
Borcsa Jánost sokoldalú és kiemelkedő szakmai tevékenysége nyomán jelölték a díjra
Fotó: Vigadó Művelődési Központ/Facebook
A jelöltállítási időszak március 18-i határidejéig egyetlen személy – dr. Borcsa János magyartanár, irodalomkritikus, történész, könyvkiadó – jelölését regisztrálták a Pro Urbe-díjra Kézdivásárhelyen.
2024. március 27., 14:562024. március 27., 14:56
A díjat Kézdivásárhely önkormányzata évente ítéli oda egy-egy olyan kézdivásárhelyi születésű vagy ott élő személynek, aki tevékenységével hozzájárult a város hírnevének öregbítéséhez. A kitüntetéseket szabályozó tanácsi határozat értelmében jelölni csak 70. életévét betöltött, ma is élő személyt lehet.
Borcsa János jelölését Dávid Sándor városi tanácsos, az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezetének elnöke, dr. Gáspár Zsolt városi tanácsos, háziorvos, Hegedüs Ferenc vállalkozó, kultúrmecénás, Kocsis Károly szerkesztő, újságíró, lapunk munkatársa és Szöllősi Tamás megyei tanácsos, a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet elnöke terjesztette be.
A javaslattevők által megfogalmazott ajánlás szerint Borcsa János méltó jelölt a kitüntetésre, figyelembe véve sokoldalú és kiemelkedő szakmai tevékenységét, valamint hosszú évtizedeken át tartó elkötelezettségét a magyar irodalom és kultúra terjesztése és megőrzése iránt.
„Születési helyén, Kézdivásárhelyen, élete nagy részét a város és környék kulturális élete gazdagításának szentelte tanárként, kritikusként, irodalomtörténészként és könyvkiadóként. Munkássága fókuszában a kortárs romániai magyar irodalom és a határon túli magyar alkotók állnak, jelentős részt vállalva ezzel a kulturális párbeszédben és az identitás megőrzésében. A kézdivásárhelyi származású, vagy a városban alkotó művészek pályájának feltárása és támogatása különösen fontos szerepet kapott tevékenységében. Az általa alapított Ambrózia Könyvkiadó révén
Borcsa János számos díjat kapott a szakmában, amelyek a hosszú és gazdag pályafutásának elismerései. Továbbá,
elősegítve ezzel a város kulturális életének gazdagítását és színvonalának emelését” – áll a jelölési dokumentációban.
Az iktatott javaslatot az önkormányzat kommunikációs irodája ellenőrzi, majd a jelöléseket továbbítja a helyi tanács kulturális bizottságának, amely javaslatot tesz a Pro Urbe díjas személyre. A döntést tanácsülésen erősítik meg, a díjat Kézdivásárhely polgármestere adja át a jelöltnek a város napján (június 28.) tartandó rendkívüli tanácsülésen.
Kézdivásárhelyen eddig Kalith Attila atlétikaedző (1997), özv. Vikol Kálmánné (szül. Poller Erzsébet) pedagógus (1998), Incze László történész (1998), dr. Szőcs Géza pedagógus, helytörténész, kultúraszervező (2018), dr. Vitális Sándor nyugalmazott főorvos (2019), Deme László nyugalmazott tanár, a Nagy Mózes Főgimnázium volt igazgatója (2019), Vetró András szobrászművész (2019), dr. Biró Gábor ideggyógyász (2021), dr. Erdélyi Csaba belgyógyász főorvos (2022), dr. Kelemen András szülész-nőgyógyász főorvos (2022), Józsa Irén pedagógus (2022), illetve Baka Mátyás nyugalmazott tanár és iskolaigazgató (2023) munkásságát ismerték el Pro Urbe-díjjal.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!