Fotó: Veres Nándor
Egészségre ártalmas, fehér porfelhőben éli mindennapjait több család a Csíkszeredához tartozó szécsenyi övezetben, akik legfőképpen az útjavításhoz használt kőzúzalék tulajdonságait kifogásolják. Most az úttesten keresztben kialakított sáncokkal igyekeznek lassítani a forgalmat.
2014. október 06., 19:212014. október 06., 19:21
Csíkszereda nyugati részén, a Szeredai fürdőt elhagyva, a Szécsenybe tartó járművek többsége nagyobb sebességre vált az egyenes útszakaszon, pedig hiányzik az aszfalt. A kövezett útról ilyenkor, ha éppen nem esett az eső, sűrű, fehér porfelhő száll fel, és szétterjed a levegőben, leülepedve az út menti növényzeten, a lakóházakon, udvarokon, kertekben. Az ott lakók már alig bírják.
Csak az eső segít
„Folyamatos a szálló por a levegőben, ezt kell belélegezni. Az említett útszakaszon hét család, mintegy huszonöt személy lakik, akik már nem tudják, kihez forduljanak. Nem tudunk szellőztetni, mert megtelnek porral a lakások, ruhát szárítani nem lehet az udvarokon, megfehérednek a portól a növények” – vázolta a helyzetet az egyik érintett, a lakókat képviselő Gelu Ferţu. Mint elmondta, csak esőzések után tisztább a levegő és elviselhetők a körülmények, de az csak rövid ideig tart. Ha valaki ennél többet szeretne, naponta többször locsolhatja az utat.
Harminchétszeres szennyezési érték
A panaszos szerint tavaly májusban kérték a polgármesteri hivatalt, hogy ha nem tudnak aszfaltozni azon az útszakaszon, korlátozzák a sebességet és helyezzenek el pár fekvőrendőrt, így mérsékelve az autók sebességét és a keletkező port. Választ is kaptak, mint kiderült, a fekvőrendőrök elhelyezésébe a rendőrség nem egyezett bele, de kihelyeztek egy 30 kilométeres sebességkorlátozást jelző táblát. Ezt a korlátozást viszont nagyon kevesen tartják be. Tavaly júliusban a lakók a környezetvédelmi őrséghez tettek panaszt a porszennyezés miatt, és Ferţu szerint a környezetvédelmi szakemberek által kihelyezett műszer egy hónapig mérte a levegőben található por koncentrációját. Mint kiderült, ez 37-szeresen meghaladja a megengedett értéket – tájékoztatott a lakó, aki hivatalos dokumentummal is rendelkezik erről.
Készek ügyvédhez fordulni
A lakók elsősorban nem az úttest állapotát kifogásolják, hanem az ott elterített, agyagos kőzúzalék minőségét, amelyből a nagy sebességgel elhaladó autók miatt sűrű porfelhő száll fel. Szerintük más összetételű anyag használatára lenne szükség az útjavításnál. Idén is kérték a városházát a helyzet megoldására, de a válasz szerint aszfaltozásra egyelőre nincs lehetőség. „Nem bírjuk ezt sokáig. Ha nem tudják megoldani a szennyezés csökkentését, készek vagyunk ügyvédhez, bírósághoz fordulni” – közölte Ferţu.
Forgalomlassító sáncok
Az idén elvégzett útjavítás során azt is előírták a kivitelezőnek, hogy a már említett útszakasz elején, közepén és végén forgalomlassító céllal sáncokat alakítson ki, keresztben az úttesten – közölte Szőke Domokos. Csíkszereda alpolgármestere kérdésünkre azt mondta, a helyzetről egyeztettek a panaszosokkal, és az útjavítás átvétele előtt ellenőrzik a sáncok meglétét. Ezek a „homorú fekvőrendőrök” lassíthatják az áthaladó forgalmat, jelenlétüket a sebességkorlátozásra figyelmeztető tábla melletti másik tábla is jelzi. Az alpolgármester szerint az útjavításnál ballasztot és törtkövet használnak fel, amely a járművek gyors áthaladásánál mindenképp porzik. Ugyanez történik, ha kőpor kerül az úttestre, ez a kövezett út hátránya – magyarázta. Idén elkészült a Fürdő utcában az aszfaltozás egészen a fürdőig, a jelzett útszakasz aszfaltozása egy távlati cél – tudtuk meg.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!