Hirdetés
Hirdetés

Bizonytalanságban ugyan, de folynak a megkezdett munkálatok Kézdivásárhelyen

Az önkormányzatnak várartlan fejtörést okoztak a kormány költségcsökkentő intézkedései •  Fotó: Pinti Attila

Az önkormányzatnak várartlan fejtörést okoztak a kormány költségcsökkentő intézkedései

Fotó: Pinti Attila

Váratlan fejtörést okoztak Kézdivásárhely önkormányzatának a kormány által az nemrégiben elfogadott megszorító intézkedések. Bár egyelőre egyetlen munkálat sem áll le, a kivitelezők körében érezhető a bizonytalanság. Kérdésessé vált ugyanakkor az ünnepi időszak eseményeinek megszervezése is. A részletekről Szilveszter Szabolcs alpolgármester számolt be.

Farkas Áron

2023. november 06., 10:182023. november 06., 10:18

Az elöljáró elmondta, hogy a kormány egyik napról a másikra meghozott döntéseinek következményei az önkormányzatokon csattannak, és

Kézdivásárhelyt kisvárosként különösen negatívan érintik.

Hirdetés

„Vannak olyan intézkedések is, amelyek bizonyos szempontból jók, például a vezetői pozíciók arányát nyolc százalékra csökkentették az önkormányzatoknál, de minket ez nem érint, mert nem vagyunk túlalkalmazva, csupán egy-két strukturális átalakítást kell végeznünk” – osztotta meg Szilveszter Szabolcs.

Kézdivásárhelyt kisvárosként különösen negatívan érintik a megszorítások •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Kézdivásárhelyt kisvárosként különösen negatívan érintik a megszorítások

Fotó: Pinti Attila

Az alpolgármester úgy véli, hogy a kormányrendelet célja valójában nem a költségcsökkentés volt,

nem költséghatékonyabbá akarják tenni az önkormányzatok működését, hanem egyszerűen megtiltottak bizonyos dolgokat a nagy költségvetési hiányra hivatkozva, amelyet a kifizetések leállításával próbálnak korlátozni.

November és december hónapokban semmilyen kifizetést nem szabad elvégezniük, függetlenül a munkálat stádiumától, nem köthetnek új kivitelezési szerződéseket, nem rendelhetnek meg előtanulmányokat, és rendezvényeket sem szervezhetnek.

Idézet
Nem szabad semmilyen rendezvényt szerveznünk, ami az önkormányzatnak pénzbe kerül, csak szponzorszerződés alapján. Egyedül a december 1-jei nemzeti ünnep és a szilveszter kivétel, de utóbbit is csak a tavalyi árak átlaga alapján lehet”

– panaszolta az elöljáró, hozzátéve, hogy partnereik segítségével igyekeznek megoldást találni arra, hogy idén is sor kerülhessen a megszokott eseményekre, például az adventi ünnepségekre, vagy a karácsonyi gyermekvárosra.

Az új bölcsőde építése ez év tavaszán kezdődött el •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook Galéria

Az új bölcsőde építése ez év tavaszán kezdődött el

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook

Hozzátette: az uniós forrásokból finanszírozott beruházások elméletileg nem fognak leállni, viszont, ha december 31-ig nem adják le az elszámolási kéréseket, akkor megnő az önkormányzat költségterhe, ami azért is problémás, mert

a munkálatok elvégzése a kivitelező munkatempójától függ, amit viszont lassít a kormány kései törlesztése.

Szilveszter Szabolcs szerint a cégek körében is nagy bizonytalanságot okoztak az elfogadott intézkedések, a kormány hitelét vesztette a kivitelezőkkel szemben.

Bár a vállalkozók tudják, hogy Kézdivásárhely önkormányzata megbízható partner, aki a maga részét időben kifizeti, a kormány azonban jelentős tartozásokat halmozott fel a kivitelezők felé.

„Általában mi igyekszünk, hogy a mi részünk miatt ne álljon le semmi, de vannak helyzetek, amelyeket nem tudunk befolyásolni” – fogalmazott Szilveszter. Hozzátette: még nincs olyan probléma, hogy bármelyik cég összepakolt és elment volna, ha lassabban is, de folynak a megkezdett beruházások.

A fedett uszoda megépítése a kézdivásárhelyiek régi álma •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook Galéria

A fedett uszoda megépítése a kézdivásárhelyiek régi álma

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook

Konkrét példák

Az alpolgármester konkrét példákkal illusztrálta, hogy milyen gondokat okoznak a megszorító intézkedések. A városhoz tartozó Nyujtódon épülő ifjúsági háznál például

már csak a szaniterek és a szalagparkett beszerelése van hátra, azonban a jelenlegi szabályozás alapján nem szabad ilyen eszközöket vásárolni, így nem tudnak befejezni és átadni egy szinte teljesen kész beruházást.

A Gábor Áron Szakközépiskola szomszédságában, állami finanszírozásból épülő új bölcsődénél is mintegy két hét munkára lenne még szükség, de

mivel a kormány nem fizetett időben, a munkálatok az eredetileg tervezett augusztus helyett legjobb esetben is csak decemberben fejeződhetnek be.

Az Országos Befektetési Társaság (CNI) által épített fedett uszoda munkálatait egyelőre nem érintették a kormány intézkedései, a kivitelező cég folyamatosan dolgozik, az önkormányzat reményei szerint még az idén végezni fognak az alagsori résszel. Szilveszter Szabolcs reméli, hogy

az ehhez hasonló nagyberuházásokat, ha lassítja is, de teljesen nem állítja le a kormány.

