Fotó: Kristó Róbert
Könnyező házigombát azonosítottak a csobotfalvi templomként ismert csíksomlyói Szent Péter és Pál Plébániatemplomban. 2002-ben hasonló okok miatt kezdődtek munkálatok a templomban, és a felügyelettel megbízott régészek ekkor állapították meg, hogy az épület elődje Csík egyik legelső – ha nem épp a legelső – kőtemploma.
2010. november 14., 23:452010. november 14., 23:45
2010. november 15., 14:202010. november 15., 14:20
Fotó: Kristó Róbert
A gomba elsősorban a hajó északi oldalát, a Jézus Kínszenvedése-kápolna és a karzat közötti részt támadta meg. A fertőzöttség súlyosságára Márton Judit műemlékvédő szakmérnök, a Gyulafehérvári Érsekség Egyházművészeti Bizottságának tagja hívta fel a helybéliek figyelmét, amikor a templom tetőzetének problémái miatt a helyszínen járt.
„A tetőszerkezetet szerettük volna rendbe hozni, mert ázik a tető, s cserepek potyognak le – magyarázza, mutatja a behajlott szarufákat Kovács Attila plébános. – Az orgona mellett ki lehet látni a megrepedt falon, és a központi boltíven is súlyos repedés van... Hívtam az Érsekség Egyházművészeti Bizottságának szakértőjét, hogy nézze meg, milyen gondjaink vannak. Akkor úgy tudtam, hogy prioritás a tető, és ez a központi boltív, s kiderült, hogy még egy olyan prioritású probléma van, éspedig a gomba.”
A templom északi oldalán, azoknak a padoknak a környékén, ahol valamikor a csomortáni nők ültek, a nem hozzáértőnek is feltűnik, hogy baj van: az egyik pad alatt kéregszerű termőtest terpeszkedik, a néhány felemelt padlódeszkát micélium kötegek hálózzák be.
A gondok
„A somlyói plébániatemplom szerkezetileg itt-ott meghibásodott: a diadalíven és más boltozott elemein repedések vannak, akárcsak a toronytest és a hajó nyugati fala között – válaszolta érdeklődésünkre Tövissi Zsolt építész, a felújítási dokumentáció előkészítője. – Falfestése – mely a 20 század elején készült – helyenként megkopott, be-, illetve leázott. Tetőszerkezetében a szarufakiosztás ritka, ennek következtében a lécezés meghajlott, az amúgy sem jó minőségű cserép le-lecsúszik. A bádogosmunka megrozsdázott és hiányos, a kerítőfal helyenként repedezik, vakolata táskásodik. Nincs egy jól kontrollált esővízelvezetés a cinteremben. A színes üvegablakok helyenként megroggyantak, itt-ott hiányosak. Gombakár keletkezett az északnyugati hajórészben, a padló, a párnafák és a bútor könnyező házigombával fertőzött.”
Tövissi Zsolt szerint a visszagombásodás úgy történhetett, hogy évekkel ezelőtt, amikor szintén a gombásodás kezelése kapcsán régészeti feltárásra került sor a templom hajójának északi–észak-nyugati részében, illetve a passió-kápolnában, megtörtént a talajcsere, de visszakerültek szemre egészségesnek tűnő faelemek a padlóba, és valószínűleg ezek hordozták azokat a spórákat, melyek most elszaporították ezt a szívós házigombát.
Fotó: Kristó Róbert
A tennivalók
A legsürgősebb tennivalókat szintén az építész fogalmazta meg: „a tetőszerkezet szarufasűrítése, tetőhéjazat (cserép) cseréje, a bádogosmunka javítása, helyes vízelvezetés a templom körül és a cinteremben, szerkezeti megerősítések, a repedések stabilizálása. A gombásodott rész kiiktatása, fertőtlenítés, töltéscsere, faelemek cseréje. Ajánlott a templom hibás fapadlójának kőpadlóra cserélése. A falfestés javítása. Az elkezedett karzatlépcső-felújítás befejezése. A vitrók megtisztítása, kiegészítése, szerkezeti merevítése. A villamosság cseréje a templomban, egyúttal villamos infrapaneles padfűtés beszerelése.”
A remények
Kovács Attila plébános szerint a dokumentáció készítésének utolsó szakaszában vannak, és remélik, mivel a Hargita Megyei Tanács is hozzájárult a tervek véglegesítéséhez, hogy az idén sikerül összeállítani a szükséges iratcsomót és pályázni minisztériumi támogatásra. A tetőszerkezetre egy korábbi árajánlat értelmében 370 ezer lejre lenne szükség, a fűtésrendszerre és a gombafertőzés megállítására, a padlócserére még nem történtek meg a számítások, de minden valószínűség szerint több százezer euróról van szó. A plébánia egyelőre elsősorban a román Művelődési és Egyházügyi Minisztériumtól remél segítséget. Kelemen Hunor miniszter ittjártakor azt mondta, reméli, hogy sikerül biztosítani a forrásokat a legsürgősebb tennivalókra.
Kovács Attila ugyanakkor a hívek támogatására is számít, hiszen „Csíksomlyó és az egész Csiki-medence egyik legrégibb templomáról van szó, és nem lehetünk egy ekkora kincs megmentésében közömbösek – éppen ezért az egyháztanáccsal való konzultáció után nagyarányú gyűjtést is rendezünk”, hiszen csak maga a dokumentáció az évek során több mint tízezer euróba került.
Az előzmények
A Szent Péter és Pál Plébániatemplom jelenlegi épülete 1817-ben épült. Az épületben 2002 novemberében kezdődött ásatás, amikor a Jézus Kínszenvedése kápolna gombafertőzött padlójának cseréje miatt régészeti felügyeletet kér Gergely István korábbi plébános. A munkálatok során kiderült, hogy a padló alatt korábbi, középkori falak húzódnak, és a régészeknek sikerült azonosítaniuk a templom négy korábbi periódusát. „Itt a 12. században már biztosan állt kőtemplom” – hangsúlyozta Botár István, a Csíki Székely Múzeum régésze.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!