Hirdetés
Hirdetés

A tél kellős közepén száznegyven lakásban elzárták a gázt

Hét lépcsőház, 140 lakás, mintegy 400 ember fagyoskodik – maga a feljelentő is, de a többieket ez nem vigasztalja •  Fotó: Tuchiluș Alex

Hét lépcsőház, 140 lakás, mintegy 400 ember fagyoskodik – maga a feljelentő is, de a többieket ez nem vigasztalja

Fotó: Tuchiluș Alex

Egy lakó bejelentése nyomán elzárták a gázt az egyik kovásznai tömbházban, mert nem volt szellőzőablak a lépcsőházajtókon. Száznegyven lakrész érintett, a lakók villanymelegítőkkel kénytelenek fűteni. A polgármester aggódik.

Bodor Tünde

2025. február 04., 19:292025. február 04., 19:29

2025. február 05., 10:572025. február 05., 10:57

Kovászna városban háborognak a Fenyő utcai tömbház lakói, mert egy idős személy január közepén jelentette a Kovászna Megyei Készenléti Felügyelőségnek (ISU), hogy gázszagot érez a lépcsőházban, illetve az újonnan behelyezett lépcsőházajtón nincs szellőzőablak. Két másik személy is jelentette a rendőrségen, hogy az új lépcsőházajtók nem felelnek meg a vonatkozó előírásoknak.

Idézet
Miért is kellett mindenütt elzárni a gázt? Csak egy lépcsőházban, a feljelentőében nincs ablak, a többiben azzal is megoldható lett volna a helyzet, ha megnyitnak egy ablakot”

– háborgott egy hölgy, aki épp olajkályhát vásárolni indult.

Olajkályhát vásárolni indult az egyik lakó, aki már nem bírta a lakásban való fagyoskodást •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Olajkályhát vásárolni indult az egyik lakó, aki már nem bírta a lakásban való fagyoskodást

Fotó: Tuchiluș Alex

A készenléti felügyelőség a gázelosztó hatáskörébe utalta az esetet, amelynek munkatársai február 3-án a helyszíni szemlén nyugtázták, hogy valóban nem felel meg a helyzet a törvényes előírásoknak – egy 2008-ban megjelent törvénynek –, így aztán

mind a hét lépcsőházban, azaz közel 140 lakásban elzárták a gázt.

Egyúttal arra kötelezték a lakókat, hogy gázszivárgás-érzékelőket szereltessenek minden lépcsőházba. Ez egy lépcsőházban mintegy 5000 lejbe kerül, az összeget a lakók összepótolták, hogy mihamarabb eleget tegyenek a törvényes feltételeknek, és újra legyen gázellátás.

Háborognak, tanakodnak a lakók, a feljelentő elleni perrel is fenyegetőznek •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Háborognak, tanakodnak a lakók, a feljelentő elleni perrel is fenyegetőznek

Fotó: Tuchiluș Alex

Ám ezt a munkálatot csak egy magáncég tudja a kellő gyorsasággal, azaz 2–3 nap alatt megoldani. Az egy lakrészre jutó 350 lejes kiadás is kellemetlenül érintette a lakókat – egy idős nyugdíjas kétségbeesve panaszolta, hogy 1000 lejes nyugdíjából a gyógyszerek ára mellett ezt nem tudja most előteremteni. Az igazi gond azonban az, hogy

épp ezekben a napokban hűlt le jelentősen a hőmérséklet, és mivel nincs gáz, ezért meleg vizük sincs, ez pedig nagyon sokakat elkeserített.

Egyik érintett a Székelyhonnak megjegyezte, jelenleg mindössze 10 fok körüli hőmérséklet van a lakások fűtés nélküli helyiségeiben.

Hirdetés

Felvásárolták az elektromos melegítőket

A helyszínen a lakókat csoportokba verődve találtuk a tömbház előtt. Épp azon tanakodtak, mitévők lehetnének azon túl, hogy aki csak tehette, vásárolt magának melegítőkészüléket, olajkályhát vagy más fűtőalkalmatosságot. Ezt sem mindenki engedhette meg magának:

kisgyermekes családokat, betegeket, egyedülálló időseket egyaránt érintett a gázvállalat azonnali intézkedése, melyet minden előzetes bejelentés nélkül tett meg.

