Szigorúbb előírások. Növelték a tarlóégetésért kiszabható büntetési tételeket
Fotó: Pinti Attila
Egy frissen elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében tilos minden fajta hulladék, anyag vagy tárgy felgyújtása, valamint a szemét elásása Romániában. Ezekért vagy a hulladék nem megfelelő helyen történő kidobásáért nemcsak pénzbírság, hanem akár 3-tól 5 évig terjedő börtönbüntetés is kiszabható. Emellett a tarlóégetés miatt kiszabható bírság értékét is emelték.
2022. április 08., 09:012022. április 08., 09:01
2022. április 08., 09:572022. április 08., 09:57
Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter bejelentése szerint a környezetvédelmi tárca javaslatára a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el szerdán a hulladékkezelés hatékonyabbá tételéért.
„Az illegális szemétégetés jelentősen szennyezi a környezetet, a levegőbe jutó károsanyagok rontják városaink és falvaink levegőminőségét, veszélyeztetve ezzel a lakosság egészségét is. Ezért mostantól szigorúbban lépünk fel ellene, bűncselekmény kategóriába soroltuk a szemétégetést és a hulladék elásását” – idézi az RMDSZ közleménye Tánczos Barna nyilatkozatát.
A tárcavezető arra is kitért, hogy sürgősségi rendelet által szigorítottak a tarlóégetésre kiszabható bírságokon is. „Ezzel a jogszabállyal növeltük a tarlóégetésért kiszabható büntetési tételeket is. Meg kell állítanunk ezt a felelőtlen gyakorlatot.
A szabályozásba bekerült a tőzeglápokon, vizes élőhelyeken való égetés szigorú tiltása is” – részletezte a rendelet előírásait a környezetvédelmi miniszter.
Tánczos Barna miniszter érdeklődésünkre megerősítette, hogy sokkal szigorúbb büntetésekkel sújtják ezentúl azokat, akik a hulladékot meggyújtják vagy elásással próbálják meg elrejteni.
„A napokban meg is fog jelenni a jogszabály a Hivatalos Közlönyben.
A környezetőrség, a rendőrség és az ügyészség fog eljárni ezekben az esetekben, már el is indultak azok az eljárások, nyomozások és feltárások, amelyek eredményeként a következő hetekben meglesznek az első bűnvádi feljelentések.
– húzta alá a miniszter.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
1 hozzászólás