
Fotó: Haáz Vince
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
2024. október 31., 21:022024. október 31., 21:02
Csaknem kétszáz tonnányi, egészen pontosan 185 tonna nagyméretű hulladékot dobtak ki az elmúlt szűk egy hónap alatt Marosvásárhelyen. A városháza az előre leközölt helyszíneken helyeztette ki a tárolókat, ahova el lehetett vinni a megunt, nem használt, de házat, udvart, pincét foglaló kacatokat.
Október 31-től november 2-ig a Kövesdombon nyolc helyen helyeztek el konténereket, ahová a lakosok kivihetik a nagy méretű hulladékokat.
Tárolók vannak a következő helyszíneken: Csalhó utca – 13-as tömbház melletti parkolóban, Kövesdomb utca – a 12-es számú tömbház melletti parkolóban, Koós Ferenc utca – a 14-es tömbház melletti parkolóban, Petru Dobra utca – az 1-es, 3-as, 5-ös tömbházak mögött, a Segesvári út felől, Ion Buteanu utca – a Maros Művészegyüttes épülete mögött, Páring utca – a Profi áruház parkolójában, Magura utca – a Magura és a Legelő utca kereszteződésénél, Madrid utca (Belvedere negyed) bejáratnál.
Az Ecolect Maros Fejlesztési Társulás vezetője, Tóth Andrea a Székelyhonnak elmondta, hogy a szolgáltató a város különböző lakónegyedeit sorra véve helyezi el a tárolókat, amelyekbe ki lehet tenni a nagyméretű hulladékokat.
Az újrahasznosítható szemét nem háztartási hulladék
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt napokban, hetekben a marosvásárhelyiek bútorokat, ajtókat, ablakokat, matracokat dobtak ki. De voltak olyanok is, akik a bezsákolt háztartási vagy zöld hulladékot, az építkezési törmeléket csempészte be a tárolókba.
– hívta fel a figyelmet.
Az Ecolect vezetője szerint nem mindenki érti meg, hogy a hulladék szelektív gyűjtése mennyire fontos, és hogy mindent a megfelelő időben kell kidobni. Azért vannak ilyen kampányok, amikor a nagyméretű-, vagy máskor az elektronikai hulladékot lehet kitenni, hogy szelektíven lehessen ezeket gyűjteni és újrahasznosítani.
– magyarázta. Tóth Andrea szerint a helyi rendőrség kellene bírságoljon és a lakók is meg kellene szólítsák egymást, hogy rend legyen.
Fotó: Haáz Vince
A városháza sajtóirodájától megtudtuk, hogy a magánszemélyeket akár 100.000 lejes pénzbírsággal is lehet sújtani, míg a jogi személyek, cégek esetében a büntetés ennek háromszorosa abban az esetben, ha illegális helyre teszik ki a hulladékot, vagy jelen estben a kihelyezett tárolókba oda nem illő hulladékot dobnak ki. Azt is megtudtuk, hogy mindeddig a helyi rendőrség senkit nem bírságolt meg.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
szóljon hozzá!