
Fotó: Veres Nándor
Nem takarították még ki a csíktaplocai kutyamenhely területének egy része alól a másfél méteres szemétréteget, holott az érintett felületen lebontották már a korábban 40-50 kutya elszállásolására alkalmas kenneleket. A helyhiánnyal küzdő menhely munkatársainak jelentősen megnehezítette a munkáját a kialakult helyzet.
2016. február 22., 12:182016. február 22., 12:18
„Nyolc kennelt bontattunk le, mert hivatalosan felszólítottak erre. Nem tudom, hogyan lesz tovább, ez megnehezítette a munkánkat, mert így 40-50 kutyának a helyét vették el” – vázolta a kialakult helyzetet Orendi Éva, a csíktaplocai kutyamenhelyet működtető Pro Animalia Alapítvány elnöke. A szóban forgó terület alatt, a menhely közelében lévő szemétgödör bezárási munkálatai során fedeztek fel 1-1,5 méteres vastagságú szemétréteget, amelyet a gödör szigetelésének megkezdése előtt szerettek volna eltakarítani.
„Tekintettel arra, hogy az érintett felület a csíkszeredai önkormányzaté, és felkérést kaptunk Hargita Megye Tanácsától, a szemétgödör bezárását felvállaló intézménytől arra, hogy legyünk ebben partnerek, mi megtettük a tőlünk telhetőt” – mondta Orendi.
Szorította a határidő
A helyszínen járva láthattuk, hogy a kerítést és a kenneleket is lebontották. Az ott dolgozóktól tudjuk, hogy haladékot kértek ennek megvalósítására, hogy tudják az ott lévő kutyák áthelyezését megoldani. Sikerült is a helyszínt kiüresíteni, ám azóta nem történt előrelépés a szemét eltakarítása ügyében. „Ennek már mindjárt három hete. Nekünk ez is sok idő, erre az időre is lett volna, ahol elszállásoljuk a kutyákat” – mondták.
A határidőcsúszás miatt nem tudtak hozzáfogni ehhez a munkálathoz, tudtuk meg Barti Tihamértól, Hargita Megye Tanácsának alelnökétől. Az integrált hulladékgazdálkodási uniós projekt részeként végzik ugyanis a taplocai szemétgödör bezárását, amelynek befejezési határideje a hónap vége. „A probléma abból adódik, hogy az illetékesek nem bontották le a február elsejei megbeszélt határidőre a kutyamenhely szóban forgó részét ahhoz, hogy a szemetet el lehessen onnan hordani. Mivel a lebontás is csak több nap után történt meg, a határidő szorítása miatt lehetetlen volt a régi hulladéklerakó lefödési munkálataival tovább várni. A kialakult helyzet megoldásában igyekszünk segítséget nyújtani” – nyilatkozta Barti.
A város is segít
A csíkszeredai önkormányzat részéről, Antal Attila alpolgármester is segítséget ígért. „A városháza a kennelek lebontásában is segített, és majd a visszaépítésükbe is besegít” – közölte. Orendi, az alapítvány elnöke kifejezte abbéli reményét, hogy a visszaállításra mihamarabb sor kerül. „Nekünk az a fontos, hogy tudjuk használni mihamarabb, és hogy több kutyát tudjunk befogadni” – mondta az alapítvány elnöke.
Falkába verődnek a kutyák
Jelenleg mintegy 300 kutya található a menhelyen, januárban 28-at, februárban pedig 26-ot fogadtak be. A csíkszeredai Eco-Csík Kft. 2013 óta foglalkozik kóbor kutyák begyűjtésével a városból. Ők idén 12 négylábút fogtak be eddig, amelyeket szintén a menhelyre szállítottak. Bors Bélától, az Eco-Csík Kft. igazgatóhelyettesétől korábbi évek adatait is elkértük. 2013-ban 477, 2014-ben 433, tavaly 318 gazdátlan ebet gyűjtöttek be a városból. Három év leforgása alatt több mint 1200 kutyát. „Tavasszal és ősszel, amikor eljön a párzási idő, akkor előkerülnek azok a kutyák is, amelyek addig nem kószáltak a város utcáin” – figyelte meg Csíkszeredában Bors. Hozzátette, hogy minden lakossági bejelentést leellenőriznek, bár az esetek felében, már nem találják ott a kutyákat. „Annak ellenére, hogy kértük, ne etessék őket, sok lakótelepen etetik a kutyákat, ezeket ugyan könnyebb befogni, de az is megtörténhet, hogy lakossági ellenállásba ütközünk, mert egyik szomszéd azt akarja, vigyük el, a másik pedig nem. Vannak ilyen konfliktusos helyzeteink is, de nem mindennaposak” – osztotta meg.
Több fronton is ellenőrzést végeztek a Hargita megyei rendőrök Csíkkozmáson. A háromórás akció során több mint száz embert igazoltattak, tíz esetben szabálysértési bírságot szabtak ki.
Az elmúlt években több magyarországi cég üzemcsarnok-, illetve gyárépítési szándékát jelentették be Csíkszeredában. Ezek közül van, amelyik már üzemel, egy másik építése folyamatban van, de olyan is van, ami nem kezdődött el.
Felrobbantottak közel 600 világháborús lövedéket a csíkkarcfalvi improvizált lőtéren Hargita és Brassó megyei tűzszerészek. A veszélyes eszközöket az elmúlt hetekben találták meg Hargita megyében.
Hamarosan elkezdődnek a munkálatok a csíkszeredai Lendület sétány 2. és 4. szám alatt. A lakók együttműködését is kérik a kivitelezés felgyorsítása érdekében.
Nem készül el júliusig a csíkszeredai megyeháza felújítása, noha a kivitelezés feszes tempóban halad. A cél most az, hogy az európai uniós finanszírozású hőenergetikai korszerűsítést határidőre lezárják. A kiegészítő munkák később is folytatódhatnak.
Kulturális és közösségi programokkal ünnepelnek Csíkszentgyörgyön, a Szent György Napokat április 24. és 26. között szervezik meg.
Újraindult az Ezüst Akadémia előadássorozat Csíkszeredában, ez alkalommal Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője tart előadást. A résztvevők elméleti és gyakorlati tudással is gazdagodhatnak.
Őrizetbe vett két csíkszeredai férfit a rendőrség, miután feltételezhetően alkoholt loptak egy helyi vendéglátóegység raktárából.
Kigyulladt kéményt vett észre szolgálat közben egy csíkszeredai buszsofőr, aki azonnal intézkedett és segítséget hívott Csíksomlyón.
Több lopás és lopási kísérlet is történt az elmúlt napokban Madéfalván, ahol ismeretlenek udvarokra hatoltak be, autókat próbáltak feltörni, és kisebb-nagyobb értékeket vittek el.
szóljon hozzá!