
Fotó: Veres Nándor
Több mint egymillió kupak gyűlt össze a csíkzsögödi, munkabalesetet szenvedett Bíró Alpár számára, aki az eredményes akció folytán önállóbb életet élhet új, aktív kerekesszékével. A kupakgyűjtés nem zárul le, ezúttal András Ervin mozgássérült számára szeretnének triciklit vásárolni.
2015. április 15., 20:282015. április 15., 20:28
Lukács Márta csíkszeredai tanárnő kezdeményezésére, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének együttműködésével három és fél hónappal ezelőtt műanyag flakonok kupakjainak a gyűjtése indult el. A cél az volt, hogy a kupakokból befolyó összegből a Franciaországban munkabalesetet szenvedett, csíkzsögödi Bíró Alpár számára egy könnyen nyitható, használható sport tolószéket vásároljanak.
„Erre a nagyfokú összefogásra senki nem számított” – vallották szerdán Csíkszeredában sajtótájékoztatón a kupakgyűjtési akció lebonyolítói, akik beszámoltak a kezdeményezés eredményéről. Mint megtudtuk, pár hónap alatt 5481 lejt gyűjtöttek össze, ennek az összegnek egy része adományból, 2830 lej pedig a műanyag kupakok eladásából származik. A felvásárló cég a nemes cél érdekében 80 bani helyett 1,20 lejt fizetett egy kiló, azaz körülbelül 500 darab kupakért. Három és fél hónap alatt több mint egymillió kupakot gyűjtöttek össze a jó szándékú emberek. Nemcsak Csíkszeredából, hanem számos erdélyi településről, sőt Magyarországról is bekapcsolódtak az akcióba. Óvodák, iskolák gyűjtöttek, még a csíkszeredai roma közösségtől is kaptak műanyag kupakokat.
A kétgyermekes Biró Alpár köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik részt vettek a kupakgyűjtésben. Mint fogalmazott, óriási segítséget jelent számára, hogy az új, aktív kerekesszékkel önállóbb életet élhet. „Szerencsénk volt, hogy Bukarestből, jóval áron alul, mindössze 750 lejért új, sport tolószéket tudtunk vásárolni egy olyan személytől, aki a lift mérete miatt nem tudta használni azt” – ezt már Fikó Csaba, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének elnöke mondta, majd hozzátette: egy másik tolószéket is sikerült beszerezniük, de azt még rendbe kell tenniük. Az összegyűlt pénz fennmaradó részét Biró Alpár Marosvásárhelyen elvégzendő rekuperációs kezelésére fordítják. Fikó elmondása szerint van remény a felépülésre.
A kupakgyűjtés sikerességén felbuzdulva újabb akció indul Csata Orsolya kezdeményezésére. Ezúttal a Csíki Hírlap lapkézbesítőjeként dolgozó András Ervin számára gyűjtenék a kupakokat, akinek életét és mozgását jelentősen könnyítené egy tricikli. A 22 éves fiatalember cerebrális parézisban szenved, amelynek a mozgásfogyatékosság a fő tünete. A műanyag kupakokat tehát továbbra is a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesületének székhelyére várják, mindaddig, amíg az 1500 lejbe kerülő triciklit meg tudják vásárolni számára.
Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.
Egyszerre két örömhírt is megosztott közönségével a gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház: közösségi összefogásnak köszönhetően sikerült kisbuszt vásárolniuk, miközben szombaton új előadás premierje következik.
Megkezdődött a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyának felújítása. Csütörtökön leemelték a keresztet és a toronygombot, amelyből 158 év után előkerült az időkapszula – benne egy korabeli levéllel, pénzérmékkel és néhány meglepő tárggyal.
Több mint kétszázhetven fogyatékkal élő gyergyószentmiklósi kapott adókedvezményeket 2025-ben. Miután minden ilyen kedvezményt megszüntetett a kormány, most újra számíthatnak könnyítésekre. Így az 50 vagy 100 évnél idősebb lakások tulajdonosai is.
Megérkeztek azok az elektromos buszok Borszékre, amelyek helyi járatokat fognak biztosítani a fürdővárosban, valamint távolsági összeköttetést Gyergyótölgyes, Gyergyóholló és Maroshévíz irányába.
Kétnapos, gyakorlatorientált kertésztanfolyamot szerveznek Gyergyóremetén március 13–14-én. A rendezvény célja, hogy a helyi gazdák és kertbarátok neves szakemberektől szerezzenek naprakész, a mindennapokban is hasznosítható tudást.
Jelentős infrastrukturális fejlemény történt Székelyföldön: a kivitelezők átvették az A8-as, azaz az Egyesülés Autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának munkaterületét.
Két ember sérült meg pénteken késő este egy közlekedési balesetben Gyergyószárhegyen. A jármű egyik utasát a tűzoltók szabadították ki.
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium adott otthont a 8. Országos Magyar Matematikaolimpiának. A megmérettetésen akadtak olyan feladatok, amelyeken még a mesterséges intelligencia is „kifogott”, de a versenyzők megoldották őket.
A lakossági panaszokra reagálva ideiglenes kátyúzásba kezdtek Gyergyószentmiklós több pontján. A téli hónapok alatt keletkezett úthibákat hidegaszfalttal próbálják orvosolni, amíg az időjárás és a költségvetés lehetővé nem teszi a tartósabb javításokat.
szóljon hozzá!