
Fotó: Országos Környezetőrség/Facebook
Speciális drónokat kaptak a környezetőrség megyei kirendeltségei, hogy hatékonyabban tudják felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket. A lézeralapú távérzékelő rendszerrel és hőérzékelővel felszerelt drón Hargita megyébe is megérkezett.
2025. július 07., 07:512025. július 07., 07:51
Jórészt vissza nem térítendő támogatásból az ország összes megyei környezetőrsége számára speciális drónokat vásárolt a környezetvédelmi minisztérium, hogy a szakhatóság a legmodernebb légi technológiák alkalmazásával hatékonyabban tudja felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket, az ilyen jellegű szabálysértéseket és bűncselekményeket. A drónok már meg is érkeztek a környezetőrség megyei kirendeltségeihez, így Hargita megyében is kapott egy ilyet a szakhatóság.
A drónt még nem vették használatba, ugyanis drónpilóta-engedély szükséges ehhez, de már folyamatban van ennek a megszerzése – tájékoztatott érdeklődésünkre Domokos Szilárd, a Hargita Megyei Környezetőség helyettes vezetője. Ugyanakkor a főhatóságnál ki kell dolgozni azt a szabályozást, amely meghatározza azokat az eseteket, amikor a drón bevetésére van szükség.
Fotó: Országos Környezetőrség/Facebook
„Szeretnénk minél hamarabb használni, mert biztos, hogy segíti a munkánkat, de tudomásom szerint
– fogalmazott a megyei környezetőrség helyettes vezetője.
A környezetvédelmi minisztérium 46 darab DJI Matrice 350 RTK típusú drónt vásárolt, amelyek
nagy teljesítményű érzékelőkkel vannak felszerelve a légköri szennyezőanyagok és az ipari kibocsátások kimutatására,
ugyanakkor Lidar-rendszerrel is, ami a lézeralapú távérzékelés révén gyors és pontos 3D-térképek létrehozására képes,
továbbá hőérzékelővel
és természetesen kamerával is rendelkeznek.
A beruházás részeként 21 ultramodern mobil autólabort szállítottak ki a megyei környezetvédelmi ügynökségekhez a kiterjedt területi lefedettség és a precíziós mérések biztosítása érdekében.
Fotó: Országos Környezetőrség/Facebook
A modern technológiával ellátott eszközök fontos adatokat képesek gyűjteni és értelmezni az illegális hulladéklerakás elleni küzdelem során, ugyanakkor alkalmasak levegőminőség-mérésre is.
A teljes beruházás értéke 53 millió lej, amiből 45 millió lej vissza nem térítendő támogatás. A projektet a környezetvédelmi minisztérium valósítja meg, partnerségben az Országos Környezetvédelmi és Védett Területek Ügynökségével, az Országos Környezetőrséggel és az Elie Carafoli Országos Repüléstudományi Kutatási és Fejlesztési Intézettel (INCAS).
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerdán 2 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A közel-keleti események miatt összesen 29 járatot töröltek szerdán a bukaresti repülőtereken az Egyiptomba, Izraelbe, Dubajba, Katarba, Libanonba és Ciprusba közlekedő útvonalon – tájékoztatott a fővárosi repülőtér-üzemeltető vállalat (CNAB).
A prefektus azon rendeletére várnak a polgármesterek, amely megszabja, hogy milyen létszámmal folytathatják az önkormányzati munkát. Alternatívaként nem sok megoldás mutatkozik, a béralap csökkentése szinte lehetetlen.
Belép a lakossági gázszolgáltatás piacára a legnagyobb román gázipari vállalat, a Romgaz – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál cikke alapján.
Az üzemanyag literenkénti ára akár a 10 lejt is elérheti Romániában, ha a kőolaj világpiaci ára hordónként 120–130 dollárra emelkedik, és tovább nő a gázolaj tonnánkénti ára – jelentette ki kedden Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Rakéták robbanására ébredtek Dubajban: egy székelyföldi származású, ott élő férfi a Rádió GaGának mesélt arról, milyen volt testközelből megtapasztalni a Közel-Keleten kiéleződött konfliktus első óráit, és hogyan reagált a város a támadásokra.
A közlekedésügyi rendőrség válaszára vár a marosvásárhelyi önkormányzat, hogy kiderüljön mikor állhat újra munkába a szabálytalanul parkoló járműveket elszállító vontatóautó. A szolgáltatást január végén szüntették be.
A szenátus közigazgatási bizottsága kedden kedvező jelentést fogadott el a barnamedve-kilövési kvótát meghatározó törvénytervezetről.
Tűz pusztított egy gelencei háznál hétfőn hajnalban: a lángok felemésztették az otthon tetőszerkezetét, a melléképületeket és egy autót. Pap László és családja most segítségre szorul, hogy mihamarabb visszaköltözhessenek az épületbe.
Ha a koalíciós pártok szerdán megállapodnak az állami költségvetés tervezetének végső formájáról, a parlament március 15. és 17. között megvitathatja a jogszabályjavaslatot – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!