
Fotó: Bíró Blanka
Vasárnap adták át a magyar kormány támogatásával felújított sepsiszentkirályi unitárius templomot. A hálaadó istentiszteletet Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke tartotta.
2021. december 05., 17:452021. december 05., 17:45
2021. december 06., 10:372021. december 06., 10:37
Az ünnepségen részt vett Diószegi László, a felújítást lebonyolító budapesti Teleki László Alapítvány igazgatója, Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke, miniszterelnök-helyettes, Mile Balázs csíkszeredai konzul, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Fodor Imre illyefalvi polgármester.
A magyar kormány Rómer Flóris tervének támogatásával, a Linea Kft. tervei alapján állítatta helyre a 15. században épült templom károsodott külső vakolatát, a támpilléreket, a torony külső vakolatát. Elkészült a templom villámvédelme és a tereprendezés. Kovács István püspök felidézte, pályája kezdetén sepsiszentkirályi lelkészként szolgált, abban a templomban hirdette az igét, amely évszázadok óta vára, védelmezője a közösségnek.
mondta a püspök.
Furu Árpád, az unitárius egyház építészmérnök szakértője felidézte, már az 1300-as években templom állt ezen a helyen, amit száz évvel később lebontottak, hogy nagyobbat, a ma is állót építsék meg helyére. A templom belső részét, szerkezetét 2010-2011-ben újították fel a művelődési minisztérium támogatásával, aztán egy reménytelennek tűnő szünet következett, végül három évvel ezelőtt a magyar kormány 21 millió forintos támogatásával, Kovászna Megye Tanácsának segítségével sikerült teljesen felújítani a műemléképületet.
A szakértő méltatta és megköszönte Ferenczi Sámuel műemlékvédelmi szakmérnök odaadását, aki nem csak a munkáját végezte, de számtalan pályázatot is írt, hogy a felújítás zökkenőmentesen haladjon. Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes arról beszélt, több oka is van annak, hogy öröm minden templomfelújítás, az épített örökség mentése mellett az értékválasztást jelképezi, azt hogy az örökségről gondoskodunk és átadjuk a jövő nemzedéknek.
mondta Kelemen Hunor.
A magyar kormány templomfelújítási programja keretében a Kárpát-medencében 1800, Erdélyben 262 templom nyeri vissza egykori pompáját, mondta Mile Balázs konzul, hangsúlyozva, hogy aki épít, felújít, több nemzedékben gondolkodik. Fodor Imre polgármester kifejtette,
Diószegi László, a Teleki Alapítvány igazgatója ünnepi beszédében rámutatott, a magyar kormány nemcsak a kövek felújítását, hanem azzal közösségeket, a gyülekezeteket támogatja, arra kérte a sepsiszentkirályiakat, hogy járjanak a templomba. Az ünnepség, amelyen fellépett István Ildikó népdalénekes és Nemes Levente színművész, szeretetvendégséggel zárult.
A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 8,8 százalékról 9,6 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2026 végére pedig a korábbi 3 százalék helyett 3,7 százalékos inflációra számít – nyilatkozta pénteken Mugur Isărescu.
Ismét Csíkszeredában mérték az ország leghidegebb hajnali értékét, de fagypont alá kúszott a hőmérő mutatója Székelyföld más településein is.
Két pert indítottak a Kovászna megyei állatorvosok az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság és megyei kirendeltsége ellen, mivel hónapok óta nem kapták meg a szerződéses munkájukért járó díjazást.
A bukaresti rendőrség tájékoztatása szerint egy mélyaltatásos beavatkozás közben a gyermeknek leállt a szívműködése és a légzése és nem tudták újraéleszteni.
Nem sikerült közös nevezőre jutni a bírói és ügyészi különnyugdíjak reformjáról a Cotroceni-palotában zajlott szerdai tárgyalásokon – közölte csütörtök este Ilie Bolojan.
A kormány jövő héten közvitára bocsátja a közigazgatási reform tervezetét – jelentette ki csütörtök este a miniszterelnök.
Csíkszeredai Magyar Főkonzulátus és a Csíki Vállalkozók Egyesülete idén tizenkettedik alkalommal hívja életre a Jótékonysági Katalin-bált, a közösségi összetartozás és a segítő szándék ünnepét, november 21-én, 18 órai kezdettel a Fenyő Hotelben.
A baróti anyuka ügye, aki fia méltatlan iskolai bánásmódja miatt fordult a hatósághoz, csak egy a panaszok közül. Ebben a tanévben eddig 25 beadvány érkezett a tanfelügyelőséghez, a leggyakoribb problémák a pedagóguscsere és a beiskolázási nehézségek.
A fejlesztési minisztérium biztosítja a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt minden olyan beruházás finanszírozását, amelyet idén augusztus 19-ig elkezdtek – nyilatkozta Cseke Attila miniszter csütörtökön.
Bár az egykori Stúdió mozi épülete már szinte teljesen megújult Székelyudvarhelyen, a vetítésekre még várni kell. Mégis, ami néhány éve csupán vágyálom volt, a mozizás visszatérése a városba, ma már jóval közelebbinek tűnik.
szóljon hozzá!