
Fotó: Boda L. Gergely
Az idei tanévtől külön magyar és külön román főtanszék indul a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen, így saját dékáni hivatallal, saját karokkal és külön költségvetéssel működik a továbbiakban a két tagozat. De nem szétválásról, hanem átszervezésről van szó – hangsúlyozza az egyetem vezetősége.
2011. október 03., 15:472011. október 03., 15:47
2011. október 03., 16:012011. október 03., 16:01
Romániában három egyetem, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem kapta meg a multikulturális egyetem minősítést, ami azt jelenti, hogy ezekben az intézményekben külön magyar intézetek, főtanszékek jönnek létre. Míg a Babeş–Bolyai Tudományegyetem legtöbb karán ez zökkenőmentesen zajlott, a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetemen nem engedi ezt a román többségű szenátus. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen az oktatási törvény biztosította román és magyar intézetek megvalósulása folyamatban van.
Az egyetem ideiglenes rektora, Sorin Crişan hangsúlyozta, hogy nem szétválásról, hanem átszervezésről van szó, ami azt jelenti, hogy külön dékáni hivatallal, külön költségvetéssel és saját karokkal működik majd a román és magyar tagozat. Az átalakulás a napokban megtörténik – ígérte az egyetem vezetősége.
Sorin Crişan hangsúlyozta, hogy nem szétválásról, hanem átszervezésről van szó
A Művészeti Egyetem hétfői évnyitóján részt vett az oktatásügyért felelős miniszterelnök-helyettes, Markó Béla is. Hangot adott abbéli örömének, hogy a marosvásárhelyi színitanoda az, amely példát mutathat román–magyar együttélésből. Markó megemlítette, hogy míg a Művészeti Egyetemen zökkenőmentesen zajlik az oktatási törvény biztosította magyar főtanszék létrehozása, addig a „szomszédos orvosi egyetemen sokat kell tenni még azért, hogy ez a példa ott is megvalósuljon”.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
Lezárják hétfőtől a Knöpfler Vilmos utcát Marosvásárhelyen, felújítási munkálatokat végeznek a járdákon és az úttesten is.
A magyar és román sztárokon túl nemzetközi előadók is színesítik a rendezvényt a július 2–5. között megszervezett, nyolcadik VIBE Fesztiválon, Marosvásárhelyen. A szervezők újdonságként lehetővé teszik, hogy bankkártyával is fizetni lehessen.
Tizenhét szakáccsal lehet beszélgetni Marosvásárhelyen a Taste of Transilvania butikfesztiválon, amit péntektől-vasárnapig tartanak a várban. Aki szeret enni, annak érdemes ide kilátogatni, hiszen hagyományos és különleges ételeket lehet kóstolni.
Ünnepelt a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum pénteken: idén 70 éves az iskola. Az évforduló jó alkalom a visszatekintésre és a jövőbeli tervek átgondolására is, főleg a vidék egyre fogyatkozó gyereklétszámának tekintetében.
Hatvan zenész koncertezik június 26-án, pénteken Szovátán a Medve-tó strandjának megnyitóján. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia zenészei este fél nyolckor lépnek a stégre strandidényre hangolva.
Idén immár 11. alkalommal szervezik meg Maros megyében a Szakrális Maratont, amelyen lehetőség van közös imádkozásra, zarándoklatra.
Még érvényes volt szerda délután a hulladékgazdálkodási vállalat és a marosvásárhelyi városháza közötti szerződés – áll a polgármesteri hivatal tájékoztatásában, hozzátéve, az Országos Közbeszerzési Jogorvoslati Tanácstól nem kaptak más értesítést.
szóljon hozzá!