
Az adventi időszak közeledtével az üzletek polcait roskadásig megrakták a kereskedők böjti ételekkel. A hús- és hentesáruk kizárása az étrendünkből azonban veszélyes lehet, így nem árt odafigyelni arra, hogy ezeket mivel helyettesítjük.
2010. november 22., 15:082010. november 22., 15:08
2010. november 22., 17:362010. november 22., 17:36
Napjainkban már széles termékskálából válogathatnak azok, akik böjtölni szeretnének. Leginkább szójából készített pástétom, tej, felvágott kapható az üzletekben. A szakemberek szerint azonban az a legjobb, ha természetes anyagokból készítik ételeiket a böjtölők.
Dr. Ábrám Zoltán, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanára, táplálkozási szakértő szerint esetenként jó, ha valaki böjtöl, de annak is megvan a módja. „Az a lényeg, hogy az alapvető mennyiségű és minőségű táplálékot bevigyük a szervezetbe. Ha valaki nem eszik húst, akkor nem fogyaszt elég fehérjét, így azt pótolni kell tejtermékekkel, tojással. Abban az esetben, ha állati származékokat sem eszik, akkor például gombát. Nem szabad elfelejteni, hogy a böjtölés nem egyenlő az éhezéssel – figyelni kell arra, hogy a szükséges kalóriamennyiséget megkapja a szervezet” – mondta a szakember.
Két típusú böjtölőt különböztetünk meg: egyesek csupán egy-egy napot böjtölnek hetente, míg mások a teljes adventi időszak alatt. „Utóbbiak esetében fokozottan figyelni kell az étrendre. A hús teljes mellőzése miatt vashiány léphet fel, ami vérszegénységhez vezethet. A hideg időszakban több energiára van szükség, ezért a szervezet, ha nem jut elég tápanyaghoz, a tartalékaihoz nyúl. Így a böjtölőnek egy idő után gyengül az immunrendszere, emiatt jobban ki van téve például az influenzajárványoknak” – tette hozzá dr. Ábrám Zoltán.
A szakember ugyanakkor nem ajánlja az üzletekben kapható böjtös élelmiszereket. „A mesterségesen előállított vegetáriánus termékek jelentik a szükséges rosszt ebben az időszakban. Mindegyik cég a sajátját reklámozza a legjobbként, a legtáplálóbbként, de mivel ezek nem természetesek – tartósítószereket, különböző adalékanyagokat, E-ket tartalmaznak – én mindenkit arra buzdítok, hogy természetes alapanyagokból otthon készítse el a böjt idején az ételeit” – mondta dr. Ábrám.
Nálunk tudnak böjtölni
A Maros Megyei Sürgősségi Kórháznál érdeklődve megtudtuk: bár az ország több településén nagyon sokan szorulnak egészségügyi ellátásra a túlzásba vitt böjt miatt, 2009-ben Marosvásárhelyen egyetlen ilyen esetet sem regisztráltak. „Azt tanácsoljuk a böjtölőknek, hogy próbáljanak meg minden szükséges tápanyagot bevinni a szervezetükbe, hogy elkerüljék a kellemetlen következményeket” – mondta az intézmény sajtószóvivője, Lavinia Cosma.
Tavaly rendezték meg először Marosvásárhelyen a VifiRun jótékonysági futást, amelynek célja, hogy a sport többet jelentsen a teljesítménynél, a célba érésnél. Idén, a szeptember 12-i közösségi futás középpontjában a vesebeteg gyermekek támogatása áll.
Megtalálták azt a 71 éves férfit, aki pénteken tűnt el egy helyi zöldségpiacról. Az illetőnek egészségügyi problémája miatt tájékozódási és kommunikációs nehézségei lehetnek, ezért a rendőrség a lakosság segítségét kéri.
Több Maros megyei településen is ideiglenesen szünetel az ivóvíz-szolgáltatás az elosztóhálózaton végzett munkálatok miatt pénteken, augusztus 21-én – közölte a szolgáltató.
Tűz ütött ki péntekre virradóra egy gazdasági melléképületben a Maros megyei Libánfalván. A riasztás éjfél után, fél 1 körül érkezett a szászrégeni tűzoltó-alakulathoz.
Kiigazította a Maros megyei tanfelügyelőség a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceum igazgatói állásának feltételeit, miután vitát váltott ki, hogy a meghirdetett pályázat a magyar nyelv ismeretét írta elő az igazgatói tisztségre.
Több mint negyven, a Maros folyóba került juh mentéséhez riasztották csütörtökön a tűzoltókat Maroskeresztúron. Az állatok közül több elpusztult.
A marosvásárhelyi várban folytatódik a Sounds of the castle koncertsorozat, augusztus 21-én, pénteken Koszika & Sárik Péter Trió lép fel.
Mivel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem fizette ki a májusi számlát az utcatakarítást végző Sylevy Cleaning nevű vállalatnak, amely a szerződés alapján május 20-ig látta el ezt a feladatot, a hivatal bankszámláit zárolták.
Egy marosvásárhelyi egészségügyi intézményből távozott önként egy 13 éves lány kedden este, azóta nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.
Egyre több szászrégeni lakó kéri, hogy fekvőrendőrt helyezzenek el az utcájában a gyorshajtás miatt. A városházára érkező hivatalos kérelmeket a közlekedésügyi bizottság vizsgálja meg, miközben a város őszi útjavításokra is készül.
szóljon hozzá!