Egy igazi kincs megmentését kezdték el

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Nem mindennapi látvány fogadja azokat, akik a napokban a csobotfalvi Szent Péter és Pál plébániatemplomba tesznek látogatást. Az épület belseje háborús övezetre hasonlít: a padok helyén lapátokkal sürgölődő helybéliek ássák ki a töltést, nyoma sincs immár a hajdani padlóburkolatnak. Nincs ok az aggodalomra, csupán a templom gombamentesítésének munkálatai kezdődtek el. Ennek elvégzése igencsak időszerűvé vált, hiszen a súlyos fertőzés az épület teljes szerkezetét veszélyeztette.

Rédai Botond

2011. március 07., 17:492011. március 07., 17:49

2011. április 08., 11:552011. április 08., 11:55

Néhány hónappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy könnyező házigombát azonosítottak a csobotfalvi templomban. A gomba elsősorban a templom északi oldalát, a Jézus Kínszenvedése-kápolna és a karzat közötti részt támadta meg. Mivel a fertőzés akár a tetőszerkezetbe is feljuthatott volna, ennek kiirtása lett a legfőbb prioritás a teljes felújítás előtt álló templom esetében. A munkálatok immár teljes gőzerővel zajlanak.

Egy hónap alatt végeznének

„A feltáró munkát a helyiek végzik el, a mi felügyeletünk mellett. A konkrét gombamentesítés már a mi feladatunk lesz. Amíg a kitermelés zajlik, addig csak irányítunk\" – fogalmazott lapunknak Babos Rezső, a fertőtlenítést végző cég ügyvezetője.

A magyarországi faanyagvédelmi szakértő elmondta, első teendőként minden fertőzött faanyagot ki kell az épületből hordani és elégetni. Ezt követően kiássák és kihordják a templomból a régi feltöltést. Ez utóbbi műveletnek már hétfőn nekiláttak. „Addig ásunk, amíg régészeti szempontból lehetséges, vagy amíg a gombafonalak már nem láthatóak. Az így felszabadult területet vegyszerrel kezeljük le, majd a töltést fertőtlenített anyaggal kell pótolni, végezetül kerámiával vagy kővel burkoljuk. Hogyha aránylag szerencsénk van, és ötven-hatvan centinél nem kell mélyebbre menni, akkor úgy egy hónap alatt ezzel végzünk. Ha mélyebbre kell ásni, akkor már hosszabb időt vesz igénybe” – magyarázta a szakember.

Babos Rezső kihangsúlyozta, az épület jelenlegi járószintje alatt körülbelül hatvan centivel található a régi templomnak egy téglaburkolata. „Egyelőre azt tervezem, hogy csak addig megyünk le az ásással. Ám ha a gomba nagy mennyiségben a burkolat alá is benőtt, akkor ez egy újabb megbeszélés tárgyát képezi a régészekkel” – adta tudtunkra az ügyvezető.

Beszélgetésünk során azt is megtudtuk, a műemlék épületeknél, mint amilyen a csobotfalvi templom is, a probléma akkor szokott felmerülni, amikor a gomba átsző olyan falat vagy pillért, ami műemléki szempontból jelentős, és nem lehet kibontani. „Ha egy műemléki faltömbnek a belsejéből is ki kell irtsuk a gombát, akkor az csak úgy megy, ha lyukakat fúrunk és belepréselünk vegyszereket. Ez a gond a mostani templom falának egy részénél is felmerül” – nyomatékosított az illetékes. Kihangsúlyozta, az épületből kihordott fát elégetik, a fertőzött töltésanyagot a templom közelében földbe helyezik, fertőtlenítik, majd a területre hatvan-hetven centis talajtakaró kerül.

Bőven akad tennivaló a csobotfalvi templomnál

„A templom teljes restauráció előtt áll. Azt gondoltam, hogy ebben a folyamatban a tetőszerkezet felújítása, illetve a falak mentén tapasztalható nagy repedések jelentik a prioritást, a gomba viszont az egészet felborította” – említette Kovács Attila plébános. Elmondása szerint a gombamentesítés több mint ötvenezer lejbe kerül, a padló kőburkolatának letevését a tetőszerkezet rendbetétele követné. Tennivaló akad bőven, csupán pénz legyen hozzá – jegyezte meg a plébános, aki a román Művelődési és Egyházügyi Minisztériumtól remél nagyobb anyagi segítséget. „Nehéz megsaccolni, hogy a teljes restaurációhoz mennyi pénz kellene. Legkevesebb ötszázezer euró körül mozoghat a beruházás értéke” – jelentette ki Kovács Attila.

Az egyik legrégebbi csíki templom


A Szent Péter és Pál plébániatemplom jelenlegi épülete 1817-ben épült. Az épületben 2002 novemberében kezdődött ásatás, amikor a Jézus Kínszenvedése-kápolna gombafertőzött padlójának cseréje miatt régészeti felügyeletet kért Gergely István korábbi plébános. A munkálatok során kiderült, hogy a padló alatt korábbi, középkori falak húzódnak, és a régészeknek sikerült azonosítaniuk a templom négy korábbi periódusát. A következtetések szerint a 12. században már biztosan állt egy kőtemplom.

Mi is az a könnyező házigomba?

A könnyező házigomba (Serpula lacrymans) minden cellulóz tartalmú anyagot elpusztít. Lebontja a fát, de a rétegelt ragasztott lemezeket is. Elpusztítja a könyveket, a cellulóz tartalmú textíliákat és szigetelő anyagokat. Táplálékot keresve fonalai (micéliumai) messze elnőnek, és közben méteres beton- vagy téglafalon is áthatolhatnak – olvasható Babos Rezső faanyagvédelmi szakértő tanulmányában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Még nem döntöttek a somostetői medvecsalád sorsáról

Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.

Még nem döntöttek a somostetői medvecsalád sorsáról
2025. május 09., péntek

Európa-párti tüntetést tartanak Bukarestben

Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.

Európa-párti tüntetést tartanak Bukarestben
2025. május 09., péntek

Mezítlábas ösvénnyel gazdagodott az óvoda – közös fejlesztés a jövő generációjáért

Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.

Mezítlábas ösvénnyel gazdagodott az óvoda – közös fejlesztés a jövő generációjáért
2025. május 09., péntek

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében

A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.

Ingyenes melanomaszűrés indul Kovászna megyében
2025. május 09., péntek

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán

A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.

Példát mutattak a delneiek: játszóteret építtettek az iskola udvarán
2025. május 09., péntek

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál

Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.

Több mint negyven hivatásos tűzoltó dolgozik már a vízszivárgás megállításán a parajdi sóbányánál
2025. május 09., péntek

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön

Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.

Előpataki fiatalok raboltak ki egy férfit Sepsiszentgyörgyön
2025. május 09., péntek

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya

Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.

Újabb hivatalosítás, kezdődhet az elnökválasztás második fordulójának kampánya
2025. május 09., péntek

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok

Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.

Ambrus Pál nevét vette fel az új szentegyházi sportcsarnok