Hirdetés
Hirdetés

A tél kellős közepén száznegyven lakásban elzárták a gázt

Hét lépcsőház, 140 lakás, mintegy 400 ember fagyoskodik – maga a feljelentő is, de a többieket ez nem vigasztalja •  Fotó: Tuchiluș Alex

Hét lépcsőház, 140 lakás, mintegy 400 ember fagyoskodik – maga a feljelentő is, de a többieket ez nem vigasztalja

Fotó: Tuchiluș Alex

Egy lakó bejelentése nyomán elzárták a gázt az egyik kovásznai tömbházban, mert nem volt szellőzőablak a lépcsőházajtókon. Száznegyven lakrész érintett, a lakók villanymelegítőkkel kénytelenek fűteni. A polgármester aggódik.

Bodor Tünde

2025. február 04., 19:292025. február 04., 19:29

2025. február 05., 10:572025. február 05., 10:57

Kovászna városban háborognak a Fenyő utcai tömbház lakói, mert egy idős személy január közepén jelentette a Kovászna Megyei Készenléti Felügyelőségnek (ISU), hogy gázszagot érez a lépcsőházban, illetve az újonnan behelyezett lépcsőházajtón nincs szellőzőablak. Két másik személy is jelentette a rendőrségen, hogy az új lépcsőházajtók nem felelnek meg a vonatkozó előírásoknak.

Idézet
Miért is kellett mindenütt elzárni a gázt? Csak egy lépcsőházban, a feljelentőében nincs ablak, a többiben azzal is megoldható lett volna a helyzet, ha megnyitnak egy ablakot”

– háborgott egy hölgy, aki épp olajkályhát vásárolni indult.

Olajkályhát vásárolni indult az egyik lakó, aki már nem bírta a lakásban való fagyoskodást •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Olajkályhát vásárolni indult az egyik lakó, aki már nem bírta a lakásban való fagyoskodást

Fotó: Tuchiluș Alex

A készenléti felügyelőség a gázelosztó hatáskörébe utalta az esetet, amelynek munkatársai február 3-án a helyszíni szemlén nyugtázták, hogy valóban nem felel meg a helyzet a törvényes előírásoknak – egy 2008-ban megjelent törvénynek –, így aztán

mind a hét lépcsőházban, azaz közel 140 lakásban elzárták a gázt.

Egyúttal arra kötelezték a lakókat, hogy gázszivárgás-érzékelőket szereltessenek minden lépcsőházba. Ez egy lépcsőházban mintegy 5000 lejbe kerül, az összeget a lakók összepótolták, hogy mihamarabb eleget tegyenek a törvényes feltételeknek, és újra legyen gázellátás.

Háborognak, tanakodnak a lakók, a feljelentő elleni perrel is fenyegetőznek •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Háborognak, tanakodnak a lakók, a feljelentő elleni perrel is fenyegetőznek

Fotó: Tuchiluș Alex

Ám ezt a munkálatot csak egy magáncég tudja a kellő gyorsasággal, azaz 2–3 nap alatt megoldani. Az egy lakrészre jutó 350 lejes kiadás is kellemetlenül érintette a lakókat – egy idős nyugdíjas kétségbeesve panaszolta, hogy 1000 lejes nyugdíjából a gyógyszerek ára mellett ezt nem tudja most előteremteni. Az igazi gond azonban az, hogy

épp ezekben a napokban hűlt le jelentősen a hőmérséklet, és mivel nincs gáz, ezért meleg vizük sincs, ez pedig nagyon sokakat elkeserített.

Egyik érintett a Székelyhonnak megjegyezte, jelenleg mindössze 10 fok körüli hőmérséklet van a lakások fűtés nélküli helyiségeiben.

Hirdetés

Felvásárolták az elektromos melegítőket

A helyszínen a lakókat csoportokba verődve találtuk a tömbház előtt. Épp azon tanakodtak, mitévők lehetnének azon túl, hogy aki csak tehette, vásárolt magának melegítőkészüléket, olajkályhát vagy más fűtőalkalmatosságot. Ezt sem mindenki engedhette meg magának:

kisgyermekes családokat, betegeket, egyedülálló időseket egyaránt érintett a gázvállalat azonnali intézkedése, melyet minden előzetes bejelentés nélkül tett meg.

A tömbházban fogászat és fodrászat is működik, ahonnan a klienseket a keddi nap folyamán hazaküldték.

A Fenyő utcai tömbházban működő fogászat is hazaküldte a pácienseket. Dr. Gondos István: ma reggel be kellett takarnom egyik pácienst, míg dolgoztam a fogain •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A Fenyő utcai tömbházban működő fogászat is hazaküldte a pácienseket. Dr. Gondos István: ma reggel be kellett takarnom egyik pácienst, míg dolgoztam a fogain

Fotó: Tuchiluș Alex

A helyzetről tudomást szerzett Gyerő József polgármester is, akik a maga hatáskörében megtette, amit megtehetett: rögtön átiratot intézett a prefektushoz, hogy közvetítsen az előállt helyzet mielőbbi megoldásában. Jelezte egyúttal azt is, hogy az érintett lakók indulata a feljelentő idős személy ellen is aggodalomra ad okot – valaki azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy biztosítson a helyi rendőrség védelmet az illetőnek.

Gyerő József polgármester: a polgármesteri hivatal nem avatkozhat be a Distrigaz vagy az ISU hatáskörébe, de felkértem a prefektust, hogy segítsen •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Gyerő József polgármester: a polgármesteri hivatal nem avatkozhat be a Distrigaz vagy az ISU hatáskörébe, de felkértem a prefektust, hogy segítsen

Fotó: Tuchiluș Alex

„Ha lenne alternatív megoldás a fűtésre és főzésre, nem is lenne olyan súlyos a helyzet. De

Idézet
ha több napig így marad minden, sürgősségi vészhelyzet állhat elő, és azon kell gondolkodnunk, milyen sürgősségi szállást ajánljunk fel az embereknek, vagy milyen más módon oldható meg a helyzet”

– mondta a polgármester.

