők. Ugyanakkor
Az Őszi Hadjárattal kapcsolatban útbaigazítást kérni, illetve a huszárjegyeket átvenni a huszárlaktanyán lehet, és az érdeklődők a pontos programot az esemény Facebook-oldalán találhatják meg.
Újabb történelmi mélypontra került kedden a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2180 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 1,82 banis (0,35 százalékos) emelkedést jelent a hétfői 5,1998 lejhez képest.
A képviselőház és a szenátus együttes keddi ülésén szavaztak a törvényhozók a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első bizalmatlansági indítványáról.
A kormány elleni bizalmatlansági indítvány „hazug, cinikus és mesterkélt” – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök az indítvány keddi parlamenti vitáján.
A kormány hétfőn este elfogadta az állattenyésztési ágazat állami támogatási programjának 2026-os keretösszegét jóváhagyó határozatot; ez legfeljebb 137,201 millió lej kötelezettségvállalási előirányzat lehet – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Kedden délelőtt 11 órától vitáznak és titkos, golyós szavazással döntenek a PSD, az AUR és a Béke – Románia az első parlamenti frakcióinak bizalmatlansági indítványáról.
Romániában törvény kötelezi a szülőket gyermekük rendszeres iskoláztatására, ám a szabályok betartatása a gyakorlatban nehézkes. Motívációként szociális juttatásokat helyez kilátásba az a törvénytervezet, amely a gyermekpénzt iskolai jelenléthez köti.
Hollywoodi feldolgozás készül Örkény István Tóték című regényéből Bad Major címen – adta hírül a napokban a Deadline. A bemutató dátuma egyelőre nem ismert.
Folyamatosan gyarapodik az elérhető gyógyászati szolgáltatások száma a gyergyószentmiklósi kórháznál, de emiatt már nincs elegendő hely új rendelők berendezésére. Átalakítás lehetne a megoldás, ehhez keres támogatókat az intézmény.
Nicușor Dan hétfőn kijelentette, hogy függetlenül a bizalmatlansági indítványról szóló keddi parlamenti szavazás eredményétől, Románia megőrzi nyugati irányultságát.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakciója a PSD és az AUR „szörnyszövetsége” elleni tiltakozásul nem vesz részt a bizalmatlansági indítványról szóló keddi szavazáson – jelentette be hétfőn Gabriel Andronache frakcióvezető.
szóljon hozzá!