
Fotó: Veres Nándor
Sürgősségi kormányrendelettel teljesen vagy részben megszüntetné az iskolaigazgatók, tanfelügyelők és szakszervezeti vezetők óraadási kötelezettségét az oktatási tárca.
2013. március 06., 15:572013. március 06., 15:57
2013. március 06., 16:042013. március 06., 16:04
Hargita megyében két éve vált ismét kötelezővé az óraadás az iskolaigazgatók, igazgató-helyettesek, tanfelügyelők számára. Addig ugyanis a megye részt vett a reformintézkedések kísérleti jellegű bevezetésében, és a tanügyi intézmények vezetői csak menedzserként tevékenykedtek. 2010-től viszont a kísérleti program megszűnt, és 2011-től az iskolaigazgatók számára 4 és 8 óra közötti, az igazgató-helyettesek számára 8 és 10 óra közötti, a tanfelügyelők számára pedig 2 és 4 óra közötti óraadási kötelezettség lépett életbe. Az óvodaigazgatók teljes munkaidőben kellett tanítsanak egy ideig, a tiltakozások nyomán pedig végül két órára csökkentették kötelező didaktikai tevékenységüket. Azzal, hogy az iskolaigazgatók és igazgató-helyettesek is tanítanak, az állam jelentős spórlást is megvalósít, Hargita megyében például ez több mint száz megtakarított állást jelent.
Az oktatási tárca honlapján nemrég megjelent egy sürgősségi kormányrendelet tervezete, amellyel az oktatási törvényt módosítanák, és amely lehetővé tenné a teljes vagy részleges felmentést az óraadási kötelezettség alól a vezetői tisztségben lévő pedagógusok, a tanfelügyelők, illetve a szakszervezeti vezetők számára.
Bartolf Hedvig, Hargita megye főtanfelügyelője elmondta, a 4 és 8 óra közötti óraadási kötelezettséggel valóban nehéz volt összeegyeztetni az iskolaigazgatói tevékenységet, hisz az igazgatónak a vezetői munkája során sok megbeszélést, találkozót is le kell bonyolítania. A főtanfelügyelő véleménye szerint ugyanakkor nem szabad teljesen feladniuk a tanítást a vezető tisztségben lévő pedagógusoknak, hisz a vezetői tevékenység meghatározott időre szól, és ezt követően nehezebb lesz visszarázódni az oktatási munkába, ha közben megszakadt annak a gyakorlata. Legalább egy-két órát ajánlott megtartani vezető tisztség esetén is – véli Bartolf Hedvig.
Az óraadási kötelezettség alóli teljes vagy részleges felmentés lehetősége akkor nyílik meg az érintettek előtt, ha a kormány elfogadja az erre vonatkozó rendeletet.
Hídfőnek ütközött egy autó Gyergyószentmiklóson, a város Gyergyószárhegy felőli kijáratánál. A balesetben két személy megsérült, egyikük a roncsok közé szorult.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Kevesebb mint egy hónap telt el azóta, hogy Gyergyószentmiklóson, egy Virág negyedi parkolóhely használata körül kialakult vita rendeződni látszott, most azonban újabb fordulat történt: valaki megrongálta a parkolásgátló szerkezetet.
Rendszámfelismerő kamerákat telepítettek a polgármesteri hivatal mögötti hulladéklerakóhoz Gyergyóújfaluban a szabálytalan szemétlerakás ellenőrzésére.
Csaknem 10 ezer fogyasztó maradt áram nélkül, miután Borszéken kidőlt egy fa és leszakította a magasfeszültségű áramkábeleket, amelyek tüzet is okoztak.
Száraz növényzet és cserjék gyulladtak ki Borszéken: a lángok egy magasfeszültségű vezetéket érintő meghibásodás miatt keletkeztek, miután egy fa rádőlt az oszlopra, és elszakította a vezetékeket.
Rendkívüli ülést tartott hétfőn Gyergyószentmiklós képviselő-testülete, ahol két kérdésben hoztak döntést. Korlátozták a szerencsejáték-termek működését, és elfogadták a területrendezési dokumentációkat az elektromos töltőhálózat kiépítéséhez.
Két lakóház, két melléképület és a száraz növényzet is lángra kapott vasárnap Gyergyóvárhegyen. A tűzhöz több hivatásos és önkéntes egységet riasztottak, a lángok terjedését végül sikerült megfékezni.
Hét mezőgazdasági út újul meg és épül ki Gyergyócsomafalván, összesen 13 kilométer hosszan. Az egymillió eurós beruházás kivitelezése elkezdődött, a munkálatok nyomán jövő tavaszra stabilabb felületen közlekedhetnek a mezőre járó munkagépek.
Sikeresen indult a gyergyószentmiklósi BBQ Street by Marble: a sült húsok illata, a látványos grillezés és a zenei programok már a nyitányon nagy tömeget vonzottak. A szervezők szerint a város nyitott az ilyen különleges gasztroélményekre.
szóljon hozzá!