Alig jelent többet a semminél egy konvektor – talán nem fagynak meg, de főzni nem tudnak, tisztálkodni így sem lesz melegvíz •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Alig jelent többet a semminél egy konvektor – talán nem fagynak meg, de főzni nem tudnak, tisztálkodni így sem lesz melegvíz

Fotó: Tuchiluș Alex

Kerestük a Distrigaz vállalat területi vezetőjét is, ő azonban a központi adminisztrációhoz irányított információkért; eddig azonban ott nem értünk el senkit.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. október 30., csütörtök

A szerződés teljes értéke után kérnek büntetőkamatot a székelyudvarhelyi városházától

A szejkefürdői víz- és szennyvízhálózat építésével korábban megbízott cég a kivitelezési szerződés teljes értékére számolta a büntetőkamatot, így érte el a székelyudvarhelyi városházától követelt összeg a több mint 3,5 millió lejt.

A szerződés teljes értéke után kérnek büntetőkamatot a székelyudvarhelyi városházától
Hirdetés
2025. október 30., csütörtök

Összehúzták a nadrágszíjat, de nem adják fel a Nagy-Küküllő menti sétányt Székelyudvarhelyen

A székelyudvarhelyi önkormányzat átcsoportosította a pénzeket a működési költségek fedezésére, de nem tettek le a városi életminőséget javító fejlesztésekről. A Nagy-Küküllő mentén a tervezettnél kisebb, de mégis jelentős sétány kiépítésére pályáznak.

Összehúzták a nadrágszíjat, de nem adják fel a Nagy-Küküllő menti sétányt Székelyudvarhelyen
2025. október 30., csütörtök

Nicușor Dan a Colectiv-tragédia évfordulóján: tíz éve egy generáció kijelentette, hogy a közöny és a korrupció halálos

Nicușor Dan államelnök csütörtök reggel virágkoszorút helyezett el a volt Colectiv Klub előtt a 10 évvel ezelőtti tűzvész halálos áldozatainak emlékét őrző emlékműnél.

Nicușor Dan a Colectiv-tragédia évfordulóján: tíz éve egy generáció kijelentette, hogy a közöny és a korrupció halálos
2025. október 30., csütörtök

Ekkora volt a munkanélküliség szeptemberben

Idén szeptemberben az előzetes adatok szerint 5,9 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, ugyanakkora, mint augusztusban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Ekkora volt a munkanélküliség szeptemberben
Ekkora volt a munkanélküliség szeptemberben
2025. október 30., csütörtök

Ekkora volt a munkanélküliség szeptemberben

Hirdetés
2025. október 30., csütörtök

Szejke-ügy: mi lesz a bíróság által megítélt büntetőkamatokkal?

A vállalkozó jóindulatában bízva ül tárgyalóasztalhoz csütörtökön a székelyudvarhelyi városvezetés a Macops Kft. képviselőivel, akiknek több mint négymillió lejt kell kifizetni a Szejkefürdőn 2019-ben elvégzett, ám át nem vett munkálatok miatt.

Szejke-ügy: mi lesz a bíróság által megítélt büntetőkamatokkal?
2025. október 30., csütörtök

Máris letette az esküt a miniszterelnök-helyettes, akinek személye vitát váltott ki a koalícióban

Oana Gheorghiu, a Bolojan-kabinet új kormányfő-helyettese csütörtökön letette a hivatali esküt Nicușor Dan államelnök előtt a Cotroceni-palotában szervezett ceremónián.

Máris letette az esküt a miniszterelnök-helyettes, akinek személye vitát váltott ki a koalícióban
2025. október 30., csütörtök

Három gyanúsítottat vettek őrizetbe a bukaresti tömbházrobbanás ügyében

A bukaresti ügyészség ügyészei szerda este őrizetbe vettek három személyt a főváros Rahova lakótelepi tömbházában október 17-én történt robbanás ügyében – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források.

Három gyanúsítottat vettek őrizetbe a bukaresti tömbházrobbanás ügyében
Hirdetés
2025. október 30., csütörtök

Megszólalt Donald Trump a romániai csapatkivonások kapcsán

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy az amerikai csapatok létszámának csökkentése Romániában „nem túl jelentős” – írja az AFP nyomán az Agerpres.

Megszólalt Donald Trump a romániai csapatkivonások kapcsán
2025. október 29., szerda

Folyamatosan kúsznak fel az üzemanyagárak, jövő év elején már átléphetjük a 8 lejes lélektani határt

Tovább emelkedtek az üzemanyagárak az országban, az elmúlt két hétben mind a benzin, mind pedig a gázolaj drágult, és még nincs vége: 2026. január 1-jétől újabb áremelkedés várható a jövedéki adó tízszázalékos növelésével.

Folyamatosan kúsznak fel az üzemanyagárak, jövő év elején már átléphetjük a 8 lejes lélektani határt
2025. október 29., szerda

Bolojan: a minimálbér valószínűleg jövő évben is az idei szinten marad

A háromoldalú egyeztető tanács szerdán a Victoria-palotában tárgyalt Ilie Bolojan miniszterelnökkel az országos minimálbérről, a kormány várhatóan november végéig hoz döntést az ügyben.

Bolojan: a minimálbér valószínűleg jövő évben is az idei szinten marad
Hirdetés