
Fotó: Kristó Róbert
Javult a helyzet az ingázó pedagógusok költségtérítése terén tavaly. Az elmúlt évben ugyanis a dologi költségekbe is bepótolt a fejkvóta keretében az állam, és ezen költségvetési fejezetből sok településen az ingázó pedagógusok költségeit is megtérítették.
2013. január 23., 14:572013. január 23., 14:57
2013. január 23., 19:332013. január 23., 19:33
Száznyolc Hargita megyei, jogi személyiségű tanintézménynél van ingázó pedagógus vagy más tanügyi személyzet, összesen 1122 személy. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség adatai szerint a legtöbb ingázó pedagógus, több mint nyolcszázan, húsz kilométer alatti távolságról járnak munkahelyükre. Közel háromszáz azon pedagógusok száma, akik húsz és ötven kilométer közötti távolságot tesznek meg naponta az óvodáig, iskoláig, amelyben tanítanak, és kevés, közel negyven olyan pedagógus van a megyében, akik naponta több mint ötven kilométert ingáznak.
Az ingázó pedagógusok számára a törvény szerint meg kell téríteni az ingázás költségeit. Az előző években ez nem minden településen valósult meg, pénzhiányra hivatkozva az önkormányzatok sok esetben nem fizették vissza az ingázók jegyeinek, bérleteinek árát. Így nagy különbség volt az egyes településeken dolgozó ingázók helyzete között, volt, ahol teljesen megtérítették számukra a költségeket, máshol viszont semmit sem fizettek vissza. A helyzet tavaly részben megváltozott – mondta el Csukás Levente, a tanfelügyelőség gazdasági igazgatója.
Összesítése szerint a 108 Hargita megyei, jogi személyiségű iskolánál, amelynél ingázók is dolgoznak, tavaly 1122 személy kérte költségei megtérítését, összesen 912 ezer lej értékben. Ebből az összegből tavaly év végéig 685 ezer lejt fizettek ki a pedagógusoknak, akiknek 227 ezer lejjel tartoznak még megyeszerte. Csukás Levente úgy vélte, januárban a még ki nem fizetett összegek egy részét is törleszthetik az igénylők számára az iskolák.
A gazdasági igazgató kifejtette, míg tavalyelőtt az önkormányzatok kellett visszafizessék az ingázási költségeket és sok helyen nem jutott erre pénz, vagy esetleg egyes településeken nem akartak erre fordítani, addig tavaly az első év volt, amikor a diákok után a kormány által adott fejkvóta keretében dologi költségekre is érkezett pénz a településekre, ebből az összegből pedig sok helyen az ingázást is megtérítették. Bár nem hivatalos utakon kaptak arra vonatkozó célzást a szaktárcától, hogy a dologi költségekből ne fordítsanak erre a célra pénzt, jogszabály ezt kifejezetten nem tiltja – mutatott rá a gazdasági igazgató. Közölte, nem minden településen volt elegendő az iskolák dologi költségeire a fejkvótában kapott pénz, hisz a fejkvóta sem túl bőséges. A városokban, nagyobb községekben az önkormányzat ehhez még hozzápótolt, a kisebb községekben azonban erre nem volt lehetőség.
Az állami összegek felhasználásával előző évhez képest tavaly nem oldódott meg teljesen, de enyhült az ingázó pedagógusok költségtérítésének problémája, jelenleg az érintettek nagyjából egynegyedének nem fizették még vissza teljesen az iskolák a 2012-es ingázási költségeket – összegezte Csukás Levente.
Megérkeztek Borszékre azok az elektromos autóbuszok és kisbuszok, amelyek révén várhatóan már az ősztől elindulhat az újdonságnak számító városi és térségi tömegközlekedés a fürdővárosban és környékén.
Első alkalommal szervezik meg a március 16-tól két teljes hetet felölelő fesztivált, a Gyergyói Bábos Heteket, amely előadásokkal, kiállításokkal, közösségi programokkal hozza közelebb a bábszínház világát a Gyergyói-medence közönségéhez.
Gyergyóiak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban címmel tart előadást március 10-én, kedden délután hat órától a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban B. Garda Dezső történész.
Négy évvel a kiköltözés után még mindig várat magára a város kulturális központjának újranyitása. Bár az energetikai korszerűsítés a finisbe ért, a belső terek teljes megújulásához további jelentős forrásokra és kivitelezési munkákra van szükség.
Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.
Egyszerre két örömhírt is megosztott közönségével a gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház: közösségi összefogásnak köszönhetően sikerült kisbuszt vásárolniuk, miközben szombaton új előadás premierje következik.
Megkezdődött a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyának felújítása. Csütörtökön leemelték a keresztet és a toronygombot, amelyből 158 év után előkerült az időkapszula – benne egy korabeli levéllel, pénzérmékkel és néhány meglepő tárggyal.
Több mint kétszázhetven fogyatékkal élő gyergyószentmiklósi kapott adókedvezményeket 2025-ben. Miután minden ilyen kedvezményt megszüntetett a kormány, most újra számíthatnak könnyítésekre. Így az 50 vagy 100 évnél idősebb lakások tulajdonosai is.
Megérkeztek azok az elektromos buszok Borszékre, amelyek helyi járatokat fognak biztosítani a fürdővárosban, valamint távolsági összeköttetést Gyergyótölgyes, Gyergyóholló és Maroshévíz irányába.
Kétnapos, gyakorlatorientált kertésztanfolyamot szerveznek Gyergyóremetén március 13–14-én. A rendezvény célja, hogy a helyi gazdák és kertbarátok neves szakemberektől szerezzenek naprakész, a mindennapokban is hasznosítható tudást.
szóljon hozzá!