
Évek óta rendszeresen meghibásodnak a vezetékek. Idén sincs ez másként
Fotó: Barabás Ákos
Mielőbbi cserére szorul a Nagy-Küküllő fölötti két fő vízvezeték Székelyudvarhelyen, a Nicolae Bălcescu utcában. Ezek egyikéből ismét szivárog a víz, ahogyan ez már évek óta rendszeresen megtörténik a téli és a tavaszi hónapokban. A kisebb lyukakat ugyan rendszerint befoltozzák a vízszolgáltató vállalat munkatársai, ám egy nagyobb csőtörés miatt veszélybe kerülhet az udvarhelyi ivóvízellátás.
2018. január 31., 09:032018. január 31., 09:03
Látványos jégcsapok képződtek a Nicolae Bălcescu utcában lévő, a Nagy-Küküllőn átívelő vízvezetékek egyikén egy újabb csőrepedés miatt. Bálint-Major Áron, az Aqua Nova Hargita vízszolgáltató vezérigazgatója számára ismerős a jelenség, hiszen az utóbbi három-négy évben gyakran voltak hasonló problémáik, főként tavasszal és ősszel, a nagyobb hőmérséklet-ingadozások miatt.
– magyarázta az igazgató, aki szerint a közel fél évszázados használat és a fagyok miatt ment tönkre a vezeték. Mivel az acélból készült csöveket nem lehet hegeszteni, rendszerint csak megfoltozzák azokat egy speciális technológiával, mást nem tehetnek.
Jégcsapok 2015-ben. Archív
Fotó: Thomas Campean
A munkálatra a polgármesteri hivatalnak kell előteremtenie a pénzt, hiszen az Aqua Nova Hargita Kft. csak a szolgáltató, a rendszer a város tulajdonában van. Ennek érdekében már tettek is le javaslatot a városházán. „Fontos lenne mielőbb kicserélni a vezetéket, hiszen a kisebb gondok ugyan orvosolhatók, de ha egy nagyobb szakadás történik, akkor veszélybe kerülhet az udvarhelyi ivóvíz-szolgáltatás” – jelentette ki Bálint-Major Áron.
Csőtörés 2015-ben. Archív
Fotó: Thomas Campean
Tudatában vannak a problémának, és már tettek is lépéseket a helyzet megoldása érdekében – közölte megkeresésünkre Jakab Attila városmenedzser. Az idei költségvetési tervekbe belefoglalták a vezeték cseréjére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetésének költségeit. Noha ebből a tanulmányból fog kiderülni, mennyibe kerülhet a beruházás, az biztos, hogy költséges lesz – fejtette ki Jakab. Rámutatott, éppen ezért meg kell vizsgálni, hogy hosszú távon milyen forrásokat vonhat be e célra a városvezetés. Ötlet szintjén az is felmerült, hogy a Harvíz Rt.-hez csatlakozva akár az általuk megpályázott európai uniós forrásokat is felhasználhatnák. Hozzátette,
Foldozás 2017-ben. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Nem emelnek vádat a Tik-Tokon a romániai magyarokat alpári hangnemben gyalázó, Budapestre kergetni kívánó férfi ellen. Nicolae Vădineanu ugyanis a Tulcea megyei ügyészség szerint sem követett el bűncselekményt.
Közel 30 ezer lejre bírságoltak hétfőn a közutakat ellenőrző rendőrök, ugyanakkor több mint 6000 lejre szabtak ki büntetést az állatok védelmére szakosodott kollégáik – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Az első év a rendrakásról és az új alapok megteremtéséről szólt – 2024 október végén vette át második mandátumát Nagy Zoltán. Évértékelő sajtótájékoztatót tartott Gyergyószentmiklós polgármestere.
Meleggel indult a hét Erdélyben, de nem tart sokáig a kellemes idő: kedden markáns lehűlés érkezik, a nappali csúcsok 12 fok körül alakulnak. A hét második felében pedig már fagyos hajnalokra és elszórtan csapadékra is számítani lehet.
Székelyföld területi autonómiája nem áll ellentétben a román alkotmánnyal, csak annak téves értelmezéseivel és a politikai gyakorlat torzulásaival – állapította meg hétfőn kiadott állásfoglalásában a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt ügyvivő elnöke hétfőn közölte, hogy expártelnökként Victor Ponta is részt fog venni a PSD-kongresszuson.
A számvevőszéknek a fejlesztési minisztériumban végzett vizsgálata ellentétes az RMDSZ álláspontjával, mivel a jelentés az önkormányzatok összevonását készíti elő. Antal Árpád szerint a lakosságszámon alapuló megközelítés hátrányos a magyar közösségekre.
Beazonosította a rendőrség a focihuligánokat, akik Etéd és Szentábrahám községekben, ugyanakkor Szentegyházán rongáltak székely zászlókat nagyjából egy hónapja a Kolozsvári U és az FK Csíkszereda mérkőzésének napján.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája Irodalom és közösség 2025–26-os programsorozatának részeként november 6-án, csütörtökön 18 órakor Borcsa János irodalomkritikus új kötetét mutatják be a kézdivásárhelyi Vigadó dísztermében.
A legfőbb ügyészség ügyészei és a rendőrség gazdasági bűnözés elleni osztályának nyomozói hétfő reggeltől hat Bihar megyei helyszínen, a Ioan és Viorel Micula testvérpár tulajdonában lévő European Food and Drinks Groupnál tartanak házkutatást.
szóljon hozzá!