
Fotó: Kovács Eszter
A megszokott ritmusban, de eredményesen zajlott a keddi rendkívüli tanácsülés Székelyudvarhelyen: a városatyák – kisebb módosításokkal – megszavazták a Közbiztonságért Testület létrehozására vonatkozó határozattervezetet.
2012. január 31., 18:482012. január 31., 18:48
2012. február 07., 17:522012. február 07., 17:52
A Közbiztonságért Testület megalakulására vonatkozó határozattervezetet tavaly december 21-én iktatta, 28-án pedig kifüggesztette a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. A törvény értelmében a szakvéleményezés és a kifüggesztéstől számított 30 nap lejártával kerülhetett napirendre a tervezet – mondta el felvezetőjében Bunta Levente polgármester. A rendkívüli tanácskozás elnökéül választott Molnár Miklós hozzáfűzte: a tervezet megszavazása már tavaly novembertől várat magára. „A kényszer nagy úr” – hivatkozott a polgáriak tanácsosa a múlt pénteki ülésen elhangzott elmarasztaló véleményezésre, majd a „Milyen kevesen voltunk és milyen sokan maradtunk” (Garibaldi – szerk. megj.) feliratú pólót nyújtotta át Jakab Áron Csaba RMDSZ-es tanácsosnak. Molnár a továbbiakban a testület megalakításának mozzanatait vázolta, elmondva: a kezdeményezés ötlete tavaly nyáron született meg, a testület alakuló ülése pedig november végén volt. „A november 25-ei verekedés keltette közbeszéd jó példája annak, hogy Udvarhelyen is szükség van egy ilyen testületre, hisz az események után a helyi rendőrség is hatékonyabban végezte munkáját” – magyarázta az MPP-s tanácsos.
A polgármester örvendetesnek tartotta, hogy az MPP-frakció változtatott álláspontján, és elismeri a városban felszerelt térfigyelő kamerák hasznosságát, majd hozzáfűzte: jó néven veszi, hogy a testület politikamentes kíván maradni, viszont neheztel Molnár Miklósra, amiért egy interjúban a polgáriak projektjének nevezte azt. A kialakulóban lévő vitát Jakab Attila Zöld párti tanácsos csillapította, mondván, személyeskedés helyett a megoldandó problémára kellene koncentrálniuk a városatyáknak.
A tanácskozáson több kifogás is felmerült a testület „szellős és általános”, „átgondolatlan frázisokat” tartalmazó alapszabályzatával kapcsolatosan. Benedek Árpád Csaba egy fogadóiroda vagy fogadóórák kijelölését javasolta, valamint hogy a szervezet együttműködjön a helyi rendőrséggel, és havonta beszámoljon tevékenységéről a tanácsnak. „Nem tudok feketén-fehéren gondolkodni, és nem is hiszem, hogy helyes. Egyáltalán elfogadhatunk-e egy olyan határozattervezetet, melyben benne van, hogy létrejötte után a bizottság módosíthatja a benne foglaltakat” – tette hozzá az RMSZ-es tanácsos.
Jakab Attila, a Közbiztonságért Testület egyik alapító tagja kifejtette, hogy az eddig összeállított alapszabályzat és működési terv csupán egy keret, a továbbiakban a testület feladata lesz azok kidolgozása. „Már számos konkrét terv körvonalazódott, többek közt levélben fordulnánk a belügyminisztériumhoz a helyi rendőrség belső kivizsgálását kérvén, továbbá a közjegyzők együttműködésére, segítségére is számítunk a jogtalanul átíratott lakások ügyében. Mindezek mellett fogadóirodája is lenne a szervezetnek, ahol jogi segítséget nyújtanánk, de tájékoztató kampányt is tervezünk” – vázolta Jakab.
Bunta Levente a működési keret további bővítését javasolta, szerinte a közvilágítás és a rendőrséggel való közös járőrözés is a testület hatáskörébe tartozhat. „Szükség esetén a jelen körülmények közt működő rendőrség tevékenységét lehetőségei szerint a helyi tanács is támogatná, például üzemanyaggal” – magyarázta a városvezető. Bunta a továbbiakban kérte, alapító tagként vegyék be a Közbiztonságért Testületbe. A kérés kapcsán Molnár Miklós elmondta: a felvételhez írásbeli kérés, valamint két alapító tag ajánlása szükséges.
Az ülésen jelen lévő Nagy Pál, a Közbiztonságért Testület ötletgazdája felhívta a figyelmet: minden segíteni akaró tanácsost köztisztviselői funkciójában vagy magánszemélyként is szívesen fogadnak a szervezetbe, a polgármestert is beleértve. „Pénteken lehet majd vitatkozni a költségvetésen, most szavazzák meg a tervezetet, hogy tudjunk haladni a munkával” – tette hozzá Nagy.
„A meglévő kerethez a tanácsnak hozzányúlni elvi kérdés, hisz így csorbítanánk a munka közösségi jellegét” – fejtette ki Szász Jenő. A hozzászólást követően a testület kisebb módosításokkal egyöntetűen elfogadta a határozattervezetet.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!