
Fotó: Boda L. Gergely
Románia környezetvédelmi és erdőügyi minisztere határozottan elutasította a marosvásárhelyi – oly vitatott – Tudor Vladimirescu negyed és a kórházak övezete között építendő bekötőútnak azt tervét, amely erdőirtáshoz vezetne. Továbbá bírálta a városházát a „furcsa engedélyezés” megszerzéséért.
2010. február 15., 15:102010. február 15., 15:10
2010. február 15., 15:202010. február 15., 15:20
Fotó: Boda L. Gergely
Borbély László szerint legalábbis gyanús az a folyamat, amit eddig a marosvásárhelyi terelőút ügye „bejárt”, ugyanis tavaly októberben a városháza elképzelése megkapta a környezetvédelmi engedélyt, annak ellenére, hogy korábban ugyanaz a hatóság ugyanazt a projektet kétszer is elutasította.
„Az elmúlt évek során három terv is szóba került, de 2002-től mostanáig különböző okok miatt egyiket sem valósították meg. Az ügyből per is volt, 2006-ban és 2007-ben a bíróság egyaránt elutasította. Ennek ellenére 2009-ben szakbizottságot állítottak fel, és kórházhoz vezető útként meg is kapta a környezetvédelmi hatóság elvi beleegyezését. Négy hónapja kértem a polgármesteri hivataltól, hogy dolgozzanak ki más tervet, amely nem jár 8,5 hektár erdő kivágásával” – mondta Borbély László. Hozzátette, az elvileg jóváhagyott terv ugyanaz (fotó: itt lenne az út egyik vége), amit már kétszer, éppen az erdő védelmére hivatkozva, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség visszadobott, a városháza mégis azt erőlteti.
„Azt, hogy az erdőrészt kivegyék az erdészeti nyilvántartásból, közvetlenül a szaktárcának kell jóváhagynia, ezelőtt semmiféle munkálatokat, formaságot nem lehet elkezdeni, és erre én nem adok engedélyt” – szögezte le a miniszter.
A szóban forgó ügy kapcsán az elmúlt években sok érdekes „változás” történt. A helyiek évtizedek óta kedvelt pihenőhelyén, a Somostetőn – ahol az állatkert is található – a városháza már végrehajtott egy illegális műveletet, amikor a zöldövezetet alakította át fa- és beton játszópályává. A munkálatokat egy olyan cég végezte, amely az állítólagos versenytárgyalás előtt néhány hónappal váltott profilt, azelőtt ruha- és cipőkereskedéssel foglalkozott. Ezentúl hírek terjednek a városban, hogy a kivágandó erdő azért olyan fontos a városvezetésnek, mert a létesítendő út mentén lakóházakat építene az egyik „kedvenc” beruházó, amire igen nagy az esély, hiszen a területet közpénzből közművesítenék az út miatt.
Zajlanak az új ANL-s lakások belső munkálatai Nyárádszeredában. A kivitelező tervei szerint jövő év áprilisában átadásra kerül az épület, benne 25 lakással.
Megérkeztek az első fenyőfák a marosvásárhelyi nagypiacra, több mint háromszáz fa közül lehet válogatni, a készlet pedig folyamatosan frissül.
Gázszagról érkezett bejelentés csütörtökön egy, az 1918. december 1. sugárúton található marosvásárhelyi tömbházból, ami miatt a helyi hivatásos tűzoltók azonnal a helyszínre siettek.
Karácsonyi koncerttel lép színpadra a Superar kórus a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház nagytermében december 10-én, szerdán 14 órától. A belépés díjtalan.
A szovátai sípályán megszervezett közös akció keretében gyakorolta a székes felvonón rekedt emberek mentését hétfőn a Maros megyei hegyimentő szolgálat és a készenléti felügyelőség (ISU).
Március 29-től a jelenlegi egy helyett tíz célállomásra lehet repülni a marosvásárhelyi reptérről. A Wizz Air bázisgépet hoz a légikikötőbe, és heti huszonegy járattal utazhatunk nyolc országba. A részletekről hétfőn számoltak be.
Anyagi károkkal járó balesetet okozott egy 22 éves fiatalember Marosludason. Az autó előbb egy betonpillérnek, majd fáknak és egy hídfőnek csapódott, végül pedig az árokban kötött ki.
Két helyszínre is ki kellett vonulniuk a Maros megyei tűzoltóknak az elmúlt éjszaka. Marosludason közúti balesetnél, Libánfalván pedig lakástűznél avatkoztak be.
A rendőrség március óta még mindig csak vizsgálódik annak a tulajdonosi társulási adminisztrátornak az ügyében, akit milliós sikkasztással vádolnak. A vízszolgáltató, amelynek a legtöbbel tartoztak a lakótársulások, részben megkapta pénzét.
December 5-én ünnepi programokkal, kóruskoncerttel és látványos fényben úszó megnyitóval veszi kezdetét a marosvásárhelyi karácsonyi vásár, amely több mint egy hónapon át várja a látogatókat.
szóljon hozzá!