A helyiek által kaszárnyaként ismert Székely Katonanevelde felújítása szintén jól halad, az épület homlokzatának vakolása és festése elkészült, és az év végéig várhatóan teljesen végeznek a külső munkálatokkal. Itt a bútorzat beszerzésével akadtak gondok. A közbeszerzésre kétszeri meghirdetés után sem akadt jelentkező, feltehetően azért, mert a finanszírozási szerződés megkötése óta annyira megemelkedtek az árak, hogy a cégeknek nem kifizetődő jelentkezni.

Teljesen megújul az idén 200 éves Székely Katonanevelde épülete •  Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook Galéria

Teljesen megújul az idén 200 éves Székely Katonanevelde épülete

Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook

Az Apor Péter Szakközépiskola felújítása az ősszel kezdődött el uniós finanszírozásból, és bár az alpolgármester elmondása szerint a kivitelező nagyon jól dolgozik, az ő esetükben is bizonytalanságot okoznak a kormány döntései.

A kivitelező mindaddig dolgozik, amíg ki tudja fizetni az alvállalkozóit, azonban itt is a kormánytól függnek, hiszen a vissza nem térítendő támogatást is csak később fizeti ki az unió, előbb a kormánynak kell állnia a költségeket.

Kézdivásárhely és a hozzá tartozó falvak (Oroszfalu, Sárfalva, Szászfalu, Nyujtód) gázhálózatának bővítése is zajlik, jelenleg a gerinchálózatot fektetik le. Nyujtód területén már több mint 3,5 kilométernyi vezeték került a föld alá, hamarosan a lakók ingatlanjainak a vezetékre való csatlakoztatása következik.

Szilveszter Szabolcs elmondta, a munkálatok jól haladnak, azonban itt is érezhető már, hogy a kivitelező cég nem teljes erőbedobással dolgozik, hanem ők is várják a januárt és a kormányzat további döntéseit.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 06., szerda

Petőfi utca: az ötletelésen túl mi változik?

A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.

Petőfi utca: az ötletelésen túl mi változik?
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Bolojan: a Romgaz és az Azomureș megállapodása fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé

A Romgaz és az Azomureș közötti elvi megállapodás fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé, ami a mezőgazdaság és a gazdaság egésze szempontjából is kulcsfontosságú – közölte szerdán Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a Romgaz és az Azomureș megállapodása fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé
2026. május 06., szerda

Kiegyezett a Romgaz az Azomureș tulajdonosaival

Elvi megállapodásra jutott a marosvásárhelyi vegyipari vállalat vezetősége és az állami tulajdonban levő Romgaz a kombinát egy részének megvásárlásáról. A hírt szerdán jelentette be a Romgaz.

Kiegyezett a Romgaz az Azomureș tulajdonosaival
2026. május 06., szerda

Szombaton alakul meg az új Országgyűlés

Megalakul szombaton az új Országgyűlés, amely várhatóan megválasztja az új miniszterelnököt, az áprilisi parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, Magyar Pétert.

Szombaton alakul meg az új Országgyűlés
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Június 5-ig lehet benyújtani a 2026-os támogatásigényléseket az APIA-hoz

Június 5-e a 2026-os támogatásokhoz kapcsolódó kifizetési kérelmek benyújtásának határideje – közölte szerdán a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).

Június 5-ig lehet benyújtani a 2026-os támogatásigényléseket az APIA-hoz
2026. május 06., szerda

Bűnügyi eljárás indult a lelőtt börtönszökevény ügyében

Büntetőeljárást indított a Dolj megyei ügyészség annak az elítéltnek az ügyében, aki kedden megszökött a craiovai börtön egyik munkapontjáról, és üldözése közben lelőtték a rendőrök.

Bűnügyi eljárás indult a lelőtt börtönszökevény ügyében
2026. május 06., szerda

A PSD elnöke máris kizárta, hogy RMDSZ-szel, a kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítsanak kormányt

Sorin Grindeanu kizártnak tartja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítson kormányt.

A PSD elnöke máris kizárta, hogy RMDSZ-szel, a kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítsanak kormányt
Hirdetés
2026. május 06., szerda

Simion: az AUR részt kíván venni az új kormány megalakításában

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint Nicușor Dan megsérti az alkotmány 103. cikkelyét azzal, hogy „titokban” politikai vezetőkkel egyeztet „saját kormánya” megalakításáról.

Simion: az AUR részt kíván venni az új kormány megalakításában
2026. május 06., szerda

Balesethez és kigyúlt takarmányhoz is riasztották a Hargita megyei tűzoltókat

Az elmúlt 24 órában hét bevetésük volt a Hargita megyei tűzoltóknak és a hozzájuk tartozó és mentőegységeknek.

Balesethez és kigyúlt takarmányhoz is riasztották a Hargita megyei tűzoltókat
2026. május 06., szerda

Balhé és lebukás: egy nap, két rendőrségi ügy Hargita megyében

Egy felfüggesztett jogosítvánnyal vezető nőt füleltek le, és egy randalírozó férfit is őrizetbe vettek a rendőrök a keddi nap folyamán.

Balhé és lebukás: egy nap, két rendőrségi ügy Hargita megyében
Hirdetés