
Fotó: Borbély Fanni
Számos terve és elképzelése van a csíkszentimrei önkormányzatnak, hogy megtöltse élettel a nemrég teljesen felújított Henter-kúriát. Az a céljuk, hogy a térség kulturális életének fontos helyszínévé váljon a megmentett építészeti örökség.
2023. december 20., 16:332023. december 20., 16:33
Lezárulhatott végre a hosszas és akadályokkal teli projekt, a csíkszentimrei Henter-kúria felújítása, miután az önkormányzat az utolsó számlát is ki tudta fizetni a kivitelező cégnek egy tízéves futamidejű bankhitelből.
A Regionális Operatív Program által támogatott beruházás befejezéseként szerdán sajtótájékoztatót tartott a községvezetés, hangsúlyozva, sokat köszönhetnek a sajtónak, a nyilvánosságnak, hogy az épület restaurálása nem kellett leálljon, és befejezhették a munkálatokat.
– hangsúlyozta Kencse Előd polgármester, és ugyanezt emelte ki Fülöp Kinga alpolgármester is, aki elmondta, sokszor a holtpontokról mozdította el egy-egy újságcikk, médiamegjelenés a projektet.
Fotó: Borbély Fanni
Többek között a sajtónak köszönhető az is, hogy jelentkezett kivitelező cég, miután többször sikertelenül hirdették meg a közbeszerzést a munkálatra. A Székelyhon is végigkövette az akkor még romos állapotban lévő udvarház rendbetételének történetét, többször beszámolva arról, hogy milyen akadályok gördültek a megvalósítás elé.

Összeköti a múltat, a jelent és a jövőt – jellemezték a csíkszentimrei, teljesen felújított Henter-kúriát az épület szombati megnyitóján. Az ünnepség végén a Henter család egyik leszármazottja emlékplakettet adományozott a községnek.
Miután a szerdai sajtótájékoztatón összefoglalták, hogy milyen hosszú út vezetett a kivitelezésig, rátértek a jövőbeli terveikre.
Az európai uniós pályázat előírása értelmében öt éven át nem valósíthatnak meg jövedelmet, azonban a fenntartási költségekre fedezésére lehet bevételük az épület hasznosítása révén. Azt egyelőre még nem tudják pontosan, mennyibe kerül majd az épület fenntartása, ugyanis ezután érkeznek meg az energiaszámlák.
Fotó: Borbély Fanni
Mint korábban írtuk,
ugyanis az önkormányzatnak a kormány megszorításai miatt nem áll módjában új munkaerőt alkalmazni. Kencse Előd ezzel kapcsolatban elmondta, abban is gondolkodnak, hogy a jövőben egy egyesülettel, civil szervezettel kötnek szerződést az épület működtetésére. Jelenleg 10 lejt kérnek el belépőre. Már több csoportot is fogadtak, és volt már három nagyobb szabású kulturális rendezvényük, amióta megtartották októberben a több mint 300 éves barokk stílusú udvarház nyitóünnepségét.

Összeköti a múltat, a jelent és a jövőt – jellemezték a csíkszentimrei, teljesen felújított Henter-kúriát az épület szombati megnyitóján. Az ünnepség végén a Henter család egyik leszármazottja emlékplakettet adományozott a községnek.
Az udvarház iskolai csoportok fogadására is alkalmas, például az Iskola másként, vagy az iskolai zöld hét programok részeként. A gyermekek ugyanis a mesterségek szobájában az asztalos-, a kovács-, és szövésmesterségbe nyerhetnek betekintést, ki is próbálhatják azokat, és kisfilmeket is megtekinthetnek a moziteremben a hagyományos csíkszentimrei mesteremberek munkájáról.
Fotó: Borbély Fanni
Ugyanakkor egy természettár-termet is kialakítottak, ahol szintén kisfilmet vetítenek a környékbeli növény-és állatfajokról. Ezt a termet a jövőben terráriummal és akváriummal szeretnék bővíteni.
Az épület egyik termét a Henter család bemutatására alakítják majd ki, ehhez családfa-kutatást is készítenek, illetve
A kúria pincéjében többek között borospincét szeretnének létrehozni, ugyanis egykoron a Henter családnak volt saját bora. A padlásteret rendezvényteremként hasznosítanák. Az épület termeinek bútorozását, berendezését még bővíteniük kell, ugyanakkor a kúria udvarát is ki szeretnék használni. Oda többek között tankertészetet képzeltek el gyümölcsfákkal és fűszernövényeket termő magas ágyásokkal.
Fotó: Borbély Fanni
Elképzelésük szerint a terményt a pincehelyiségekben is feldolgozhatnák, ahol egykoron a Henterek a gabonát tárolták. Kutatást is végeztetnének arról, hogy a Henter-család milyen ételeket fogyasztott, és azokból állítanának össze egy menüsort. Az épületben esküvőket is rendeznének, lakodalmakat viszont nem. Összességében, mint Fülöp Kinga alpolgármester fogalmazott,
Az 1713-ban épített udvarházat meglehetősen romos állapotban vásárolta meg a helyi önkormányzat 2012-ben, felújítására 2017-ben nyertek pályázati finanszírozást, a munkálatokhoz pedig 2021-ben fogtak hozzá.
Fotó: Borbély Fanni
A pályázat értéke 9 993 000 lej volt, amelyből 5 861 000 lejt tett ki a támogatás értéke, a fennmaradó összeget a község biztosította, egy részét kormánytámogatásból, de hozzájárult a megyei önkormányzat és a közeli települések önkormányzatai is, végül 1,715 millió lejes hitellel sikerült minden számlát kifizetniük. A restaurálás terveit a csíkszeredai Vallum kft. készítette el, a kivitelezést a szintén csíkszeredai Impex Aurora kft. végezte.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!