A tömbházban fogászat és fodrászat is működik, ahonnan a klienseket a keddi nap folyamán hazaküldték.

A Fenyő utcai tömbházban működő fogászat is hazaküldte a pácienseket. Dr. Gondos István: ma reggel be kellett takarnom egyik pácienst, míg dolgoztam a fogain •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A Fenyő utcai tömbházban működő fogászat is hazaküldte a pácienseket. Dr. Gondos István: ma reggel be kellett takarnom egyik pácienst, míg dolgoztam a fogain

Fotó: Tuchiluș Alex

A helyzetről tudomást szerzett Gyerő József polgármester is, akik a maga hatáskörében megtette, amit megtehetett: rögtön átiratot intézett a prefektushoz, hogy közvetítsen az előállt helyzet mielőbbi megoldásában. Jelezte egyúttal azt is, hogy az érintett lakók indulata a feljelentő idős személy ellen is aggodalomra ad okot – valaki azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy biztosítson a helyi rendőrség védelmet az illetőnek.

Gyerő József polgármester: a polgármesteri hivatal nem avatkozhat be a Distrigaz vagy az ISU hatáskörébe, de felkértem a prefektust, hogy segítsen •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Gyerő József polgármester: a polgármesteri hivatal nem avatkozhat be a Distrigaz vagy az ISU hatáskörébe, de felkértem a prefektust, hogy segítsen

Fotó: Tuchiluș Alex

„Ha lenne alternatív megoldás a fűtésre és főzésre, nem is lenne olyan súlyos a helyzet. De

Idézet
ha több napig így marad minden, sürgősségi vészhelyzet állhat elő, és azon kell gondolkodnunk, milyen sürgősségi szállást ajánljunk fel az embereknek, vagy milyen más módon oldható meg a helyzet”

– mondta a polgármester.

Alig jelent többet a semminél egy konvektor – talán nem fagynak meg, de főzni nem tudnak, tisztálkodni így sem lesz melegvíz •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Alig jelent többet a semminél egy konvektor – talán nem fagynak meg, de főzni nem tudnak, tisztálkodni így sem lesz melegvíz

Fotó: Tuchiluș Alex

Kerestük a Distrigaz vállalat területi vezetőjét is, ő azonban a központi adminisztrációhoz irányított információkért; eddig azonban ott nem értünk el senkit.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 16., szombat

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja

A közlekedési minisztérium közvitára bocsátott egy rendelettervezetet a járműkategóriák és a július 1-jétől alkalmazandó úthasználati díj (rovinieta) jóváhagyásáról, amely az EURO kibocsátási normától is függ majd.

Aki többet szennyez, többet fizet: változhat az útdíj kiszámításának módja
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt

Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős ügyvivő miniszter szombaton kijelentette, hogy megvan a terve a helyreállítási terv (PNRR) teljes vissza nem térítendő keretének lehívására.

Eurómilliárdokat veszíthet el Románia a reformok késlekedése miatt
2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
2026. május 16., szombat

Földrengéssel indult a hétvége Székelyföld közelében

A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a hétvége Székelyföld közelében
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Bolojan nem akar a PSD-vel kormányozni, 2028-ra építene alternatívát

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.

Bolojan nem akar a PSD-vel kormányozni, 2028-ra építene alternatívát
2026. május 16., szombat

Kárpátaljai gyermekotthonnak adományozza végkielégítését Orbán Viktor

Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.

Kárpátaljai gyermekotthonnak adományozza végkielégítését Orbán Viktor
2026. május 16., szombat

Összezár a PNL és az USR a kormányalakítási egyeztetések előtt

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.

Összezár a PNL és az USR a kormányalakítási egyeztetések előtt
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Viharosra fordul az idő: felhőszakadások, jégeső és erős szél várható Székelyföldön is

Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.

Viharosra fordul az idő: felhőszakadások, jégeső és erős szél várható Székelyföldön is
2026. május 16., szombat

Minden napra jut legalább egy medveriasztás Hargita megyében

Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.

Minden napra jut legalább egy medveriasztás Hargita megyében
2026. május 16., szombat

Vajon mégsem teszik kötelezővé a magánszemélyeknek az e-Facturát?

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.

Vajon mégsem teszik kötelezővé a magánszemélyeknek az e-Facturát?
Hirdetés