
Az adventi időszak közeledtével az üzletek polcait roskadásig megrakták a kereskedők böjti ételekkel. A hús- és hentesáruk kizárása az étrendünkből azonban veszélyes lehet, így nem árt odafigyelni arra, hogy ezeket mivel helyettesítjük.
2010. november 22., 15:082010. november 22., 15:08
2010. november 22., 17:362010. november 22., 17:36
Napjainkban már széles termékskálából válogathatnak azok, akik böjtölni szeretnének. Leginkább szójából készített pástétom, tej, felvágott kapható az üzletekben. A szakemberek szerint azonban az a legjobb, ha természetes anyagokból készítik ételeiket a böjtölők.
Dr. Ábrám Zoltán, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanára, táplálkozási szakértő szerint esetenként jó, ha valaki böjtöl, de annak is megvan a módja. „Az a lényeg, hogy az alapvető mennyiségű és minőségű táplálékot bevigyük a szervezetbe. Ha valaki nem eszik húst, akkor nem fogyaszt elég fehérjét, így azt pótolni kell tejtermékekkel, tojással. Abban az esetben, ha állati származékokat sem eszik, akkor például gombát. Nem szabad elfelejteni, hogy a böjtölés nem egyenlő az éhezéssel – figyelni kell arra, hogy a szükséges kalóriamennyiséget megkapja a szervezet” – mondta a szakember.
Két típusú böjtölőt különböztetünk meg: egyesek csupán egy-egy napot böjtölnek hetente, míg mások a teljes adventi időszak alatt. „Utóbbiak esetében fokozottan figyelni kell az étrendre. A hús teljes mellőzése miatt vashiány léphet fel, ami vérszegénységhez vezethet. A hideg időszakban több energiára van szükség, ezért a szervezet, ha nem jut elég tápanyaghoz, a tartalékaihoz nyúl. Így a böjtölőnek egy idő után gyengül az immunrendszere, emiatt jobban ki van téve például az influenzajárványoknak” – tette hozzá dr. Ábrám Zoltán.
A szakember ugyanakkor nem ajánlja az üzletekben kapható böjtös élelmiszereket. „A mesterségesen előállított vegetáriánus termékek jelentik a szükséges rosszt ebben az időszakban. Mindegyik cég a sajátját reklámozza a legjobbként, a legtáplálóbbként, de mivel ezek nem természetesek – tartósítószereket, különböző adalékanyagokat, E-ket tartalmaznak – én mindenkit arra buzdítok, hogy természetes alapanyagokból otthon készítse el a böjt idején az ételeit” – mondta dr. Ábrám.
Nálunk tudnak böjtölni
A Maros Megyei Sürgősségi Kórháznál érdeklődve megtudtuk: bár az ország több településén nagyon sokan szorulnak egészségügyi ellátásra a túlzásba vitt böjt miatt, 2009-ben Marosvásárhelyen egyetlen ilyen esetet sem regisztráltak. „Azt tanácsoljuk a böjtölőknek, hogy próbáljanak meg minden szükséges tápanyagot bevinni a szervezetükbe, hogy elkerüljék a kellemetlen következményeket” – mondta az intézmény sajtószóvivője, Lavinia Cosma.
A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.
Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.
A Második esély program a korai iskolaelhagyó fiataloknak, felnőtteknek segít elvégezni az általános iskolát. Nem csak újrakezdési esély, de alapvégzettséget is ad. Februártól lehet iratkozni a programra, amelyben Maros megye öt iskolája vesz részt.
Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.
Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.
Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.
Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.
Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Kara február 14-én, szombaton 19 órától mutatja be a Stúdió Színházban az Aranysárkány című előadást Vidovszky György rendezésében.
szóljon hozzá!