
Magyar megnevezések a forgalmi táblákon. Hatósági fellépéssel sem lehet tiltani a kétnyelvűséget
Fotó: Gábos Albin
Noha a szabványokra hivatkoztak, úgy tűnik, hogy valójában a kétnyelvűség miatt nem adott jóváhagyást a forgalmi táblákra, majd bírságolt a közlekedésrendészet Csíkszeredában. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke szerint ez visszaélés, a kétnyelvűségnek a táblákon is helye van.
2018. december 13., 10:452018. december 13., 10:45
2018. december 13., 10:482018. december 13., 10:48
Miután a csíkszeredai közlekedésrendészet nem adta jóváhagyását az ősszel a forgalomnak átadott, a város keleti peremén húzódó elkerülő úton kihelyezett forgalmi táblákra, majd arra hivatkozva, hogy ezek nem felelnek meg a vonatkozó szabványnak, két pénzbírságot is kirótt, az ügy kapcsán az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordultunk. Az említett, 1848.1-es számú szabványtól ugyanis, amely meghatározza a forgalmi táblák méreteit, alakját, színeit, a rájuk festett jelek, ábrák, betűk méreteit, elhelyezését, a csíkszeredai közúti jelzések egyetlen dologban térnek el, ez pedig a kétnyelvűség.
Asztalos Csaba
Fotó: Facebook/ARDOR
Asztalos Csaba jogásztól, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökétől arra kértünk választ, hogy egy ilyen esetben a szabványra való hivatkozás felülírhatja-e a Románia által törvényben szabályozott kétnyelvűséget – nem mellékes, hogy az útszakasz a város közigazgatási területén található, és ennek ügykezelésébe tartozik. Asztalos szerint a szabvány egy kiegészítő, technikai szabály, amely a méretekre, tartalomra vonatkozik, és semmilyen módon nem helyezhető a törvény fölé. Ilyen esetben pedig visszaélésről lehet beszélni. ,
Amennyiben a kétnyelvűség a bírság oka, a rendőrségnek oda kellene adni a román-magyar alapszerződést, nézzék meg, hogy ebben tételesen benne van ez a dolog, a kisebbségi keretegyezményt, a Regionális, vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját, és megmondani, hogy Románia éppen most írja a chartával kapcsolatos jelentését, de az ENSZ számára is kisebbségekre vonatkozó jelentést készít. Rendszeresen azt hangoztatják, hogy Románia egy modellértékű állam a kisebbségi jogok tiszteletben tartását illetően – na ez egy modellértékű példa, amit meg lehet említeni a bírság elleni óvás során” – mutatott rá a tanács elnöke.
Fotó: Gábos Albin
Különösen abszurd, hogy a történet kapcsán pozitívumként, ellenpéldaként lehet felhozni a magyarellenes feljelentéseiről, székely- és városzászlók, illetve Községháza, Városháza feliratok elleni pereiről ismert, Dan Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesületet (ADEC). Ez a szervezet ugyanis korábban pert indított a forgalmi táblák miatt is a csíkszeredai helyi önkormányzat ellen, ezt meg is nyerte, és elérte, hogy megtörténjenek az általa kért változások. De
A panaszos egyesület az Alkotmányra, és a helyi közigazgatásról szóló 2001. évi 215-ös törvény előírásaira hivatkozott keresete indoklásában, és azt kérte, hogy a törvénynek megfelelően olyan táblákat helyezzenek ki, amelyeken a román megnevezések szerepelnek elöl. Az említett elkerülő úton felszerelt táblák ennek a feltételnek is megfelelnek. Az októberben a rendőrség által kirótt pénzbírságokat a város nem fizette ki, a jegyzőkönyvek érvénytelenítése érdekében pedig pert indított.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás